Enviral tiež informuje, že s prvou pokusnou výrobou biopalív zo slamy ráta už v roku 2020. Prevádzka priamo zamestná viac ako sto ľudí a ďalšia stovka si nájde prácu pri príprave slamy z agrárnych podnikov. Zároveň pôjde o jeden z prvých podobných závodov v Európe.

Slovensko-švajčiarsky pakt

Nielen sabolovci, ale aj iné biopalivárske skupiny z celého sveta, idú do výroby biopalív z odpadov preto, že prvogeneračné produkty z obilia a olejnín sú už dlhšie kritizované kvôli odčerpávaniu potravinárskych surovín. Do výroby biopalív zo slamy, tráv či drevných odpadov sa firmy púšťajú aj napriek tomu, že tá je drahšia. Cieľ nevyužívať potravinárske suroviny na palivá až v takej veľkej miere má totiž vyššiu prioritu.

Biopalivové skupiny čakali, kedy zvládnu výrobu biopalív druhej generácie pri čo najnižších nákladoch. Sabolovci sa k takejto méte už zjavne prepracovali. Pri vývoji svojej priemyselnej technológie spolupracovali so švajčiarskou spoločnosťou Clariant — svetovým lídrom v oblasti špecializovaných chemikálií. Švajčiari dodávajú sabolovcom unikátnu patentovanú technológiu na výrobu celulózového etanolu zo zvyškovej slamy.

Pokročilé biopalivo prešlo od laboratórnych testov dlhým vývojom a dnes máme k dispozícii celulózový etanol zo zvyškových surovín, ktorý dokáže udržateľným spôsobom významne znižovať emisie v doprave, hovorí Matej Sabol, syn lídra skupiny J. Sabola a zároveň generálny riaditeľ Envien Group. Konkretizuje, že úspora emisií CO2 oproti klasickému benzínu je pri ich palive až viac ako 90-percentná.

Slovenské biopalivá zo slamy sú realitou. Závod na ne bude stáť 180 miliónov

Bionafta Zdroj: Profimedia

Spolupráca je úspechom aj pre samotných Švajčiarov. Sme nadšení, že môžeme oznámiť našu prvú licenčnú zmluvu na technológiu sunliquid. Je to jej oficiálny vstup na trh a úspešné komerčné zhodnotenie tejto vysoko inovatívnej a udržateľnej technológie, povedal Christian Kohlpaintner, člen výkonného výboru spoločnosti Clariant.

Do vnútra flotily

Nový leopoldovský závod spracuje až 300-tisíc ton slamy a z nej vyrobí 50-tisíc ton bioetanolu ročne.

Doteraz investovali sabolovci do biopalív okolo 200 miliónov eur. Ročne skupina vyprodukuje nielen na Slovensku, ale aj v Česku a v Maďarsku až 215-tisíc kubíkov prvogeneračného bioetanolu a 305-tisíc ton bionafty. To sabolovcov v európskom biznise s biopalivami radí na siedmu priečku.