Pri náboroch zamestnancov dáva čoraz viac firiem do popredia praktické znalosti a relevantné skúsenosti namiesto formálneho vzdelania. Cieľom je identifikovať a osloviť talentovaných jednotlivcov, ktorí by inak mohli zostať nepovšimnutí, uvádza portál Business Insider.  

„V súvislosti s rastúcou hospodárskou neistotou je zjednodušenie požiadaviek na prijímanie zamestnancov efektívny spôsob, ako získať pracovníkov lacnejšie,“ doplňuje ekonóm spoločnosti Indeed Cory Stahle.  

Napriek tomu, že je miera nezamestnanosti v Spojených štátoch nízka, hľadanie práce sa stáva náročnejšie z dôvodu spomalenia náborov v celej krajine. V marci 2024 došlo k medziročnému poklesu počtu pracovných miest vo všetkých 20 sledovaných odvetviach, vrátane finančných služieb, technológií a zdravotníctva.  

C. Stahle poznamenáva, že firmy v odvetviach so slabým náborom sú obzvlášť motivované znižovať náklady na pracovnú silu. „Uchádzači o prácu sú často nútení prijímať nižšie platené pozície, aj keď len dočasne, kvôli menšej dostupnosti pracovných príležitostí a silnejšej konkurencii,“ povedal.  

Najväčšie sklzy v požiadavkách na nábor nových pracovníkov pritom zaznamenali odvetvia bankovníctva a financií, no obdobnú trajektóriu eviduje aj marketing a IT sektor. Tento trend posúva prevahu na pracovnom trhu smerom k zamestnávateľom, čo prispieva k poklesu rastu miezd za posledné dva roky.  

„Zamestnávatelia pravdepodobne budú na istý čas uprednostňovať menej skúsených, ale aj menej nákladných zamestnancov. Uchádzači s vysokoškolským vzdelaním môžu mať v dôsledku toho menšiu výhodu ako kedysi,“ konštatuje C. Stahle.  

Ilustračná fotka
Neprehliadnite

Trhom práce sa šíri pochybná praktika. Väčšina firiem ju považuje za morálne prijateľnú