Podnikateľské ocenenia udeľovala slovenská entita poradenskej firmy EY už 17. krát. Vlani sa víťazmi stali Branislav Cvik a Ľubomír Vančo z Banskobystrického pivovaru. TREND ako partner súťaže prináša zoznam víťazov aj finalistov.

Juraj Fehervari, spoluzakladateľ a riaditeľ, Be Lenka (EY Podnikateľ roka 2022)

Len štyri roky stačili spoločnosti Be Lenka, aby sa stala významným globálnym hráčom v oblasti výroby a predaja barefootovej obuvi. V roku 2021 dosiahla svoj prvý milión v čistom zisku, ktorý si udržala aj počas krízy v roku 2022. Ročne predá niekoľko stoviek tisíc kusov barefootovej obuvi na celom svete. V portfóliu má aj ergonomické nosiče pre deti.

Za vlaňajšok dosiahli tržby firmy viac ako 13 miliónov eur, čo predstavovalo rast o viac ako 60 percent. Minuloročný rast bol podľa Juraja Fehervariho možný aj vďaka novej barefootovej značke Barebarics. Ide o barefoot tenisky, ktorými sa firma približuje štýlovo mladšej cieľovej skupine.

Hoci Be Lenka predáva tovar cez online do vyše sedemdesiatky krajín sveta, kľúčovými je pre ňu dvanásť trhov, ktorým zodpovedá dvanásť e-shopov v ôsmich jazykových mutáciách. Najsilnejšími trhmi sú USA, Nemecko, škandinávske krajiny, Francúzsko, ale aj Slovensko a Česko. Podiel Slovenska na tržbách tvorí firmy osem až desať percent.

Firma sa orientuje na ručnú výrobu, ktorú má situovanú na Slovensku, v Česku, Portugalsku a Taliansku.

Juraj Fehervari, Be Lenka
Zdroj: Be Lenka
Juraj Fehervari, Be Lenka

Tomáš Nerád, riaditeľ, Diplomat Dental (EY Technologický podnikateľ roka 2022, finalista EY Podnikateľ roka 2022)

Trh so zubárskymi kreslami s príslušenstvom ovláda vo svete len zopár etablovaných firiem. Ide najmä o veľkých hráčov zo Spojených štátov, z Nemecka či Talianska. Svoju pozíciu v tomto trhovom segmente však posilňuje aj slovenská firma z Piešťan Diplomat Dental. Odlišnou od jej konkurentov ju robí digitalizácia produktu.

Jej zubárske kreslá možno ovládať pomocou tabletu, vďaka ktorému má lekár jednoduchší prístup k záznamom pacienta vrátane röntgenov. Na obrazovku, ktorá je nad samotným pacientom, môže lekár premietnuť záznamy z tabletu a pacientovi zákrok vysvetliť, prípadne odpútať pozornosť detského návštevníka od procedúry rozprávkou.

Slovenský trh vygeneruje spoločnosti len zhruba päť percent obratu. Diplomat Dental tu predá šesťdesiat až sedemdesiat súprav ročne. Vyrobí ich však aj 1 500. Orientovaný je totiž na export. Súpravy značky Diplomat používajú zubári v Európe, na Blízkom východe, vo východnej Ázii, ale aj v Austrálii, na Novom Zélande, v Afrike či Mexiku.

Tomáš Nerád, Diplomat Dental, Piešťany
Zdroj: Trend, Miroslava Spodniakova
Tomáš Nerád, Diplomat Dental, Piešťany

Lucia Huong Šimeková, Quoc Thang Tran, zakladatelia, Phočkáreň (EY Začínajúci podnikateľ roka 2022)

Gastronomické prevádzky Phočkáreň a Tuk Tuk s vietnamským jedlom sú známe mnohým Bratislavčanom. Stojí za nimi slovenská podnikateľka vietnamského pôvodu Lucia Thao Huong Šimeková. Svoj podnikateľský nápad dostala zhruba pred piatimi rokmi, keď získala možnosť otvoriť si gastronomickú prevádzku v obchodnom centre Bory Mall.

Podnikať začala s bratrancom. Quoc Thang Tran má na starosti kuchyňu a všetkých vietnamských zamestnancov. Ona sa stará o administratívu, financie, marketingovú stratégiu a vedenie manažérskeho tímu. Do biznisu pribrala aj svojho manžela, ktorý však do vedenia Phočkárne nezasahuje.

Po prvej Phočkárni sa ich aktuálny počet vyšplhal na tri. Okrem nich majú v dvoch Kauflandoch sesterskú značku Tuk Tuk a nová prevádzka Tuk Tuk pribudla nedávno v Tržnici Nivy. Všetky prevádzky sú v Bratislave. Boli oslovení aj zo susedných krajinách – z Rakúska, Česka a Poľska. Prípravy ma zahraničnú expanziu zabrzdilo to, že Lucia sa predvlani stala druhýkrát matkou.

Lucia Huong Šimeková, Quoc Thang Tran (Phočkáreň)
Zdroj: archív L. H. Šimekovej
Lucia Huong Šimeková, Quoc Thang Tran (Phočkáreň)

Ernest Haris, generálny riaditeľ, Orgeco (finalista EY Podnikateľ roka 2022)

Podnikanie v oblasti svetelnej techniky, strojárska výroba a medzinárodná doprava sú tri piliere, na ktorých stavia svoju existenciu a rozvoj firma Orgeco z Nových Zámkov. V rámci svetelnej techniky projektuje Orgeco osvetľovacie sústavy pre interiéry a exteriéry, okrem toho zastupuje významných výrobcov svetelnej techniky a dodáva svietidlá na realizáciu vytvorených projektov.

Dominantnou činnosťou v tejto oblasti je výroba slávnostných svetelných dekorov, ktoré sa používajú na vianočnú výzdobu miest, obcí, obchodných centier či peších zón. Spoločnosť vyrába aj dekorácie pri príležitosti veľkonočných sviatkov. Až 95 percent vyrobených dekorov exportuje firma do zahraničia.

Strojársku výrobu Orgeco rozvíja od roku 2010. Najprv začala spolupracovať s dánskou firmou, ktorá je svetovým hráčom v oblasti klimatizačnej techniky. Postupne nakupovala firma nové technológie ako napríklad laserový vysekávací stroj, ochraňovanie lisy, 3D ohýbačky drôtov, vďaka čomu posunula svoju strojársku výrobu na vyššiu úroveň a získala nové zákazky.

Zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Orgeco Ernest Haris
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Orgeco Ernest Haris

Patrik Andó, výkonný riaditeľ, Ropa Group (finalista EY Podnikateľ roka 2022)

Znižovanie negatívnych dosahov priemyselnej výroby na životné prostredie a klímu má vo svojej DNA aj bratislavská spoločnosť Ropa Group. Spoločnosť sa zaoberá medzinárodným obchodom. Dominantnou oblasťou je špecializovaná distribúcia chemických komodít, ktoré sa aplikujú za účelom znižovania priemyselných emisií stacionárnych zdrojov znečistenia.

Firma sa orientuje najmä na zahraničné trhy, keďže Slovensko jej generuje asi len desať percent tržieb. Medzi jej zákazníkov patria napríklad elektrárne, teplárne, spaľovne odpadov, cementárne či oceliarne, ktoré podľa európskych nariadení musia dodržiavať prísne emisné limity. V rámci tohto segmentu si Ropa Group vytvorila aj dcérsku spoločnosť Enviropa, cez ktorú poskytuje inžinierske služby v technológiách, ktoré emisie znižujú.

Druhá obchodná činnosť, ktorej sa firma venuje, je výkup, zber a recyklácia elektroodpadu a farebných kovov. V tomto smere pracuje spoločnosť najmä s veľkými organizáciami a firmami, z ktorých mnohé pôsobia medzinárodne.

