Popri práci z domu a pohyblivom pracovnom čase existujú aj také formy flexibility, ktoré slovenskí zamestnanci zatiaľ príliš nepoznajú. Patrí k nim aj flexibilná mzda. O tom, prečo je to tak a či sa to zmení, hovorí zakladateľ fintechového startupu WageNow Peter Čapkovič.

Firma bude mať svojho zástupcu aj na konferencii HR manažment 2024 v prvom paneli venovanom novým formám flexibility.

Koľko percent slovenských firiem využíva flexibilný mzdový systém? Ako je na tom Slovensko v porovnaní s inými európskymi krajinami?

V porovnaní s inými európskymi krajinami je implementácia flexibilnej mzdy na Slovensku v počiatočnej fáze. Napríklad v Španielsku pôsobí spoločnosť, ktorá sa stala jedným z najlepšie financovaných startupov v oblasti poskytovania flexibilnej mzdy v Európskej únii.

Podľa našich údajov nemá flexibilný mzdový systém na Slovensku takmer nikto, okrem zopár firiem, ktoré sú našimi klientmi alebo klientmi našich konkurentov z Čiech. Má k nemu prístup menej než jedno percento slovenských zamestnancov.

Vo svete službu najrýchlejšie adoptujú väčšie spoločnosti s veľkým počtom hodinovo platených zamestnancov. Postupne však pribúdajú aj malé a stredné firmy.

Zvyšovanie flexibility zamestnancov si podľa K. Tešly vyžaduje inovácie v riadení ľudských zdrojov.
Neprehliadnite

K. Tešla: Vyššia flexibilita práce nemusí byť strašiakom slovenskej produktivity

Majú slovenskí zamestnávatelia pri zavádzaní flexibilného mzdového systému reálne obavy

Zamestnávatelia sa obávajú zvýšenia administrácie a nákladov spojených s implementáciou. Integrácia s dochádzkovými a mzdovými systémami, technologické riešenia a napojenie na cloud však v skutočnosti nároky na zamestnávateľov minimalizujú.

Zároveň existuje obava, či prístup k flexibilnej výplate nepredstavuje riziko z hľadiska zníženia finančného zdravia zamestnancov. V tomto prípade máme k dispozícii desaťročnú históriu zo svetových trhov a množstvo akademických výskumov, ktoré jednoznačne dokazujú, že flexibilná mzda zlepšuje finančné zdravie zamestnancov.

Poskytnutie prístupu k zarobenej mzde pred plánovaným termínom výplaty môže znížiť finančný stres zamestnancov, čo vedie k zlepšeniu ich celkovej spokojnosti v práci a následne k vyššej produktivite.

Má flexibilná mzda vyššiu efektivitu v konkrétnych pracovných odvetviach a na konkrétnych pracovných pozíciách?

Flexibilná mzda je vysoko efektívna v odvetviach s nízkymi mzdami a vysokou fluktuáciou. V odvetviach s vyššími mzdami môže mať menšiu popularitu, ale jej finančný prínos pre zamestnávateľa, najmä v oblasti náboru a retencie, môže byť ešte výraznejší, pretože hodnota udržania každého zamestnanca je vyššia. Zlepšenie náboru v sektoroch s vyššími mzdami má väčšiu monetárnu hodnotu za jednotlivého zamestnanca.

Tento benefit je najpopulárnejší medzi mladými zamestnancami, pracovníkmi vykonávajúcimi manuálnu prácu a zamestnancami s nižšími mzdami. Títo pracovníci čelia častejšie finančným problémom, a preto vnímajú benefit flexibilnej mzdy ako zásadný.

Ako vnímate flexibilitu pracovného prostredia na Slovensku?

Slovenská ekonomika má namiesto radových zamestnancov veľa živnostníkov a jednostranných spoločností s ručením obmedzeným, čo vytvára pre takýchto pracovníkov vyššiu flexibilitu, než by prirodzene mali.

Avšak Slovensko je vo všeobecnosti konzervatívnou krajinou a jeho priemysel je založený na výrobe a tradičnej ekonomike. Flexibilita a modernizácia postavenia zamestnancov pravdepodobne príde z iných krajín a Slovensko bude preto zopár rokov pozadu za svetovými a európskymi trendmi.

HR manažment 2024
Zdroj: TREND

Ďalšie dôležité správy