Zatiaľ čo v deväťdesiatych rokoch spoločnosť považovala klimatickú krízu skôr za hoax, dnes je to globálny problém. Aj preto sa klíma stala súčasťou dokumentu Agenda 2030, prostredníctvom ktorého medzinárodné spoločenstvo reaguje na najzávažnejšie výzvy súčasnosti. Ide napríklad o hlad, chudobu, ale aj znečisťovanie životného prostredia.
Pre ich odstránenie by mali štáty postupne plniť sedemnásť stanovených cieľov. Slovensku sa to však podľa májovej správy Európskej komisie (EK) za posledné roky úplne nedarilo. Hoci krajina pri plnení niektorých z nich, napríklad pri eliminácii chudoby, zaznamenala mierne zlepšenie, v oblasti udržateľného rozvoja, bohužiaľ, pohorela.
Pri plnení cieľov zodpovednej výroby a spotreby, ako aj zmeny klímy sme sa podľa správy EK dostali hlboko pod priemer Európskej únie (EÚ). V podobne nelichotivom duchu sa nesie analýza Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ), ktorá poukázala na zhoršenie v implementácii cieľov Agendy 2030.
Chýbajúce hodnotenia
Jedným z hlavných problémov je to, že vlastne nevieme, ako na tom v tejto oblasti Slovensko je. NKÚ totiž zistil, že monitorovanie a hodnotenie pokroku v oblasti Agendy 2030 prostredníctvom jednotlivých národných priorít sa za posledné štyri roky neuskutočňovalo, a to napriek tomu, že sa tým vláda zaviazala.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?