Slovensko stále výrazne zaostáva v kontexte rozvoja inovácií v podunajskom regióne. Podobne je to aj v startupovom ekosystéme. Kým na Slovensku je približne 296 zmapovaných startupov, v Česku je ich viac ako 1 200. Podobný nepomer je aj v zamestnávaní ľudí v oblasti startupov. Slovensko má podľa dát v startupovom prostredí zamestnaných približne 6 200 ľudí, Česká republika zamestnáva v tomto odvetví 36-tisíc ľudí.
Česko sa Slovensku vzďaľuje aj v oblasti investícií. Kým na Slovensku pôsobí približne dvadsať investičných fondov, u susedov je ich počet 92. Kým slovenské startupy vlani získali od investorov rekordných 96 miliónov eur, české startupy sa môžu pochváliť viac ako 440 miliónmi eur. Rovnako veľké rozdiely medzi oboma krajinami boli aj v roku 2021. Vtedy slovenské startupy získali približne 25 miliónov eur a české tesne nad hranicou 300 miliónov eur.
Rumunsko technologicky napreduje
Online databáza, ktorú spustila medzinárodná organizácia Globsec, má za úlohu mapovať podunajský startupový ekosystém a jeho potenciál. Z údajov vyplýva, že startupy v podunajskej oblasti majú dnes hodnotu viac ako 413,7 miliardy eur. Zaujímavosťou je, že Slovensko zaostáva aj za Rumunskom, kde v posledných rokoch pribudlo hneď niekoľko zaujímavých technologických startupov a o krajinu sa začali zaujímať veľké investičné fondy.
V Rumunsku sa dnes nachádza viac ako 1 200 startupov, v ktorých pracuje 65-tisíc zamestnancov. Vlani získali kapitál vo výške 116 miliónov eur, čo je takmer dvojnásobok ako v roku 2021. Lepšie než Slovensko je na tom aj Maďarsko, ktoré eviduje viac ako 1 100 startupov. Tie minulý rok získali 284 miliónov eur.
- Najlepší Londýn, Talinn až deviaty
Podľa portálu Startup Heatmap ponúka najlepšie podmienky v Európe pre startupy Londýn, za ktorým nasleduje Berlín a Barcelona. Metropola Estónska, ktoré sa často označuje za startupovú mekku sa umiestnila na deviatom mieste a prvú desiatku uzatvára švédsky Štokholm. Londýn sa na prvej priečke umiestil aj napriek Brexitu a vysokým nákladom na podnikanie. Startupisti však oceňujú najmä výborný prístup k financovaniu a veľmi dobré prepojenie všetkých odvetví.
„Rumunsko počtom startupov výrazne prevyšuje Slovensko, hoci rozdiel je o niečo menší po zohľadnení počtu obyvateľov. Oproti slovenskému inovačnému ekosystému sa rumunský sústreďuje do viacerých centier vybudovaných spravidla około silných akademických inštitúcií. Rumunsko má zároveň dlhú tradíciu vo výučbe matematicko-technických odborov, čo vyústilo v silný a dynamicky sa rozvíjajúci IT sektor,“ vysvetľuje Katarína Cséfalvayová, výkonná riaditeľka iniciatívy Globsec Danube Tech Valley.
Z rumunského IT sektora sa zrodil celý rad úspešných príbehov ako napríklad RAV Antivirus, Bitdefender či vôbec prvý jednorožec regiónu UiPath. K rozvoju rumunského inovačného ekosystému zároveň prispieva pomerne rozvinutá sieť fondov rizikového kapitálu a podporných organizácií.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?