V rozhovore sa dozviete:
  • Prečo sa dá ľahko predpovedať, v ktorom sektore sa objaví bublina
  • Prečo po prasknutí akciovej bubliny nemusí nasledovať recesia
  • Prečo centrálne banky nemôžu nechať padať ceny nehnuteľnosti pridlho
  • Prečo má v tele dva čipy
  • Presun hromadný presun investorov do ETF fondov nevníma ako riziko

Rozpráva rýchlo, spontánne, ale zrozumiteľne. Jeho argumenty majú hlavu a pätu a o ekonomike či finančných trhoch vie rozprávať nielen ako akademik, ale aj ako popularizátor tejto vedy. Mladý český ekonóm Dominik Stroukal tvrdí, že predpovedať bubliny nie je žiadna veda. Je dôležité sledovať peniaze a pochopiť, ako vznikajú a kam tečú.

V septembri sa začalo platiť legálne bitcoinom v Salvadore, Jeho cena sa však čoskoro prepadla. Je to náznak toho, že bitcoin ako platidlo nebude fungovať?

Nie. Vnútri bitcoinovej komunity toto nie je považované za významnú udalosť. Bitcoin má obchádzať tento systém a nie byť ľuďom vnútený. Fanúšikovia bitcoinu sú výrazne naklonený menej etatistickým smerom, či už sú ľavičiari, pravičiari alebo anarchisti. Predstava, že štát bude niekomu nútiť peniaze alebo bitcoin, je pre nich zlá. Salvádor robí presne toto, vnucuje ľuďom aj obchodníkom bitcoin. To nie je dobré ani pre ľudí, ani pre bitcoin.

Je vôbec vhodné nazývať bitcoin menou? Nie je to jednoducho investičné aktívum?

Nechcel by som byť v tomto pedant v učiteľskom zmysle slova. Som síce akademik a ekonóm, takže mňa táto otázka veľmi baví, ale ľudí to veľmi nezaujíma. Keď som sa dozvedel o bitcoine prvý krát, tak ma zaujímalo, či sú to peniaze alebo nie. Pozrel som sa na funkcie a vlastnosti peňazí a skúmal som, či mi do toho bitcoin zapadá. Medzitým, čo som sa ja hádal v krčme so známymi, či to sú peniaze alebo nie, tak to ľudia začali používať. A to je oveľa dôležitejšie. Ekonomicky bitcoin do definície peňazí nezapadá. Je to veľmi zlý prostriedok na výmenu, je volatilný a otázny je aj ako uchovávateľ hodnoty. I keď tam sa teoretici hádajú, či to má znamenať, že jeho hodnota je rovnaká alebo predikovateľná. Ak stretnete fanúšika bitcoinu, tak vám povie, že je to výborný uchovávateľ hodnoty, lebo sa mu dokonca znásobila. Napokon bitcoin nie je ani účtovná jednotka. Ak pôjdete do obchodu, tak si ťažko ceny prepočítate na bitcoiny.

Takže z pohľadu ekonóma to mena nie je?

Nie, nezapadá do tej definície, ale možno nedáva zmysel menu definovať ako doteraz. Robili sme do geograficky, ale bitcoin nie je menou na nejakom území. Ale prečo by nemohol byť menou podivných ľudí po celom svete na internete. Medzi touto komunitou funguje. Tí ľudia ho považujú za prostriedok výmeny, za uchovávateľa hodnoty. Pre nich je to aj účtovná jednotka. Poznám veľa ľudí, ktorí majú svoje príjmy v bitcoinoch, platia v ňom a vyznajú sa v tých cenách. Je to pre nich prirodzené, cestujú po svete, takže si všetko prepočítajú na bitcoin. Ale je ich málo. Ja som vždy tvrdil, že sú to peniaze budúcnosti a majú svoj zmysel.

Bitcoin
Neprehliadnite

Bitcoin sa prepadol na 5-tisíc dolárov? Investorov vystrašila chyba v údajoch

Ste ekonomickým poradcom firmy SatoshiLabs, ktorá vyvinula hardvérovú krypto peňaženku. Nahradí bežné peňaženky?

Skôr nahrádzajú heslových manažérov. Človek si tam uloží dôležité informácie. Ak by sa ich niekto zmocnil, tak ovládne nielen vaše peniaze, ale aj heslá. Potom sa dostane do vášho gmailu, Apple účtu a sú prípady, keď vám ukradnú celú identitu. Logika tých peňaženiek je skôr o ochrane dôležitých hesiel. Nepoužívajú sa ako bežné peňaženky v bežnom živote.

Vlani vám vyšla kniha Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny. Vyvraciate tam mýty o kryptomenách, že sa nepoužívajú len na nelegálne aktivity na webe. Aké sú vaše hlavné argumenty v ich prospech?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa