Domácnosti od solárnych elektrární očakávajú v prvom rade výrazné zníženie nákladov za spotrebovanú elektrinu. No dosiahnuť úspory nie je jednoduché. Pred inštaláciou panelov treba totiž spraviť niekoľko krokov, aby využívanie slnečnej energie bolo efektívne.

Fotovoltika je dnes trendová

So zvyšujúcimi sa nákladmi na nákup elektriny sa dá pomocou fotovoltiky dosiahnuť ekonomická návratnosť za päť až desať rokov. Všetko závisí od typu inštalácie, prispôsobenia sa domácnosti výrobe elektrickej energie z fotovoltickej elektrárne a pomeru spotrebovanej i nakupovanej elektriny.

Pod vyšším záujmom o fotovoltiku sa podpísali aj ďalšie faktory. V prvom rade zvyšovanie cien za energie a obavy ľudí z nedostupnosti plynu v dôsledku vojny na Ukrajine. Po druhé, zníženie nákladov na inštaláciu.

Najvýraznejším dôvodom je skutočnosť, že štát sprístupnil dotácie z európskych zdrojov v hodnote niekoľko desiatok miliónov eur na inštaláciu solárnych panelov na strechách rodinných domov.

Málokto si však uvedomuje, že aby domácnostiam tieto inštalácie prinášali reálnu úsporu, treba myslieť nielen na správne nastavenie a prevádzku zdrojov, ale aj na možnosti využitia vyrobenej elektriny vo vlastnej domácnosti, teda na pripojenie elektriny do sústavy či na jej uloženie v batérii.

Prehnané očakávania ľudí

Elektrinu vyrobenú prostredníctvom domácej solárnej elektrárne treba najprv dostať do klasickej siete, a to nie je jednoduché. Navyše, ako upozorňuje energetický konzultant Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) Matej Veverka, ľudia neraz majú od inštalácie fotovoltickej elektrárne až prehnané očakávania.
SIEA dostáva dopyty na možnosť využitia fotovoltiky na vykurovanie v zimných mesiacoch. Toto očakávanie je však nereálne.

Ľudia často chcú solárne panely aj na nabíjanie elektrického auta. Tam je však nesúlad medzi časom výroby a možnosťami nabíjania elektrického auta. „Tieto nesúlady sa dajú riešiť, ale riešenia sú finančne náročné a následne vplývajú na návratnosť celej investície,“ dodáva M. Veverka.

Problémy s prebytkom elektriny

Využívať „bezpalivové“ zdroje výroby elektriny ako veterné, slnečné či vodné, postavené ideálne čo najbližšie k miestu spotreby, ktoré sú nie len lacné, ale aj udržateľné, je viac než žiaduca synergia. Myslí si to predsedníčka Združenia dodávateľov energií (ZDE) Jana Ambrošová, podľa ktorej je fotovoltika najefektívnejšia, ak je inštalovaná tam, kde sa vyrobená elektrina využíva priamo v čase jej výroby.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa