Už v minulom roku mali podľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a obnoviteľných zdrojov energie (SAPI) dodávať krajine elektrinu veterné elektrárne s výkonom sto megawattov.
Tie by dokázali vyrobiť elektrinu na celý rok pre približne 66-tisíc domácností, s čím dokonca počítal medzičasom už aj národný energetický plán. Realita je však iná a výsledkom nie je ani jedna dobudovaná veterná elektráreň.
Veterná energetika pritom mala patriť aj pred energetickou krízou všade inde vo svete medzi najrýchlejšie sa rozvíjajúce oblasti výroby elektriny. Boom solárnych riešení bol však náhly a prekvapil. Viaceré veterné projekty pretlačilo takpovediac slnko a po solárnych elektrárňach siahajú už aj veľké slovenské podniky.
Vetra je stále minimum
Slovensku patrí, čo sa týka využívania veternej energie, s piatimi elektrárňami s celkovým výkonom tri megawatty nelichotivá posledná priečka v EÚ. Napríklad Poľsko či susedné Rakúsko, ktorého veterné parky vidno na horizonte aj z Bratislavy, získavajú elektrickým výkonom z vetra viac ako tisíc megawattov.
„Ešte aj Rusko, ktoré má významné zásoby plynu a je jeho hlavným dodávateľom na Slovensko, iba v roku 2021 vybudovalo viac ako 1 100 megawattov nových veterných elektrární,“ dodáva J. Lacko.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?