Klesajúce ceny ocele, ktoré nasledujú po obdobiach rekordných úrovní za posledné dva roky a nižší dopyt v priemysle, spôsobujú značné problémy samotným oceliarom. Tí boli nútení od začiatku tohto roka znižovať produkciu a predávať oceľ minimálne o šestinu lacnejšie.
Trh na prahu recesie
Nižšia spotreba ocele, ktorá v prvom štvrťroku klesla na necelých tridsať miliónov ton, už zasiahla väčšinu európskych výrobcov ocele. Košické oceliarne U. S. Steel vykázali za druhý štvrťrok tohto roku stratu pred úrokmi a zdanením vo výške desať miliónov dolárov, pričom za celý prvý polrok 2024 dosiahli zisk len šesť miliónov dolárov.
Na porovnanie, za rovnaké obdobie minulého roka zaznamenali zisk zhruba štyridsať miliónov dolárov.
Podľa výročnej správy sú skeptickí už aj americkí majitelia oceliarní, ktorí očakávajú, že ďalšie výsledky budú v súlade s druhým štvrťrokom, čo odzrkadľuje pokles predajných cien. Tie sú síce do veľkej miery kompenzované nižšími nákladmi na suroviny, no zisky pravdepodobne neporastú, keďže predajné ceny v treťom štvrťroku naďalej klesajú.
Minulý kvartál košický U. S. Steel síce predával rúry za 762 eur za tonu, zatiaľ čo pred rokom to bolo takmer 900 eur, čo predstavuje pokles o približne šestinu, avšak ceny za horúca valcovanej ocele zostávajú z dlhodobého hľadiska skôr v strednom pásme. Priestor na ďalší pokles je tak stále veľký.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?