Preveriť všetkých, ktorí vstupujú do prevádzok kdekoľvek na Slovensku, nariadil štát podnikateľom ešte v polovici augusta. Mnohé preto vyžadujú kontrolu, či je zákazník zaočkovaný, otestovaný, prípadne ochorenie covid prekonal. Informáciu o tom musia mať vyvesenú na dverách či pri vstupe do prevádzok.
Stopka pre neočkovaných. Mnohé zdravotné služby už nie sú dostupné, bez testu nikam
Kontrola certifikátov zákazníkov však často naráža na prax. Rovnako aj covid automat, ktorý je podľa analytikov zbytočne prísny a zbytočne smeruje zelené okresy do pestrejších a prísnejších farieb. Rezort zdravotníctva hovorí o svojom uhle pohľadu, ktorý je vraj správny.
Štát má svoj uhol pohľadu
Nie všetci prevádzkovatelia sú nadšení zo zmien, ktoré štát pred dvomi týždňami zaviedol. Oponujú tým, že plnia kontrolné úlohy namiesto neho a štátne úrady sa tak zbavujú povinnosti.
Štát hodil sieť na prevádzky. Kontrola ľudí môže byť za hranou zákona, ich sťažnosti sa kopia
Nie je v našich silách všetkých plošne kontrolovať, hovorí pre TREND Ján Laš, hovorca iniciatívy Zachráňme gastro! „Nemáme na to dosť ľudí, čas, ani peniaze. Štát by si mal svoje pravidlá vynucovať sám. Inak je to ďalšie finančné bremeno,“ dodáva J. Laš.
Zmeniť zákon a povinne očkovať? Jedna vládna strana názorovo vyčnieva, ostatné sú zajedno
Neustále sa vynárajú aj otázky okolo nastavenia nového covid automatu. Dátoví analytici z projektu Dáta bez pátosu od jeho zavedenia opakovane upozorňujú, že ho treba prehodnotiť, keďže je zbytočne prísny napriek pomerne stabilným číslam s malým rastom.
Rezort zdravotníctva slovami hovorkyne rezortu Zuzany Eliášovej vidí situáciu inak. Faktom je, že jeho prísnosť sa posudzuje na základe uhla pohľadu, z ktorého materiál hodnotíme, uviedla pre TREND.
„Ak sa pozeráme výlučne na základ, pravdou je, že reštrikcie prichádzajú už v červenej farbe. Je to dané tým, že sa nachádzame v prostredí delta variantu, ktorý je infekčnejší a je u neho dvojnásobné riziko ťažšieho priebehu, a teda aj smrtnosti,“ dodáva hovorkyňa.
Prísny automat? Reštrikcie sú vraj v poriadku
Ako ďalej tvrdí, zároveň, u plne zaočkovaných osôb automat povoľuje významnú mieru priamych sociálnych kontaktov aj v čiernej farbe, čo predošlý automat riešil už lockdownom.
„Ďalej, okresy, ktoré sú vysoko zaočkované sa prepínajú do nižších farieb, i napriek tomu, že im matematicky vyšla vyššia farba. Príkladom je Bratislava, ktoré už nikdy nebude ani čierna, ani bordová, lebo sa prepína až o dve farby smerom dole," konštatuje Z. Eliášová.
Miera reštriktívnosti v „základe" je na mieste.
Zaočkovaní nemajú vraj podľa rezortu výrazné obmedzenia bez ohľadu na to, aká je aktuálna epidemiologická situácia. Nezaočkované a neotestované osoby, ktoré ochorenie ešte neprekonali, zároveň podľa hovorkyne predstavujú extrémne vysoké riziko pre svoje okolie. „Miera reštriktívnosti v „základe“ je preto na mieste," uzatvorila hovorkyňa ministerstva.
Zdĺhavé čakanie na aplikáciu
Už desať dní funguje štátna aplikácia na kontrolu covid passov v prevádzkach, tzv. OverPass. Vyvíjala ju štátna spoločnosť Slovensko IT. Funguje len pre operačný systém Android. Vláda zrejme ráta s tým, že aj menší či starší podnikatelia alebo živnostníci ho bežne používajú.
Tiež, že majú zamestnancov vybavených takouto technikou a tí sú spôsobilí kontrolu vykonávať. Na jej stiahnutie treba mať operačný systém verzie 6.0 alebo novšej. Mobil tiež musí mať funkčný fotoaparát.
Ľud proti ľudu? Polarizácia Slovensku nepomôže, rodí sa nová moc, bez zodpovednosti
Pre systémy iOS, teda operačný systém pre telefóny iPhone od spoločnosti Apple, bude aplikácia dostupná v najbližších týždňoch. Je určená pre prevádzkovateľov či organizátorov hromadných podujatí a uľahčí kontrolu platnosti dokumentov o imunitnom statuse zákazníka, spresnil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ SR).
Čo krajina, to iná aplikácia
Nie všetci prevádzkovatelia sú nadšení, že si majú do mobilu inštalovať ďalšiu aplikáciu, alebo že majú takouto technikou vybaviť zamestnancov. Rozdiel na Slovensku bol v tom, že systém na kontrolu covid preukazov už platil, ale štát nemal oficiálny nástroj na to, ako to urobiť.
Vývojárska firma Slovensko IT mala túto aplikáciu už dávnejšie pripravenú, poskytovala ju ale len pre kontrolné orgány, hovorí pre TREND šéfredaktor časopisu Touch IT Ondrej Macko. Tie potom mali možnosť vidieť ďalšie detaily o kontrolovanej osobe, ktoré sú v súčasnej verzii pre verejnosť skryté.
Bonusy pre očkovaných nie sú v poriadku. Neočkovaní môžu ľahko vysúdiť odškodné
„Tak ako je pripravená, dnes vyhovuje pre kontrolu platnosti covid passov. Väčšinou robí to, čo aj ostatné aplikácie z iných krajín EÚ. Osobne je pre mňa prekvapením, prečo každá krajina vyvíja vlastnú aplikáciu,“ spresňuje. Podľa neho stačilo vyvinúť jednu univerzálnu a do nej vložiť jazykový modul a modul pre legislatívu danej krajiny. Celkovo v IT oblasti koronakrízy nevidí takú koordináciu národných záujmov, ako by očakával.
Osobne je pre mňa prekvapením, prečo každá krajina vyvíja vlastnú aplikáciu.
Covid passy fungujú aj v zahraničí. Podľa O. Macka existujú viaceré riešenie, ale dosť sa podobajú tomu, čo robí náš OverPass. Boli však spustené oveľa skôr. „Existujú aj pre viaceré platformy, ako je iOS alebo Huawei, ktoré na Slovensku zatiaľ v týchto aplikačných obchodoch chýbajú. Dokonca som našiel nemecké riešenie, ktoré dokáže prečítať a overiť QR kód cez webovú kameru v notebooku,“ spresňuje IT expert.
Zobrazujú sa aj osobné dáta
Aplikácia na kontrolu covid passov umožňuje vidieť aj niektoré osobné údaje, napríklad meno, priezvisko či dátum narodenia. Otázkou ostáva, či nebolo možné dané dát „zneviditeľniť“, keďže ich prevádzkovatelia nemôžu overovať cez občiansky prekaz či pas. Nemajú na to z pohľadu legislatívy žiadne právomoci.
„To ma celkom prekvapilo. Hlavne dátum narodenia je už pomerne citlivý údaj, a to aj z ľudského hľadiska. Navyše z dátumu narodenia a pohlavia sa dá vydedukovať väčšia časť rodného čísla. Osobne si myslím, že používateľ by mal mať možnosť tieto údaje skryť pri overovaní jeho QR kódu,“ dodáva O. Macko.
Tvrdé vytriezvenie z marketingu vlády. Trieskanie sľubmi a fraška pri reformách
Belgická aplikácia CovidScanBE takéto niečo umožňuje, tieto údaje sa dajú prevádzkovateľovi sprístupniť len vtedy, ak s tým kontrolovaná osoba súhlasí. Aj tak na Slovensku vychádza z faktu, že mobil s QR kódom drží na to oprávnená osoba.
Štát iné možnosti nevyužil
Štát sa pri vývoji covid passov rozhodol ísť vlastnou cestou. Napríklad IT Asociácia Slovenska spolu s Republikovou úniou zamestnávateľov mu už v januári tohto roka predstavili funkčné riešenia pre vystavovanie QR kódov a kontrolu vstupu do prevádzok. Ostrá prevádzka bola ponúknutá začiatkom marca a následne sa mohla flexibilne prispôsobiť potrebám štátu.
Štát ohýba dáta. Regióny mieria k červenej, vláda hrá novú hru a pomaly „varí žabu“
Navyše poskytovala najaktuálnejšie informácie o výsledkoch testovania, očkovaní a prekonaní ochorenia v podobe anonymizovaného QR kódu. Bola okamžite dostupná a otestovaná v ostrej prevádzke v niekoľkých slovenských mestách i v zahraničí. Integrácia do existujúcej databázy Národného centra zdravotníckych informácií by umožnila každému občanovi i každej prevádzke nastavenie pravidiel na mieru. Aká je aktuálne realita?
Mário Lelovský, prvý viceprezident IT Asociácie Slovenska (ITAS) podotýka, že štát ešte stále nemá poriadne pripravené funkčné riešenie. Je potom podľa neho zrejmé, že zodpovedné štátne orgány nezabezpečili technologické vybavenie požadované vyhláškou ÚVZ načas (v prípade Android aplikácie) alebo vôbec (iOS aplikácia).
Pri karanténe sme najpápežskejší v EÚ. Neočkovaných vláda trestá vlastným metrom
To napriek tomu, že požiadavky a potreba na nasadenie týchto riešení boli známe už mnoho mesiacov vopred. „Nemôžeme sa potom čudovať, že medzi ľuďmi a podnikateľmi sa prehlbuje nedôvera voči štátu a jeho schopnosti poradiť si s pandémiou, najmä pokiaľ ide o spracovanie a využitie dostupných dát,“ dodáva M. Lelovský.
- Ako je to s aplikáciami na kontrolu v prevádzkach v susednom Česku?
Naši susedia ešte v júli spustili dve mobilné aplikácie, pomocou ktorých je možné preukazovať sa certifikátmi a zároveň umožniť kontrolu platnosti covid pasov. Sú k dispozícii pre Android aj pre operačný systém iOS.
Aplikácia Tečka je určená hlavne pre testovaných alebo očkovaných. Pojme do seba všetky certifikáty, a to aj viac ako jedného používateľa, môže uchovávať napríklad certifikáty celej rodiny. Uznávajú ju nielen české úrady, ale aj ďalšie krajiny EÚ. Aplikácia je od júla k dispozícii pre Android aj pre operačný systém iOS.
Naopak, druhá aplikácia čTečka slúži hlavne tým, ktorí majú platnosť certifikátov kontrolovať. Nástroj cez fotoaparát v mobile číta predložené QR kódy a rozsvietením zelenej či červenej farby okamžite informuje o prijateľnosti požiadavky.