Výkonný riaditeľ spoločnosti Ropa Group Patrik Andó
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Výkonný riaditeľ spoločnosti Ropa Group Patrik Andó

Viera Bieliková, zakladateľka a riaditeľka, Prefis (finalista EY Podnikateľ roka 2022)

Spoločnosť Prefis nie je na trhu nováčikom. Vznikla už totiž pred štvrťstoročím, pričom vyše dvadsať rokov sa venuje poradenstvu a implementácii špecifického softvérového riešenia, ktoré používajú finančné inštitúcie na celom svete. Tento transakčný systém je dnes implementovaný v stovkách subjektov, najmä v centrálnych bankách a nadnárodných finančných inštitúciách.

Riešenie pomáha sledovať firmám dianie na trhoch a riadiť toky financií. Medzi klientmi Prefisu figurovali či figurujú Európska investičná banka, Európska centrálna banka, druhá najväčšia investičná spoločnosť na svete Abu Dhabi Investment Authority či centrálne banky v Portugalsku, na Jamajke alebo v Nigérii.

Hoci ide o slovenskú firmu, rozptýlenie klientov po celom svete viedlo k vytvoreniu širokej skupiny medzinárodných konzultantov. Pracuje pre ňu okolo šesťdesiat ľudí, časť z nich je zo Slovenska a Česka a časť z Európy, väčšina z Európy a zvyšok z celého sveta.

Viera Bieliková, Prefis
Zdroj: Miroslava Spodniaková
Viera Bieliková, Prefis

Tomáš Kosa, konateľ, HSF System SK (finalista EY Podnikateľ roka 2022)

HSF System SK, ktorá patrí do medzinárodnej stavenej skupiny HSF System, sa zaoberá predovšetkým generálnymi dodávkami stavieb, a to najmä v súvislosti s novovznikajúcimi skladovými, retailovými alebo výrobnými objektmi. Firma realizuje kompletné strešné a fasádne opláštenie moderných administratívnych, komerčných a priemyselných objektov vrátane ich rekonštrukcií.

Hoci firma pôsobí primárne na slovenskom trhu, kde realizuje zhruba 90 percent obratu, aktívna je aj v zahraničí, kde generuje už cez desať percent tržieb. Kým v prvom roku fungovanie predstavovali tržby firmy necelé dva milióny eur, za vlaňajšok očakáva spoločnosť prekročenie historického rekordu 40 miliónov eur.

Nedávno spoločnosť dokončila z pozície generálneho dodávateľa napríklad nitriansky hobbymarket Hornbach vrátane fotovoltickej elektrárne na streche obchodného centra, v pozícii dodávateľa figurovala alebo figuruje v projektoch v Maďarsku, Dánsku, Nemecku, Taliansku, Poľsku, Chorvátsku či v Rakúsku.

Tomáš Kosa, HSF System SK
Zdroj: archív: HSF System SK
Tomáš Kosa, HSF System SK
O súťaži EY Podnikateľ roka

EY Podnikateľ roka je najprestížnejšia svetová súťaž podnikateľov, ktorá vzdáva hold výnimočným osobnostiam. Jej cieľom je ukázať verejnosti vynikajúce osobné príklady na poli podnikania, ktoré môžu byť vzorom pre mladých, začínajúcich podnikateľov. Súťaž EY Podnikateľ roka je koncipovaná ako medzinárodná, preto sú kritériá, podľa ktorých sa posudzujú jednotliví účastníci, v každej krajine porovnateľné. V súčasnosti sa ako jediná svetovo uznávaná súťaž svojho druhu pravidelne vyhlasuje v 60 krajinách na šiestich kontinentoch. Podrobnejšie informácie nájdete na www.eypodnikatelroka.sk.

Ďalšie dôležité správy

Juraj Zamborský a Ivan Zaťko, spoluzakladatelia spoločnosti madebythe:
Neprehliadnite

Biznis mali ako bokovku, dnes riadia Žurnál, Brot a Donio. Pomohol im aj Meško z Martinusu