Digitalizácia Slovenska oproti iným krajinám zaostáva. Služby štátu nie sú v požadovanej kvalite, implementácia nových riešení je pomalá a problémom je aj nedostatočná úroveň digitálnych zručností u populácie. Slovensko navyše v indexe digitálnej ekonomiky a spoločnosti (DESI) predbehli aj krajiny ako Grécko, Bulharsko či Rumunsko. O stave digitalizácie či fungovaní a budúcnosti štátnej akciovky Slovensko IT hovoril v rozhovore pre TREND štátny tajomník ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) Ivan Ivančin.

Ako hodnotíte aktuálny stav digitalizácie Slovenska?

V rámci e-governmentu evidujem, že sme v investičnom dlhu a vo fáze, kde prechádzame do toho, aby sme mali všetko digitalizované a aby sme služby pre širokú verejnosť dokázali spraviť prívetivejšími, zrozumiteľnejšími a prehľadnejšími. Čo sa týka digitalizácie Slovenska a teda aj digitálnej transformácie si myslím, že štát za posledné roky nerobil úplne to, čo má. Vo výsledku sme sa prepadli a v rebríčkoch sa prepadávame ďalej. Je nutné to nejakým spôsobom naštartovať.

Je potrebné robiť aj evanjelizáciu a samozrejme prezentovať aj úspešné príbehy firiem, ktoré už digitálnou transformáciou prešli. Zároveň je nutné, vytvoriť otvorený dialóg aj s verejnosťou, preto som inicioval rokovania IT tripartity. Spoločne budeme rokovať o tom, ako posilniť IT sektor a prispieť k jeho udržateľnému rozvoju. Veľa vecí sa tu aj robilo, no neboli dostatočne adresné.

Slovensko sa prepadáva minimálne v rebríčku DESI, kde skončilo štvrté od konca a predbehli nás krajiny ako Bulharsko či Rumunsko. Čo robiť, aby krajina začala rásť?

DESI index sa delí na štyri okruhy. V prípade digitálnej infraštruktúry máme finančné zdroje, aby sme mohli robiť štátne intervencie a pokrývať pripojením takzvané biele miesta v regiónoch, kde to trh aj vďaka nízkej kúpyschopnosti nebol schopný urobiť. Toto je jedna z priorít, kde sa posúvať a ďalej rásť aj v rámci DESI Indexu.

O akú sumu ide?

Aktuálne máme pre tieto účely 112,1 milióna eur.

Nie je to málo?

Bohužiaľ, na základe informácií, ktoré som vnímal ešte na mojom predchádzajúcom pôsobisku, čo bol Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb SR, Slovensko začínalo na oveľa vyšších číslach. V prvých komunikáciách na kompletnú digitálnu infraštruktúru sa hovorilo o sume 600 až 700 miliónov eur.

Na konci dňa sme sa dostali k sume 112,1 milióna eur, ktoré máme v programe Slovensko a musíme ich alokovať a použiť do roku 2027. Domnievam sa, že to nie je dostatočné, aby sme dobehli investičný dlh. Pokiaľ bude korektná komunikácia s operátormi, možno sa podarí oprášiť víziu memoranda z roku 2018 a potom sa podarí dodať občanom to, čo potrebujeme.

Ako ste spokojný s aktuálnym stavom portálu Slovensko.sk?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa