Vodalovci z Pčoliného neďaleko Sniny začali v konopnom biznise podnikať pred siedmimi rokmi. Nápad dostali pri návšteve worskshopu v Nitre, kde odborníci rozprávali o pestovaní a využití technického konope. Pokusne vysiali necelý hektár konopy siatej s cieľom speňažiť semiačko na kŕmne účely. Dnes má firma vlastnú značku produktov HempBona či veľkoobchod.
Zaujímavosťou je, že už Československo bolo v konopnom priemysle veľmocou. Slováci mali dokonca vyšľachtenú aj svoju vlastnú odrodu. Tá však zanikla a dnes Vodalovci objednávajú osivá z Francúzska, Talianska či Poľska.
Od automotive po konope
Začiatky boli podľa majiteľa firmy Petra Vodala nepodarené. Konopa siata je rastlina vysoká tri metre a na jej žatvu je potrebný špeciálny kombajn. Ten nemali, a tak sa ho pokúsili požičať. Pre tieto účely ich však každý odmietol.
„Bežný kombajn pri žatve konopy trpí. Ročne zhorí v Európe pri žatve konopy približne päť kombajnov,“ hovorí P. Vodal. Cez inzerát si preto kúpili starší kombajn, s ktorým pokosili časť poľa. Zvyšnú časť muselo dva dni strihať desať ľudí.
„Začiatkami si musí prejsť každý. Teraz po siedmich rokoch máme aj zberovú linku či pozberovú úpravu. V rámci slovenských pestovateľov a spracovateľov sme v tomto smere asi najďalej,“ hovorí P. Vodal, ktorý s podnikaním začal približne pred 17 rokmi.
Odvtedy totiž funguje jeho bratislavská firma zameraná na consulting v oblasti automotive. Spolupracuje s najväčšími automobilkami na Slovensku či v Maďarsku. O konopnom biznise hovorí ako o rodinnom startupe, s ktorým majú veľké plány. Tak ako z ropy je možné vyrobiť obrovské množstvo výrobkov, rovnaké je to aj pri technickom konope.
Vo firme dnes okrem Petra pracuje aj jeho otec Miroslav, ktorý sa venuje vývoju a konštruovaniu prototypov zariadení potrebných na zber a spracovanie konopy. Manželka Silvia sa stará o marketing, spravovanie e-shopu, vývoj produktov a ich uvedenie na trh a švagor Richard celý biznis zastrešuje po odbornej stránke. Je totiž výskumným pracovníkom, zúčastňuje sa výstav či seminárov a udržuje tiež kontakt so všetkými relevantnými úradmi. Práca s konope je však sezónna a počas nej pracuje vo firme približne desať ľudí.
Nie je CBD ako CBD
Začiatky v konopnom biznise rodina financovala z vlastných zdrojov. Išlo totiž o neistý biznis a tak sa nechceli zadlžiť v banke. Po rokoch to vraj prináša svoje benefity, nakoľko všetko, čo zarobia investujú späť do biznisu. Vodalovci sa tiež zaujímajú o eurofondy, keďže chcú získať financie na spracovateľskú kapacitu lámania slamy, z čoho vznikne ďalších minimálne desať nových produktov.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?