Revolut dnes patrí medzi najhodnotnejšie fintech startupy v Európe. Firmu založili Rus Nikolaj Storonskij a Ukrajinec Vlad Yatsenko v roku 2015 v Londýne. K založeniu Revolutu oboch motivovali vysoké poplatky v bežných bankách za rôzne operácie. Išlo hlavne o finančné prevody v rôznych menách.

Jednou z najväčších výhod Revolutu je jeho schopnosť umožniť používateľom držať a vymieňať viacero mien priamo v aplikácii. Aj z toho dôvodu býva neobanka využívaná ľuďmi, ktorí často cestujú či podnikajú mimo svojej domovskej krajiny. Firma si zákazníkov získala tiež výhodnejšími kurzami či ďalšími produktami vrátane investícií do kryptomien.

Otec z Gazpromu

Veľa zamestnancov spoločnosti žilo alebo ešte žije v Rusku a na Ukrajine a preto sa vojna firmy citlivo dotýka. Ďalším faktom je, že firmu založil Rus s Ukrajincom. Nikolaj Storonskij sa narodil v Rusku, kde aj vyrastal. Má však čiastočne ukrajinský pôvod, nakoľko jeho otec je Ukrajinec.

Študoval na Moskovskom fyzikálno-technickom inštitúte a pred založením Revolutu pracoval ako obchodník v bankách Credit Suisse či Lehman Brothers, ktorej krach v roku 2008 spustil finančnú krízu. Ukrajinec Vlad Yatsenko vyštudoval Kyjevsko-mohyljansku akadémiu a v minulosti pôsobil ako vývojár v bankách Credit Suisse či Deutsche Bank.

Vyhlásenia o ruskej invázii na Ukrajinu vydali už mnohí zakladatelia startupov či technologických spoločností. Ako príklad možno okrem iných uviesť známeho ruského podnikateľa Olega Tiňkova, ktorý niekoľkokrát vojnu na Ukrajine odsúdil, vzdal sa ruského občianstva a na rovnaký krok vyzval ďalších významných ruských podnikateľov. Revolut bol pod tlakom. Hrozilo totiž, že spoločnosti sa dotknú sankcie namierené proti Rusku.

N. Storonskij volil zo začiatku veľmi opatrné slová. Vo svojom vyhlásení si dával pozor, aby sa vyhol priamej kritike ruského prezidenta Vladimíra Putina. Tvrdil napríklad, že pri uvažovaní o tom, čo verejne povie alebo urobí musí myslieť aj na bezpečie kolegov v Rusku. „Od prvej chvíle mi bolo jasné, že vojna nie je riešenie. Táto vojna je zlá a totálne odporná,“ napísal okrem iného vo svojom vyhlásení N. Storonskij.

Neskôr sa pre odpor voči vojne rovnako ako Tiňkov vzdal ruského občianstva a dnes využíva len britské. Rovnako britské občianstvo má aj jeho biznisový partner V. Yatsenko. Ten však hneď od začiatku označil V. Putina za drzého klamára a veľmi jasne odsúdil ruskú inváziu na Ukrajine.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa