V zimných mesiacoch stúpa záujem o exotické dovolenky, ktoré ľuďom umožňujú vymaniť sa ponurého európskeho počasia. K obľúbenej klasike patria Spojené arabské emiráty a Omán, no čoraz viac fanúšikov si nachádza aj cestu na africký Zanzibar. A hoci majú mnohí v prípade exotických dovoleniek v predstavách hlavne pohodu na pláži, bola by škoda nevenovať pozornosť aj miestnej kultúre, pamiatkam či prírode.

Zájazdy kombinujúce relax pod palmami s aktívnym oddychom a poznávaním dokážu v mnohých ohľadoch obohatiť dovolenkára viac ako klasické pobyty. Všetky tri vyššie uvedené destinácie poskytujú okrem možnosti oddychovať a poznávať tiež dostatok priestoru pre dobrodružnejší typ dovolenky a v štruktúre svojej ponuky to zohľadňuje aj cestovná kancelária Satur.

Zanzibar

Na Zanzibar, ktorý je známy aj tým, že sa tu narodil Freddie Mercury, sa so Saturom lieta nielen z Bratislavy, ale aj z Košíc. Iné cestovné kancelárie ponúkajú len zájazdy z Bratislavy. Let sa dá pritom zvládnuť do desať a pol hodiny. Čoraz populárnejší ostrovný autonómny región Tanzánie ťaží zo svojej polohy aj histórie. Jeho vývoj určovali v minulosti Portugalci, Ománčania aj Angličania a všetky tieto vplyvy tu stále cítiť. Pozostáva z dvojice ostrovov Unguja a Pemba, pričom Unguja sa často zvykne neoficiálne označovať ako Zanzibar. Na tento južný ostrov smeruje aj väčšina zájazdov.

Ako Maldivy, no výhodnejší

Miestne hotely na Zanzibare bývajú síce označované hviezdičkami, avšak toto označovanie nezodpovedá európskemu štandardu a Satur preto odporúča zamerať sa na hotely patriace do medzinárodných sietí. Takým je napríklad aj hotel Emerald Zanzibar Resort & Spa na severe, ktorý mení prvého februára tohto roka meno na The Mora Zanzibar. Za zvláštnu pozornosť stojí aj preto, lebo je nový a pre túto sezónu ponúka uvádzacie ceny. O rok už bude drahší. Ponúka deluxe all inclusive služby a výhodou sú aj slovensky hovoriaci animátori. K overeným hotelom patria aj RIU Jambo a Sansi Kendwa.

Severná strana ostrova je vo všeobecnosti oveľa vhodnejšia na dovolenku, pretože netrpí na rozdiel od južnej časti takými extrémnymi prílivmi a odlivmi. Nikomu nie je príjemné, ak sa mu more počas dňa vzdiali o pol kilometra.

Zanzibarské pláže s bielym pieskom pripomínajú Maldivy, avšak z pohľadu nákladov sú o polovicu lacnejšie. Okrem nich turistov priťahuje aj vôňa vanilky a klinčekov, ktoré sa tu pestujú spolu s ďalšími koreninami. Využívajú sa aj v miestnej gastronómii, ktorá kombinuje africké, európske, arabské a indické chute.

Hotel Emerald Zanzibar Resort & Spa, ktorý sa vo februári premenuje na The Mora Zanzibar.
Zdroj: Satur
Hotel Emerald Zanzibar Resort & Spa, ktorý sa vo februári premenuje na The Mora Zanzibar.

Na safari

Súčasťou zájazdov na Zanzibar sú výlety, a to nielen do historickej časti hlavného mesta Stone Town, v ktorom žil známy škótsky dobrodruh David Livingstone. Vycestovať možno aj za korytnačkami, za šnorchlovaním alebo na výlety za miestnou kultúrou či po stopách korenia. Na ostrove možno stretnúť príslušníkov východoafrickej etnickej skupiny Masajov s osobitou kultúrou a tradíciami.

Pozoruhodnosťou Zanzibaru je endemický druh opice zvanej Gueréza zanzibarská, ktorá nežije nikde inde na svete, no návštevníci sa nemusia uspokojiť len s miestnou flórou a faunou. Viaceré zájazdy Saturu obsahujú okrem all inclusive pobytov na pláži aj niekoľko dní a nocí na tanzánskej pevnine, v niekdajšej Tanganike. Turisti majú možnosť stráviť prvú polovicu dovolenky na safari a druhú pri mori, a to v rámci osem- aj dvanásťdňových pobytov. V ponuke je návšteva štvorice národných parkov – Serengeti, Ngorongoro, Tarangire a Saadani, kde je veľmi vysoká pravdepodobnosť, že uvidíte niektoré z ikonických afrických živočíchov, vrátane slonov, levov, leopardov, žiráf, nosorožcov či hrochov.

Tipy od Saturu, ako prepojiť luxusnú dovolenku na Zanzibare s poznávaním

Omán

Cesta do Ománu je o niečo kratšia ako na Zanzibar. Trvá približne šesť hodín a prináša aj iný druh exotiky. Omán je krajinou dvoch tvárí, kde honosné sídla striedajú v iných lokalitách jednoduchšie príbytky. Ide o typického reprezentanta Orientu.

Kúpanie v púštnej oáze

Na osemdňovú, alebo aj predĺženú dvanásťdňovú dovolenku je možné so Saturom odletieť z Bratislavy aj Košíc a po prílete sa ubytovať v niektorom z päťhviezdičkových luxusných hotelov. Príkladom je Al Baleed Resort Salalah by Anantara na južnom pobreží v meste Salalah blízko hraníc s Jemenom. Hotel ponúka okrem súkromnej pláže s bielym pieskom aj nekonečný bazén.

Ománske pláže sú dlhé a okrem klasického pobytu pri mori sa využívajú aj na aktívny oddych v podobe behu či jazdy na koni. Vidieť z miestnych pláží delfíny nie je nič nezvyčajné.

Medzi typické plodiny Ománu patria datle a tie sa tu podávajú často ku kardamónovej káve. Okrem toho tu rastú aj kadidlovníky a banánovníky. Omán je mimochodom jediná krajina Arabského polostrova, kde nájdete kokosové palmy. Kokosové orechy sú významnou súčasťou miestnej kuchyne, no exotický gastronomický zážitok sa návštevníkovi naskytá tiež v podobe ochutnávky ťavieho mlieka.

Prechádzka na ťavách v ománskej púšti.
Zdroj: Satur
Prechádzka na ťavách v ománskej púšti.

Luxus v horách

V Ománe sa robia výlety na ťavách či na džípoch a rovnako pikniky na púšti. Špecialitou je noc strávená na púšti ďaleko od svetelného smogu, čo umožňuje nerušené pozorovanie hviezdnej oblohy, ale aj kúpanie v jazierkach pod vodopádmi uprostred púštnych oáz. Tieto a ďalšie aktivity sú súčasťou dovolenkových pobytov Saturu. O tom, že luxus nevylučuje dobrodružstvo, presviedča zájazd kombinujúci kratší pobyt pri mori s poznávacou cestou naprieč krajinou. Počas nej účastníci navštívia hlavné mesto Muscat, historické mestá a dedinky, ale aj luxusný horský rezort Ananatara Al Jabal Al Akhdar, ktorý je s nadmorskou výškou dvetisíc metrov zároveň najvyššie položeným rezortom na Blízkom východe.

V ponuke cestovnej kancelárie je však aj čisto poznávací zájazd, ktorého itinerár dopĺňajú napríklad návštevy oáz a púšte.

