Začiatkom marca tohto roka zasiahla prírodné liečebné kúpele panika, a to na strane klientov i zamestnancov. Vláda im vtedy oznámila zatváranie prevádzok. Ani dnes, viac ako päť mesiacov po začiatku pandémie, sa situácia veľmi nezlepšila. Ich jedinou záchranou sú samoplatcovia.

V období núdzového stavu v zdravotníctve sa odkladali zdravotné úkony, ktoré nemali charakter urgentnej starostlivosti. „Ambulantní lekári prestali vypisovať návrhy na kúpeľnú starostlivosť a tento stav vlastne pretrváva dodnes. Nových návrhov na kúpeľnú liečbu je preto stále málo v porovnaní s predchádzajúcim rokom,“ hovorí pre TREND Janka Zálešáková, predsedníčka Asociácie slovenských kúpeľov (ASK) a viceprezidentka Európskeho zväzu kúpeľov.

Počas pandémie sa takto urobila obrovská diskriminácia medzi pacientmi, ktorým hradila pobyt zdravotná poisťovňa, a tými, ktorí by si to boli chceli zaplatiť sami. A to sa s odstupom pár mesiacov prejaví naplno aj štatistikách návštevnosti.

Staršie analytické dáta ukazujú, že počet ľudí odliečených v zariadeniach kúpeľnej starostlivosti každoročne rastie. Je to najmä zásluhou tuzemských pacientov, ktorí si pobyt platia sami. Potvrdzujú to aj štatistiky Národného centra zdravotnej starostlivosti spred dvoch rokov, nakoľko tie aktuálne ešte nie sú známe. V roku 2018 ukončilo liečebný pobyt v zariadeniach kúpeľnej starostlivosti spolu 179 213 pacientov, čo predstavuje medziročný nárast o takmer sedem percent.

Z toho bolo 145 830 občanov Slovenska (81 percent) a 33 383 cudzincov (19 percent). Priemerná doba pobytu predstavovala 12,8 dňa. O časť týchto klientov kúpeľné zariadenia v súčasnej situácii pravdepodobne prídu, keďže neprichádzajú tak hromadne ako po uplynulé roky. Dospelí Slováci pritom najčastejšie podstúpili kúpeľnú liečbu pre choroby pohybového ústrojenstva, pričom deti boli v kúpeľoch najmä pre netuberkulózne choroby dýchacích ciest.   

V Česku pomohli voucherom pre všetkých

Zahraniční klienti v slovenských kúpeľoch v súčasnosti veľmi nie sú zastúpení, dokonca ani zo susedného Česka, hoci v uplynulých rokoch tvorili viac ako 40 percent zahraničnej klientely. Podľa J. Zálešákovej nie však z obavy cestovať na Slovensko, ale preto, že česká vláda ešte v júni schválila pre podporu liečebných kúpeľov špeciálny voucher s označením Covid – Lázně  v sume 150 eur, teda štyritisíc českých korún pre každého občana Česka, s platnosťou až do konca roka.

Platí to v prípade, ak majú žiadatelia viac ako 18 rokov a idú do liečebných kúpeľov na pobyt v trvaní najmenej šiestich prenocovaní. „Tento prístup mal výraznú podporu českého rezortu zdravotníctva najmä preto, že prostriedky budú využité na stabilizáciu zdravotného stavu, podporu imunity občanov a tým pádom aj zlepšenie kolektívneho zdravia,“ konštatuje J. Zálešáková.

Zhruba 44 percent klientely v českých kúpeľoch zvyčajne predstavujú zahraniční návštevníci, ktorých je v niektorých regiónoch aj oveľa viac, preto sa česká vláda rozhodla tento výpadok cielene nahradiť. Zároveň chce, aby sa Česi naučili jazdiť do kúpeľov častejšie, a to nielen v hlavnej sezóne, uviedla pre médiá ministerka pre miestny rozvoj ČR Klára Dostálová. K 17. júlu bolo v Česku stiahnutých vyše 100-tisíc kúpeľných voucherov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa