Reč je o 145 firmách, ktorým štát poslal viac ako 1,12 milióna eur. Pritom nemali zverejnenú ani jednu účtovnú závierku za roky 2016 až 2019. Mimovládna organizácia Transparency International Slovensko pritom preverovala len tie podniky, ktoré získali pomoc od štátu od marca do konca septembra tohto roka.
Keď vláda Igora Matoviča ešte na začiatku pandémie nastavovala pravidlá finančnej pomoci podnikateľom, tie sa často chaoticky menili. Napokon sa ustálili tak, že zo schémy Prvej pomoci sa do konca októbra vyplatilo takmer 638,5 milióna eur.
Peniaze od štátu dostali, povinnosti obišli. Viac ako milión eur dostali pofidérne firmy
Medzi podmienkami nebolo preverovanie toho, či firmy ukladali účtovné závierky do Registra účtovných závierok alebo do zbierky listín obchodného registra, ako to vyžaduje zákon o účtovníctve. Nevyžadoval to ani rezort hospodárstva pri poskytnutí dotácie na úhradu nájomného.
A tak sa stalo, že peniaze zo spoločnej pokladnice získali od štátu aj podniky, ktoré na túto povinnosť buď pozabudli, alebo si ju vedome či nevedome nesplnili. Reálne to môže spôsobiť ťažkosti pri následných kontrolách takýchto podnikov a pri preverovaní ich účtovných dát. Po októbrovej novele Obchodného zákonníka platia trochu prísnejšie pravidlá. Podnikateľ musí uložiť účtovnú závierku do zbierky listín do deviatich mesiacov odo dňa jej zostavenia.
Ak to nesplní a bude meškať viac ako šesť mesiacov, registrový súd mu môže firmu zrušiť. To sa v praxi deje málokedy pre vyťaženosť súdov. Finančná správa síce pravidelne rozposiela priateľské upozornenia pre zábudlivcov, ale fakt je, že účtovné závierky neukladá do registra zhruba pätina firiem. To, že štátne dotácie poberajú aj netransparentné firmy, je pre tie „poctivé“ dosť znepokojujúca informácia z pohľadu akéhosi dvojitého metra.
Štátne peniaze by mali dostávať len férové podniky, ktoré si v minulosti plnili všetky povinnosti podľa zákona a transparentne zverejňujú údaje. A na to by si mal štát dať pozor aj pri určovaní pravidiel.
Pri ukladaní závierok je možné preveriť si dáta o akomkoľvek podnikateľovi online vo verejne a bezplatne prístupných štátnych registroch doslova za pár sekúnd. Stačilo by len trochu prezieravosti ministerstiev pri nastavovaní dotácií pre podnikateľov a trochu ochoty zo strany úradníkov. Nebuzerovať firmy zbytočne tam, kde na to nie je žiadny dôvod, ale ustrážiť si, ku komu vlastne smerujú milióny eur od štátu.