Tipy od Saturu, ako prepojiť luxusnú dovolenku v Ománe s poznávaním

Spojené arabské emiráty

Trochu iný arabský zážitok ako Omán ponúka cestovanie do Spojených arabských emirátov (SAE). Je ich sedem, hoci najznámejšími sú predovšetkým Dubaj a Abu Dhabí, ktorý je zároveň najväčším a najbohatším z nich. Každému osobitne vládne emir, avšak federácia má spoločného prezidenta a parlament.

Zájazdy cestovnej kancelárie Satur sa sústreďujú práve na najznámejšie emiráty, pričom kombinujú návštevu oboch. Treba mať na pamäti, že narozdiel od Zanzibaru či Ománu lieta Satur do SAE v rámci Slovenska len z Bratislavy.

Krajina s množstvom naj

Spomedzi trojice exotických destinácií sú SAE najbližšie a turista sa tam dostane za päť a pol hodiny. Ide o jednu z najdynamickejšie sa rozvíjajúcich turistických destinácií, kde každý rok pribúdajú nové hotely a atrakcie. Emiráty často rady prekonávajú samé seba a výsledkom je, že ide o krajinu, pri opise ktorej sa veľmi často využíva predpona naj – či už ide o najvyššiu budovu, najvyšší či najluxusnejší hotel alebo o najextravagantnejšie umelé ostrovy s obchodnými centrami.

Výhľad z budovy Burj Khalifa v Dubaji.
Zdroj: Satur
Výhľad z budovy Burj Khalifa v Dubaji.

Každý z emirátov je špecifický. Dubaj je napríklad v porovnaní s Abu Dhabí o niečo kozmopolitnejší a až 80 percent obyvateľstva tvoria prisťahovalci, Abu Dhabí má zasa menšie životné náklady, je o niečo tradičnejší a takisto zelenší. Obe mestá však disponujú luxusnými hotelmi s all inclusive ponukami, na čele s najvyšším hotelom sveta Burj al Arab v Dubaji, ktorého prehliadka je aj súčasťou jedného z poznávacích zájazdov. Hotely v SAE sú známe prepracovanými službami. Slovenskí dovolenkári majú možnosť okúsiť napríklad hotel JA Resort s prírodnými plážami, alebo JA Beach, ktorého hlavnou výhodou je poloha blízko k Dubaju aj Abu Dhabí.

Gastronómia v oblakoch

Neodmysliteľnou súčasťou pobytu v SAE je návšteva najvyššej budovy sveta Burj Khalifa v Dubaji spolu s najvyššie položenou reštauráciou na svete Atmosphere Grill & Lounge. V Dubaji si treba na výšku zvyknúť, pretože je sprievodným javom veľkého množstva atrakcií. Okrem iných sa to týka aj pamätníka a rozhľadne Dubai Frame, ktorý je najväčším rámom na svete či najväčšieho vyhliadkového kolesa na svete Ain Dubai.

Ku kultúrnym atrakciám patrí návšteva múzea digitálneho umenia Infinity des Lumières alebo Múzea budúcnosti, odvážnejší návštevníci môžu uprednostniť jazdu po najdlhšom zipline na svete v Ras al Khaimah alebo sandboarding na dunách. Súčasťou zájazdov sú aj ďalšie dobrodružné aktivity ako napríklad púštne safari, adrenalínová jazda na piesočných dunách v off-road autách alebo pobyt u beduínov. A ak by sa niekomu zdali budovy príliš nízke, môže sa nechať zviezť teplovzdušným balónom a počas toho zjesť raňajky. Každý z itinerárov poznávacích zájazdov však počíta aj s niekoľkodňovým oddychom na pláži.

Na SAE sa vzťahuje kampaň, ktorá garantuje, že cena dovolenky pre prvých sto detí bude vo vybraných hoteloch a termínoch jedno euro.

Vo všetkých spomínaných destináciách sú dostupní slovensky hovoriaci delegáti.

Tipy od Saturu, ako prepojiť luxusnú dovolenku v SAE s poznávaním

Ďalšie dôležité správy