V roku 2016 prvýkrát Saudská Arábia predstavila svoj plán diverzifikácia ekonomiky. Cieľom plánu s názvom Vízia 2030 princa Mohameda je modernizácia krajiny a postupné odstavenie jej ekonomiky od príjmov z ropy, ktorej je najväčším svetovým vývozcom. Súčasťou plánov sú investície do inovácií, ktoré často pochádzajú zo startupového prostredia.
Krajina má obrovský objem peňazí, ktoré je ochotná do zaujímavých projektov investovať a vo veľkom sa zaujíma aj o projekty zo strednej Európy. O otváraní krajiny, startupovom prostredí či zaujímavostiach hovoril v rozhovore pre TREND investor D. Duffek.
Aké sú hlavné faktory, ktoré robia zo Saudskej Arábie atraktívne prostredie pre startupy a ďalšie projekty?
V prvom rade je to ich vízia, ktorá je koncipovaná korunným princom Mohamedom bin Salmanom, ktorý prišiel k moci pred niekoľkými rokmi. Vízia hovorí o diverzifikácii ekonomiky, hoci vedia, že v súčasnosti rastie na základe cien ropy. Dokázali však stabilizovať infláciu a tiež sú tam veľmi silné reformy. Veľká časť diverzifikácie pochádza priamo z inovácií, ktoré sú prepojené so startupmi. Na najvyššej úrovni je to priamo agenda vládcu. Startupy v akejkoľvek fáze už potom benefitujú z tejto vízie, ktorá má rôzne úrovne a agendy.
V čom spočívajú najväčšie výhody Saudskej Arábie oproti ostatným krajinám Blízkeho východu?
Je tam silné vedenie vládcu, ktorý má 38 rokov. Často rozpráva, že má chuť zmeniť svet. Oproti ostatným vládcom či už v Katare alebo Spojených arabských emirátoch je výrazne mladší. V týchto krajinách už možno nemajú títo vládcovia až toľko energie. Ďalšou výhodou je aj samotná ekonomická sila. HDP Saudskej Arábie nielen rastovo, ale objemovo prevyšuje všetky ostatné krajiny Arabského polostrova. V neposlednom rade je to aj veľkosť samotnej krajiny, čo napríklad v prípade startupov je skvelá výhoda.
Krajina má takmer 40 miliónov obyvateľov, čo je na samotný Arabský polostrov veľký objem, keďže ostatné bohaté krajiny z regiónu sú veľmi malé. Zároveň je to aj najmladšia arabská krajina. Viac ako 70 percent obyvateľstva má menej ako 30 rokov, takže je to niečo, vďaka čomu je aj kúpna sila veľmi vysoká.
Existujú v krajine podporné programy alebo iniciatívy na podporu startupov a inovácií?
Je ich tam mnoho. Všetko to znova súvisí s Víziou 2030 a veľká časť agendy na podporu startupov podnikania je v rukách kráľovstva. Či už je to cez investičné fondy alebo aj univerzity, ktoré majú veľké množstvo rôznych podporných programov a akcelerátorov. Je tam však aj privátny sektor, ktorý majú v rukách rôzne rodiny, ktoré dokázali využiť momentum ropného boomu ešte v 50. a 60. rokoch.
Začali budovať rôzne nové biznisy a medzitým sa stali veľmi vplyvnými a ekonomicky silnými rodinami. Oni majú tiež rôzne programy, takže je úplne bežné, že v krajine je dnes takzvaný public private partnership, čo je znova napojené na Víziu. Je úplne bežné, že pri investíciách veria v to, že im Vízia dopomáha k transformácii krajiny. Je to veľmi dobre prepojené.
O ktoré odvetvia je dnes v krajine najväčší záujem?
Historicky je to fintech a healthtech. Keď sa pozrieme aj na predaje alebo statusy jednorožcov, ktoré dnes do veľkej miery merajú úspešnosť startupu, tak zväčša sú to firmy práve z týchto oblastí. Veľmi silná je aj oblasť, ktorá sa týka poľnohospodárstva a manažmentu vody. Potom ide veľmi veľa peňazí do projektov, ktoré sa venujú energiám a udržateľnosti. Vychádza to z ich potreby a do určitej miery to súvisí aj s výstavbou futuristického mesta Neom.
Ako by mohli slovenskí podnikatelia a startupy využiť príležitosť v Saudskej Arábii?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?