Nutne to nemusí znamenať, že klesla aj chuť ľudí podnikať. Akurát ju neriešia založením novej firmy, ale kúpou už založenej ready-made eseročky. Vyhnú sa tak napríklad povinnosti zložiť päťtisícové minimálne základné imanie do banky.
Predajcovia ready-made eseročiek ich môžu predávať z prebytkov, ktoré si vytvorili vlani. Za posledných šesť mesiacov minulého roka totiž vzniklo 14-tisíc spoločností s ručením obmedzeným, čo je dvakrát viac oproti údajom z rovnakého obdobia predchádzajúcich rokov. Ak sa reálny dopyt po eseročkách vlani výrazne nezmenil, na skladoch sú ešte tisíce ready-made spoločností s ručením obmedzeným. Ich cena sa pohybuje okolo štyristo až päťsto eur.
Advokáti sa zhodujú, že za výrazným poklesom novozaložených eseročiek sú dopady sprísnení daňového a obchodného práva, ktoré presadila vláda Roberta Fica (Smer-SD). „Najväčšie obavy vzbudila novela Obchodného zákona, ktorá sprísňuje splácanie základného imania, je preto pravdepodobné, že časť eseročiek bola založené na jeseň do zásoby, čo by vysvetľovalo štatistický pokles v prvom polroku,“ myslí si partner advokátskej kancelárie Allen & Overy Martin Magál.
A menuje ďalšie zmeny, ktoré môžu ľudí od spoločností s ručením obmedzeným odrádzať: napríklad povinnosť overovať niektoré rozhodnutia spoločníka jednoosobovej eseročky či zmeny v pravidlách prevodov väčšinového obchodného podielu.
S M. Magálom súhlasí aj partner advokátskej kancelárie TaylorWessing e/n/w/c Radovan Pala. „Ale najdôležitejším faktorom bolo zavedenie daňových licencií. Nikto nie je ochotný založiť si eseročku, ktorú aktuálne nepotrebuje, nakoľko ‚spiacim‘ eseročkám sa skracuje čas, kedy budú musieť prvýkrát daňovú licenciu zaplatiť,“ myslí si R. Pala. Oslabenie záujmu o spoločnosti s ručením obmedzením pripisuje aj sťaženiu registrácie na platenie dane z pridanej hodnoty.
Aj investor Ivan Štefunko vidí za poklesom záujmu zmenu daňových zákonov. „Prestalo by výhodné zakladať ‚spiace‘ alebo ‚neziskové‘ eseročky, keďže treba platiť poplatky, ktoré nie neoprávnene zaviedlo ministerstvo financií,“ vraví I. Štefunko, ktorý cez konzultačnú firmu Neulogy pomáha start-upom rozbiehať podnikanie.
I. Štefunko vraví, že start-upom odporúča zakladať namiesto eseročiek akciovky. „Preto eseročka má isté obmedzenia pri možnom raste start-upu.“ Akciovky tento rok vôbec nevznikali alebo ich vzniklo tak málo, že v celkovom meradle je ich o päť menej ako vlani. Ich počet tak klesá už tretí rok.