Európske krajiny vrátane Slovenska niekoľko rokov riešia, ako zdaňovať veľké nadnárodné korporácie, aby odvádzali peniaze aj do rozpočtov krajín, na ktorých území zisk vzniká.

Občas sa totiž stáva, že členské entity (dcérske spoločnosti a rôzne pobočky) si medzi sebou vzájomne presúvajú zisky, aby si znížili daňovú povinnosť. Disponujú možnosťami, ako efektívne využívať rozdielne daňové režimy v rôznych krajinách. Tomu však Brusel dáva stopku.

Veľké nadnárodné skupiny by mali aj na Slovensku od roku 2024 odvádzať minimálnu globálnu daň 15 percent, čím sa pripojíme ku štátom, ktoré odmietajú umožniť prelievanie firemných ziskov do takzvaných daňových rajov.

V neposlednom rade za pozitívum možno považovať i návrh zákona o dorovnávacej dani na zabezpečenie minimálnej úrovne zdanenia nadnárodných skupín podnikov a veľkých vnútroštátnych skupín, hovorí pre TREND Andrej Leontiev, partner advokátskej kancelárie Taylor Wessing. Tento zákon už prešiel medzirezortným pripomienkovým konaním.  

Zavedenie nových pravidiel

Európska smernica predpokladá umožnenie fungovania minimálne dane cez aplikáciu tzv. pravidla zahrnutia príjmov (IIR, angl. Income Inclusion Rule) a pravidla nedostatočne zdanených platieb (UTPR, angl. Under Taxed Payment Rule).

Na základe týchto pravidiel by sa mala vždy, keď je efektívna sadzba dane nadnárodného podniku v určitej jurisdikcii nižšia ako 15 percent, vyberať doplňujúca suma dane, tzv. dodatočná daň. Táto dodatočná daň má zabezpečiť súlad s povinnosťou takejto nadnárodnej skupiny platiť daň vo výške minimálne 15 percent. Ukazuje sa však, že to nebude úplne jednoduchý proces, výziev sa v praxi ukazuje už v súčasnosti viac.

Podľa predbežných informácií z analytických útvarov ministerstva financií a Finančnej správy tieto už v súčasnosti zbierajú údaje formou tzv. CbC (Country-by-Country) reportingu. To znamená cez oznamovaciu povinnosť podnikov, ktoré pôsobia v nadnárodnej štruktúre, ohľadom výšky odvedenej dane v jednotlivých štátoch.

Koncept globálnej minimálnej dane sa podľa spoločnosti BMB Partners Taxand dotýka viac ako tisíc dcérskych subjektov nadnárodných skupín na Slovensku.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa