Kapsula v tvare vajíčka pritom ponúka luxus malej kuchyne s tečúcou vodou, splachovacou toaletou aj sprchovým kútom. Vďaka špeciálne navrhnutému tvaru sa v dolnej časti prenosného príbytku zhromažďuje dažďová voda (ktorá je filtrovaná) zaručujúca nezávislosť na infraštruktúre.
Okrem toho je v interiéri k dispozícii rozkladacia posteľ a stôl, podľa potreby využiteľný ako pracovný alebo jedálenský. Podľa spoločnosti je napriek malým rozmerom (4,45 x 2,25 x 2,55 metra) vhodná pre dve dospelé osoby. Vďaka svojej dopravnej flexibilite je využiteľná naozaj rôznorodo – od nezávislej výskumnej stanice cez turistické ubytovanie až po humanitárne katastrofy.
Zdroj: Nice Architects
Zdroj: Nice Architects
Pre prípad, keď nebude stačiť 2,6 metra štvorcového slnečných kolektorov s výkonom 600 wattov alebo 750 wattovová veterná turbína, k dispozícii je batéria s celkovou kapacitou 9744 watthodín. Pomocou nej je možné poháňať aj pripojený elektromobil, ktorý môže Ecocapsule ťahať za sebou ako príves.
Dobrá reklama pre Slovensko
Funkčný prototyp spoločnosť Nice Architects prvýkrát verejnosti ukázala tento týždeň na viedenskom Pioneers Festivale, na ktorom bol minulý rok predstavený aj prototyp Aeromobilu 3.0.
Okrem rovnakého festivalu, kde spoločnosti predstavili svoj prototyp, zdieľajú aj úspech v zahraničných médiách a nepriamo tak robia Slovensku dobrú reklamu. „Žiť v malom, vetrom a slnkom poháňanom module, ktorý môže byť dovezený takmer kamkoľvek na svete, sa môže zdať skôr ako niečo zo sci-fi filmu než z reality, avšak európska firma tvrdí, že presne to vymyslela,“ píše napríklad portál Mashable.
Zdroj: Nice Architects
„Samotný dizajn je jednoduchý, moderný a elegantný – presne taký, ako by ste očakávali od modulu, ktorý sa tvári byť prototypom budúceho príbytku na mesiaci alebo Marse,“ pripája chválu portál Gizmodo.
Cena zatiaľ neznáma
Koľko bude Ecocapsule stáť zatiaľ spoločnosť neprezradila. Podľa portálu Quartz sa ale cena bude pohybovať v desiatkach tisíc dolárov. Odkazuje pritom na cenu za donášku, ktoré už zverejnené boli – napríklad zo Slovenska do New Yorku to vyjde na 2200 eur, do austrálskeho Melbourne 1500 eur.
Tvar kapsúl je pritom stavaný na prepravu lodnými kontajnermi – na rozdiel od konkurencie sa po doručení nemusí nijak montovať. Stačí len pripojiť veternú turbínu a je pripravená na bývanie.
Prezradené ceny donášok tak nepriamo indikujú aj miesto výroby, Nice Architects pravdepodobne počítajú s výrobou na Slovensku. Prvé objednávky plánuje firma začať prijímať koncom tohto roka, prvé kusy doručí svojim zákazníkom počas prvej polovice 2016.
Uchytia sa?
Ako o projekte Ecocapsule písal Trend už koncom minulého roka, odrazovým mostíkom pre architekta môže byť aj súťaž, ktorú nevyhrá. Nice Architects sa ešte pred šiestimi rokmi zúčastnili súťaže v návrhoch mobilných príbytkov pre americkú umeleckú farmu.
Napriek tomu, že si trofej neodniesli, nápad sa začal šíriť na internete a firmu kontaktovali desiatky záujemcov o kúpu. Vďaka tomu projekt neskončil odložený v zásuvke, ale popri stálych zákazkách od klientov návrh postupne dolaďovali.
„Design vyzeral pekne, môže to mať zaujímavé použitie napríklad v ťažko dostupných oblastiach,“ hovorí pre TREND.sk svoje dojmy z Ecocapsule Andrej Kiska mladší, ktorý v pražskom Credo Ventures vyhľadáva start-upy na investovanie.
Či sa ale projekt uchytí, „dosť závisí od ceny koncového produktu. Pre investora bude rovnako dôležité, aby tím ukázal, či má schopnosť predávať Ecocapsule vo veľkých číslach,“ dodáva.
Vizualizácia možného využitia Ecocapsule. Zdroj: Nice Architects
Zdroj: Nice Architects