Stavbársky biznis môže byť nevyspytateľný. Niekedy sa firma zúčastní viacerých tendrov naraz, väčšinu vyhrá a potom musí niekomu povedať nie. Takáto situácia nedala tri noci spať šéfovi nitrianskej firmy Dynamik Holding.
Po veľkej snahe nájsť riešenie sa napokon rozhodol prestížny bratislavský projekt odmietnuť, lebo pri ňom nechcel podliezť latku kvality. Zároveň by si nikdy nedovolil zrušiť už podpísané kontrakty s inými zákazníkmi.
Generálny riaditeľ Vladimír Vikor ml. je tento rok nominovaný na ocenenie TREND Manažér roka 2024. Partnerom kategórie je spoločnosť Havel & Partners.
Slovenskí manažéri bojujú, kto ovládne LinkedIn. Medzi 15 najvplyvnejšími je len jedna žena
TREND počas najbližších troch mesiacov predstaví všetky nominácie v ôsmich súťažných kategóriách. Ceny TREND TOP 2024 odovzdá 19. novembra na slávnostnom galavečeri v Bratislave.
Dynamik Holding je rodinná firma z Nitry, ktorá je na trhu už 34 rokov. Patrí k najväčším a najstabilnejším stavebným podnikom na Slovensku. Skupina Dynamik mala vlani kumulované tržby viac ako 120 miliónov eur. Čistý zisk bol zhruba šesť miliónov eur. Jej kapitál je čisto slovenský, neuchádza sa o štátne zákazky a za realizované projekty získala viacero cien za stavbu a architektúru.
- Nominácie: TREND Manažér roka 2024
- Vladimír Vikor ml., generálny riaditeľ, Dynamik Holding, Nitra
- Marián Áč, generálny riaditeľ, Správca zálohového sytému, Bratislava
- Miriam Poništová, generálna riaditeľka, DeutschMann Internationale Spedition, Trebišov
- Artur Gevorkyan, generálny riaditeľ, Gevorkyan, Vlkanová
- Katarína Vaškovičová, generálna riaditeľka, Magna PT, Kechnec
Šéfom už štrnásť rokov
Spoločnosť založil Vladimír Vikor starší, jeho synovia Vladimír a Dušan nastúpili do firmy pred vyše 20 rokmi. Obaja si prešli viacerými pozíciami a oddeleniami. Pred štrnástimi rokmi prevzal funkciu riaditeľa V. Vikor mladší. Dušan je šéfom dopravy a logistiky. Zakladateľ si ponechal odborno-poradenskú funkciu, majoritný podiel a zároveň je šéfom predstavenstva. Významnú časť akcií previedol pred pár rokmi na oboch synov.
Syn Vladimír bol odmalička líderský typ a bol extrovertnejší. Vo firme sa orientoval na biznis, kým brat Dušan bol viac technický. Aj to rozhodlo, že sa stal riaditeľom. „Som analytický a systematický. Rozhodujem sa podľa čísiel. Vždy mám dlhodobý plán aj jeho alternatívy,“ hovorí riaditeľ, ktorý sa nebojí kalkulovaného rizika.
Hoci bol minulý rok v stavebníctve náročný, skupina dosiahla rekordné tržby. „Výsledok mohol byť ešte lepší. No nebolo v našich silách zrealizovať viac zákaziek, ak sme nechceli ohroziť kvalitu práce,“ hovorí V. Vikor mladší. Dynamik vlani staval viaceré významné stavby vrátane rozšírenia závodu na výrobu nábytku v Malackách, výskumného a vývojového centra Mühlbauer v Nitre, Besico v Martine či rezidencie Agáty a Slnečnice v Bratislave.
Tento rok bude ešte náročnejší. Firma sa pustila do viacerých nových projektov, vyhrala aj viaceré tendre, ale niektoré výstavby sa presunuli buď v čase alebo v priestore. V tomto roku pravdepodobne klesnú firme tržby. No spoločnosť neznižuje stavy, usiluje sa vyhrať nové súťaže, aby mali ľudia prácu.
Pritom len zamestnanci, ktorí pracujú na cenotvorbe, ju stoja na jeden projekt aj 50-tisíc eur. „Keďže stavebníctvo je cyklické, rátali sme s touto situáciou a boli sme pripravení. Náklady šetríme tam, kde nie sú nevyhnutné – na drobných investíciách, ale sčasti aj na marketingu a sponzoringu,“ hovorí šéf firmy.
Zmena štruktúry
Na začiatku v Dynamiku o všetkom rozhodoval zakladateľ. Syn Vladimír prijal do firmy nových ľudí, vytvoril procesy, zaviedol plochú organizačnú štruktúru a manažérom dal veľkú autonómiu. Najvyšší manažment má deväť zamestnancov, celá firma 180. Po mene pozná dve tretiny ľudí, väčšina je v nej dlhodobo.
„So zamestnancami komunikujem otvorene a transparentne. O úspechoch aj výzvach,“ konštatuje V. Vikor mladší. A dodáva, že vo firme uplatňuje skôr koučujúci štýl, ale ak treba, v krízových situáciách prepne na direktívny. Motivuje ľudí, aby sami prichádzali s riešeniami.
„Rodinný charakter firmy a jej plochá štruktúra mi umožňujú poznať detailne každý projekt a v prípade potreby rýchlo reagovať. Zároveň mi pomáha rýchlejšie sa adaptovať na meniaci sa trh,“ hovorí riaditeľ. Rozhodnutia vie prijať v priebehu pár minút.
Tri roky pracoval V. Vikor ml. na príprave zmeny organizačnej štruktúry, ktorá by firme umožnila rásť. Okrem iného to znamenalo aj rozdelenie firmy Dynamik Construction zameranej na stavebnú výrobu na dve samostatné divízie. Základňu majú obe v Nitre a pobočky v Košiciach, respektíve v Brne. Rast so sebou priniesol aj zdvojnásobenie počtu zamestnancov na príprave projektov v oboch divíziách.
Základom je diverzifikácia
Jednou z hlavných príčin dlhodobého úspechu firmy je to, že stavia na viacerých pilieroch, ktoré sa dopĺňajú. Dynamik Holding má štyri divízie. Hlavnou činnosťou je stavebná výroba vrátane rezidenčných, obchodných aj priemyselných projektov. „Ideálne je, ak sa každý segment podieľa na tržbách stavebnej divízie tretinou,“ konštatuje riaditeľ.
V Bratislave je firma generálnym zhotoviteľom rezidenčného projektu Slnečnice, Agáty alebo Laurin Dvor a v súčasnosti realizuje aj rozšírenie známeho obchodného centra na petržalskej strane Dunaja. Okrem toho bola generálnym dodávateľom časti stavby závodu Jaguar v Nitre. Ročne pracuje na 15 až 20 projektov. Niektoré z nich trvajú rok, iné aj tri roky.
Druhou divíziou firmy je development, ktorý zahŕňa investičnú a realitnú činnosť a komplexnú správu a prenájmom nehnuteľností. Okrem toho disponuje Dynamik divíziou dopravy a logistiky, ktorá poskytuje prepravné služby a prenájom stavebných mechanizmov a vozidiel. Štvrtý pilier zahŕňa stavebniny, kúpeľňové a kuchynské štúdio, strešné centrum a predajňu náradia a betonáreň v Nitre.
V prípade Dynamik Holdingu má diverzifikácia aj teritoriálny charakter. Pod vedením V. Vikora ml. expandovala firma do Česka a Srbska. „Vznik našich pobočiek v zahraničí je sčasti výsledkom synergie. Vďaka dlhodobej spolupráci so slovensko-belgickou firmou Besico sa nám podarilo vstúpiť na srbský trh a cez nášho dlhoročného klienta Magna sme vstúpili aj na český. V oboch krajinách máme lokálne tímy, ktoré rozvíjame,“ hovorí generálny riaditeľ. Firma sa chce sústrediť na rast na týchto dvoch trhoch, no výhľadovo pozerá aj na príležitosti v iných krajinách.
Technológie a ekológia
Trendom nielen v stavebníctve je hodnotové inžinierstvo, ktoré podľa šéfa Dynamiku prináša do projektov riešenia, ktoré vedú k výraznej úspore nákladov a zároveň majú pozitívny environmentálny efekt bez zníženia kvality stavby. Zároveň ide aj o skrátenie času výstavby. Výhodou môže byť aj menšie množstvo odpadov.
Budúcnosť patrí podľa V. Vikora ml. technológiám, ktoré pomôžu zvýšiť produktivitu, efektivitu aj bezpečnosť výstavby. Myslí si, že nové technológie zmenia nielen proces stavebnej výroby, ale aj navrhovania a prevádzky budov a spôsob riadenia firiem.
Dynamik aktívne využíva elektromobilitu, príkladný je proces recyklácie stavebného odpadu, kde miera recyklácie vysoko presahuje legislatívou stanovené limity. Ako jedna z prvých stavebných firiem v krajine a nad rámec zákonných povinností pristúpila k implementácii ESG stratégie a vydaniu Správy udržateľnosti, riadiac sa taxonómiou EÚ.
V nových stavbách firma bežne rieši inteligentnú elektroinštaláciu, má aj klientov, ktorých zaujal jej systém kúrenia a chladenia geotermálnou energiou, ktorú budovala v projekte Mühlbauer. Na monitoring situácie na stavbe Dynamik bežne využíva drony.
Firma v priemyselných objektoch zrealizovala niekoľko clean roomov, teda pracovísk s technológiami, ktoré vďaka špeciálnej vzduchotechnike významne redukujú prašnosť a zvyšujú čistotu vzduchu. Ide o štandardy ako na operačných sálach, no realizovaných v priemysle.
Spoločnosť pod vedením V. Vikora ml. myslí aj na budúcnosť. Podporuje všetky tri slovenské univerzity, ktoré majú stavebnú fakultu, a to formou prednášok či exkurzií na stavbách pre študentov. Zároveň financovala učebňu v Košiciach a v Bratislave realizovala a spolufinancovala rozsiahlu modernizáciu študentskej zóny pod aulou STU.
Relax aj vzdelávanie sa
Vladimír Vikor ml. najčastejšie a najradšej relaxuje s rodinou a priateľmi, pri športe, na bicykli či vo fitness centre. Občas niečo navarí. V minulosti bol športovo aktívnejší – hrával squash, zúčastnil sa niekoľkých ironmanov a behal aj polmaratóny.
Je zakladajúcim členom slovenskej vetvy medzinárodnej organizácie Family Business Network, ktorá spája rodinné firmy na celom svete za účelom výmeny informácií a skúseností.
V živote aj v biznise koná tak, aby si zachoval osobnú integritu. Nerád sa vydáva cez skratky, lebo si myslí, že sa vypomstia. Vpred sa posúva dlhodobou a tvrdou prácou. Zakladá si na vzdelávaní sa, ako aj vzdelávaní zamestnancov. Od roku 2016 beží vo firme Dynamik Akadémia. Aktuálne má štyri triedy po desať ľudí. Ich vzdelávanie trvá niekoľko rokov. Do Akadémie zaraďuje firma ľudí, ktorí majú potenciál.
Dynamik Holding získal dvakrát za sebou ocenenie Best Managed Companies od spoločnosti Deloitte, trikrát po sebe bol v top desať ankety portálu Profesia Najzamestnávateľ roka v rámci kategórie stavebníctvo. Vlani získal cenu TREND Rodinná firma roka 2023. Vladimír Vikor ml. sa stal jedným z piatich finalistov ocenenia EY Podnikateľ roka 2024.