Slovensko má jedinečnú príležitosť výrazne profitovať z nového ľahkého tanku CV90120, ktorý môže priniesť mnoho výhod pre jeho obranné kapacity. Ide o pripravovaný ďalší variant zo spoločnej platformy, „súrodenca“ súčasného modelu MkIV, ktorý sa pre slovenskú armádu už vyrába.
Moderné tanky vyvinuté švédskou spoločnosťou BAE Systems Hägglunds majú potenciál nielen posilniť obranu krajiny, ale aj prispieť k rozvoju slovenského obranného priemyslu prostredníctvom spolupráce švédskeho producenta s domácimi firmami.
Efektivita prioritou
Na medzinárodnej obrannej výstave IDEB v Bratislave predstavila spoločnosť BAE Systems Hägglunds spolu so slovenskými priemyselnými partnermi významný pokrok vo výrobe pásového vozidla CV90 MkIV pre slovenskú armádu.
Tá si z neho objednala viac ako 150 kusov tohto modelu, pričom komponenty vozidlá sú vyrábané aj s významným zapojením slovenských firiem.
Obrnené bojové vozidlo je len začiatkom širšej spolupráce a možností, ktoré nové technológie ponúkajú. Ešte väčší potenciál pre slovenský obranný priemysel totiž môže priniesť pripravovaný ľahký tank vo verzii CV90120.
Ten podľa Tarkana Turkcana, riaditeľa platformy CV90 v spoločnosti BAE Systems Hägglunds a skúseného bývalého vojaka, ponúka v kombinácii s CV90 MkIV viacero výhod.
CV90120 sú oveľa ľahšie ako tradičné bojové tanky teda jednoduchšie na presun. Okrem toho sú aj oveľa efektívnejšie a lacnejšie, s cieľom priniesť spoľahlivú palebnú silu tam, kde je potrebné, objasňuje T. Turkcan.
Tento variant tanku preto kombinuje vysokú rýchlosť a možnosť manévrovania na bojisku s vylepšenou elektronickou architektúrou, ktorá podporuje budúce schopnosti armády. S moderným 120-milimetrovým kanónom sa vyrovná palebnej sile hlavných bojových tankov. Ide tiež o výhodnejšiu logistiku.
„Vďaka svojej ľahkej a špecifickej konštrukcii je CV90120 na bojisku obratnejší než tradičné tanky. S rovnakou palebnou silou ako hlavný bojový tank, ale s polovičnou hmotnosťou, je spotreba paliva a opotrebovanie komponentov CV90120 výrazne nižšie.
To umožňuje ozbrojeným silám poskytnúť posádkam najlepšiu možnú ochranu a výzbroj pri maximálnej hospodárnosti,“ vysvetľuje Tarkan Turkcan zo spoločnosti BAE Systems Hägglunds.
Dodáva, že výhodou pre užívateľov je aj fakt, že pri oboch modeloch ide o rovnaké diely a veľmi podobný výcvik. Ak má zákazník viacero verzií vozidiel z platformy CV90, šetrí náklady na výcvik posádky aj na údržbu.
Takisto, keďže CV90120 má takmer rovnaké vlastnosti - hmotnosť a veľkosť - ako CV90 MkIV, armáda nebude pre ľahký tank potrebovať žiadne iné prepravné alebo mostné kapacity ako pre obrnené vozidlá. Ani mechanici nebudú potrebovať žiaden dlhý dodatočný výcvik, ani množstvo iných špeciálnych nástrojov.
Firmy expandujú
Spolupráca na projekte CV90 MkIV a výroba CV90120 by zároveň umožnila slovenským firmám rozšíriť portfólio a získať cenné skúsenosti pri vývoji a výrobe moderných vojenských technológií.
Spoločnosti ako EVPÚ a Ray Service už v projekte CV90 MkIV úspešne prešli auditmi vo Švédsku a preukázali svoju pripravenosť dodať kvalitné komponenty načas.
Iná slovenská spoločnosť Koval Systems z Beluše je už dnes v procese výroby moderných veží pre verziu CV90 MkIV a výrobu vie rozšíriť aj vďaka novej výrobnej hale v Beluši, pričom je pripravená na produkciu ďalších komponentov.
Senzorické technológie novej generácie v modernizovanej verzii tanku by opätovne mohla dodávať slovenská spoločnosť Aliter Technologies. Tá svoje schopnosti potvrdzuje aj pri dodávkach špeciálnych informačných a komunikačných technológií aktuálne objednaného vozidla štvrtej generácie. Technológie zabezpečujú hlasovú a dátovú komunikáciu, čím prispievajú k rozvoju inovatívnych riešení v oblasti IKT technológií.
Nové tanky budú okrem novej generácie senzorov môcť využívať aj umelú inteligenciu či rozšírenú realitu, čím sa zvyšuje bojová účinnosť a ochrana posádky. Výroba tanku CV90120 preto môže ďalej posilniť slovenský obranný priemysel prostredníctvom spolupráce s miestnymi firmami.
„Projekt CV90 nám otvára nové oblasti možnej spolupráce s BAE Systems Hägglunds a pomáha získavať ďalšie skúsenosti pri vývoji špeciálnych IKT technológií. Vďaka objemu prác, ktoré sú na pokrytie takýchto modernizačných projektov potrebné, aj naša spoločnosť rozširuje svoje výrobné kapacity adekvátnym spôsobom,“ uviedol Ervin Haramia, predseda predstavenstva Aliter Technologies.
Ak by sa Slovenská republika rozhodla posilniť výzbroj armády aj o nový model CV90120, vďaka fungujúcej sieti priemyselných partnerov by slovenské firmy mohli dostať príležitosť stať sa lídrom vo vytváraní nového žiadaného produktu s potenciálom transferu technológií aj do iných krajín.