"Ročný objem výroby predpokladáme tri až štyri milióny eur (82 až 110 miliónov korún). Na začiatku to budú komponenty k zásobníkom a k útočným puškám. V druhej fáze predpokladáme montáž útočných pušiek BREN a servis útočných pušiek," povedal novinárom generálny riaditeľ Českej zbrojovky Lubomír Kovařík. Dúfa, že výrobný podnik na Slovensku by mohol pomôcť firme k získaniu kontraktu na prezbrojenie slovenskej armády. 

Spoločnosť CZ-Slovensko v súčasnosti zamestnáva viac ako 60 ľudí. V najbližších mesiacoch plánuje prijať nových pracovníkov, celkovo by tak mohla zamestnávať okolo 200 ľudí.

Česká zbrojovka má v spoločnom podniku väčšinový podiel. Jej partner MSM Martin predvlani uspel v tendri slovenského ministerstva obrany na dlhodobý prenájom Vojenského opravárenského podniku (VOP) Nováky, v ktorého areáli bude CZ-Slovensko zbrane vyrábať. VOP Nováky sa dostal do ekonomických problémov po tragickej explózii, ktorá v roku 2007 zničila výrobné priestory.

"Ako Česká republika, tak Slovensko majú tradičné podniky obranného priemyslu, máme mimoriadne know-how. Vzájomná spolupráca nám môže pomôcť, aby sme sa lepšie presadili v medzinárodnej konkurencii a aby sme v našich krajinách udržali alebo vytvárali nové pracovné miesta," povedal B. Sobotka. Dodal, že český a slovenský trh sú malé na to, aby sa vojenskú výrobu darilo rozvíjať.

"Veľmi vítam založenie spoločnosti CZ-Slovensko. Keď všetko pôjde podľa plánu, tak v krátkej dobe by tu malo nájsť prácu 200 ľudí, ktorí sa sústredia na výrobu a montáž ručných zbraní," doplnil R. Fico. Podľa neho investícia do produkcie ručných zbraní v Novákoch dosiahne tri milióny eur.

Počas slávnostného otvorenia továrne CZ-Slovensko ministri obrany ČR a Slovenska Martin Stropnický a Martin Glváč podpísali vyhlásenie o spolupráci pri vytváraní podmienok pre zhotovovanie ručných zbraní. "Touto deklaráciou sme sa dohodli, že budeme unifikovať zbrane," poznamenal M. Glváč. Dodal, že ak by sa Slovensko rozhodlo pre pušky od Českej zbrojovky, mohlo by v prvej fáze kúpiť tisíc kusov.

Podľa oznámenia českého ministerstva dokument konkrétne znamená, že Česko je pripravené zdieľať ako potrebné informácie, tak aj konkrétne skúsenosti armády zo zavádzania týchto zbraní do výzbroje a z ich používania. Rovnako tak je pripravené poskytnúť slovenským ozbrojeným silám aj potrebnú súčinnosť v priebehu prípadného zavádzaní týchto ručných zbraní do výzbroje.

"Je skutočnosťou, že nové ručné zbrane českej konštrukcie a výroby sa v AČR plne osvedčujú. Tiež preto nás záujem slovenského strany o tieto zbrane teší a veríme, že naše skúsenosti môžu byť pre našich partnerov prínosom pri ich vlastnom rozhodovaní," povedal k tomu M. Stropnický.

Česká zbrojovka je jednou z najväčších českých zbrojárskych firiem. Firma má materský závod v Uherskom Brode. Okrem produkcie zbraní v materskom závode vyrába v Brne aj zbrane pre šport a lov. V roku 2012 jej tržby dosiahli pri 181-tisíc kusoch vyrobených zbraní 2,1 miliardy korún. Firma skôr v tomto roku začala vyrábať časť dielov v poľskom meste Radom. Vlani založila výrobný a montážny závod v Brazílii.

Slovensko a Česko už v minulosti rozbehli spoluprácu aj v ďalších oblastiach zbrojárskej výroby. Firmy z oboch krajín bývalej federácie napríklad pripravujú výrobu radarov. Česká a slovenská armáda zase zvažujú spoločné nákupy techniky.