Európsky líder v oblasti umelej inteligencie, spoločnosť Helsing, sa zameriava na vývoj a integráciu AI riadených obranných technológií pre armády a obranné systémy. Ich hlavným produktom je softvér, ktorý spracováva a analyzuje obrovské množstvá údajov zo senzorov a zbraňových systémov, aby pomohol zlepšiť rozhodovanie v reálnom čase a zvýšiť účinnosť vojenských operácií.

Firma prosperuje v čase, keď európske vlády urýchľujú investície do moderných vojenských systémov. „Obrana sa čoraz viac mení na softvérový problém,“ uviedol spoluzakladateľ spoločnosti Helsing Gundbert Scherf v rozhovore pre Politico.

AI slúži demokraciám

„Umelá inteligencia slúži našim demokraciám,“ je heslo spoločnosti v súvislosti s nasadzovaním jej softvérových riešení do praxe. Helsing najnovšie podpísal zmluvy s vládami Veľkej Británie, Nemecka, Francúzska, Estónska a Ukrajiny.

„Vidíte stíhačky, fregaty a satelity, ale v skutočnosti sa musíte pozrieť na to, že každý z týchto systémov produkuje neuveriteľné množstvo údajov,“ povedal G. Scherf.

Tvrdí, že Európa musí dosiahnuť technologickú dominanciu v oblastiach, kde zaostáva, ako je umelá inteligencia, inak bude závislá od „našich amerických priateľov“.

Prispelo aj Spotify

Helsing si už zaistil významné vládne zákazky, vrátane modernizácie nemeckého stíhača Eurofighter pre elektronický boj v spolupráci so spoločnosťou Saab a budovania infraštruktúry umelej inteligencie pre Future Combat Air System, čo je spoločná iniciatíva Nemecka, Francúzska a Španielska. Taktiež sa podieľa na vývoji systému Wingman spoločnosti Airbus.

Zatiaľ čo USA, Izrael majú silné väzby medzi armádou a technologickými firmami, európske krajiny nemajú podobné programy na podporu inovatívnych obranných technológií v spolupráci domácimi technologickými spoločnosťami.

„Existovala tu medzera, ktorú nikto nechcel alebo nedokázal vyriešiť,“ vysvetľuje G. Scherf. „Spoločnosť sme založili, pretože sme si nemysleli, že to urobí niekto iný.“

Helsing získal kapitál aj z externých zdrojov 450 miliónov eur do firmy vložila americká investičná firma General Catalyst. Menšie príspevky Helsing získal aj od britských, francúzskych a nemeckých investorov. Zakladateľ streamovacej platformy Spotify Daniel Ek investoval sto miliónov eur prostredníctvom svojho fondu Prima Materia, za čo čelil kritike niektorých umelcov zo Spotify. G. Scherf zdôrazňuje, že Európa sa musí prestať vyhýbať priamej podpore svojich ozbrojených síl a investovať do najlepších dostupných technológií.

Ďalšie dôležité správy

Smoke,Rises,After,Israeli,Air,Strikes,Of,The,City,Of
Neprehliadnite

Zbrojársky priemysel na Balkáne zažíva počas vojny na Ukrajine boom