Jedným z najviac postihnutých sektorov vysokými cenami vstupov je stavebníctvo. Nestabilita cien stavebných materiálov a energií by však už v roku 2023 mala ustupovať. Cenová hladina sa ale na predkrízovú úroveň nevráti, ceny stavebných surovín a materiálov ostanú naďalej vysoké.
Pandémiu koronavírusu totiž nahradil vojenský konflikt na Ukrajine a s tým súvisiaca energetická kríza, rekordná inflácia a nedostupnosť stavebných materiálov. Tieto okolnosti výrazne sťažili podnikanie v stavebníctve, uvádza prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) Pavol Kováčik.
Stavebníctvo je pritom významným zdrojom práce, vlani v tomto sektore pracovalo na Slovensku 155-tisíc ľudí a ďalších približne 100-tisíc v nadväzujúcich odvetviach. V rozhovore pre TREND P. Kováčik vysvetľuje, prečo máme už niekoľko rokov problém s úbytkom kvalifikovaných pracovníkov, či treba ešte rátať s rastom cien a ktoré materiály budú naďalej chýbať.
Aký bol pre stavebníctvo minulý rok?
Z pohľadu výsledkov bol vlaňajšok rokom stabilizácie. Stavebná produkcia po troch rokoch kumulovaného prepadu domácej produkcie na úrovni 25 percent prestala klesať. To dáva predpoklad pre mierny optimizmus do roku 2023.
Takže sa už netreba obávať veľkých výkyvov v cenách stavebných materiálov?
Na ceny stavebných materiálov budú aj tento rok vplývať dva faktory: ceny energií a dostupnosť surovín a nerastov potrebných pre výrobu. Výroba väčšiny stavebných materiálov je energeticky náročná. Nárast cien energií mal a bude mať výrazný vplyv na rast cien materiálov.
Druhým faktorom je a ešte aj bude dostupnosť surovín v Európe aj na Slovensku. Mnohé vstupy, predovšetkým kovové rudy, ale aj kovy, bitúmeny či plastové granuláty, sa totiž na Slovensko dovážajú.
Musia teda Slováci rátať s tým, že bude na trhu naďalej panovať nedostatok?
Výrazný nedostatok materiálov s neznámou dodacou lehotou, ako sme to zažili v rokoch 2021 a 2022, by sa už nemal opakovať. U niektorých materiálov budú dodacie lehoty na objednávku niekoľko týždňov. Z dôvodu pretrvávajúceho celosvetového nedostatku čipov bude ešte pravdepodobne problémom stavebná elektronika.
Ktoré materiály zdraželi najviac?
Premiantami v zdražovaní boli predovšetkým stavebné ocele, ale aj výrobky z medi a hliníka. Výrazný nárast sa dotkol aj cementu, murovacích materiálov, izolačných materiálov či plastov.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?