Výrazné prepady, trojciferné rasty, nové investície aj rozširovanie portfólia či kapacít. Slovenský nábytkársky priemysel má za sebou v ostatných dvoch rokoch krivoľakú cestu. Pandémiu covidu-19, a najmä jej druhý rok, zvládal v segmente výroby nábytku každý po svojom.

Dokazujú to aj najnovšie hospodárske výsledky za rok 2021, ktoré potvrdzujú, že kým niektoré firmy ťažili z minulých investícií a zväčšovania kapacít, ďalšie sa nedokázali vrátiť k ziskom, prípadne sa prepadli do straty.

Napriek tomu je však výroba nábytku na Slovensku živým podnikaním. Potvrdzujú to aj niektoré investície, ktoré top hráči z prvej päťdesiatky ohlásili v tomto roku.

Top hráč stále v strate

Najnovšie hodnotenie hospodárskych výsledkov firiem, ktoré pôsobia v nábytkárskom priemysle, ukazujú, že v minulom roku sa top 50 najväčším hráčom podarilo dosiahnuť sumárne tržby viac ako 655 miliónov eur, pričom ich čistý zisk presiahol hranicu sedem a pol milióna.

Oproti iným odvetviam, ktoré za vlaňajšok rátajú násobne vyššie objemy, výroba nábytku má na Slovensku naďalej opodstatnenie a najmä zamestnáva tisícky ľudí. Najväčším zamestnávateľom v tomto segmente zostáva výrobná odnož švédskeho globálneho predajcu nábytku Ikea Industry Slovakia.

Podniku sa však na slovenskom trhu dlhodobo nedarí dostať do zisku, aj vlani si zapísal stratu. Tú ale eviduje prinajmenšom od roku 2015. Líder na trhu, spoločnosť Ikea Industry Slovakia, v roku 2021 zvýšil stratu o 31 percent na necelé štyri milióny eur, hoci tržby mu po prvom pandemickom roku marginálne narástli o dve percentá na zhruba 215 miliónov eur.

Napriek tomu vlaňajšok bol pre lídra trhu kľúčový pre ďalšie smerovanie malackej fabriky, ktorá vlani avizovala nový investičný zámer, v rámci ktorého plánuje modernizovať výrobu kvôli zvýšeniu produkcie a očakávaným dopytom po nových typoch a dizajnoch montovaného nábytku. Technológia výroby zostane zachovaná, rozšíri sa však výrobná a skladová kapacita výrobného závodu.

„Účelom zmeny navrhovanej činnosti je modernizácia výroby nábytku zo súčasného objemu vstupných surovín 58-tisíc kubických metrov na 239-tisíc kubických metrov pre cieľový rok 2026,“ avizuje sa v zámere. Znamená to, že výroba nábytku sa dostane na úroveň ročnej produkcie, ktorá bola plánovaná ešte v roku 2003, vďaka čomu by fabrika mohla prijať ďalších zhruba 120 zamestnancov.

Decodom naspäť v sedle

Náročné obdobie ostatných dvoch rokov avizuje aj tradičný slovenský výrobca, spoločnosť Decodom. Rodinná firma Šrámkovcov sa ale napriek problémom počas koronakrízy a obmedzeniam, ktoré priniesla pandémia covidu-19, postupne vracia do sedla. 

Druhý najväčší výrobca nábytku v krajine sa dokonca opäť dostal do ziskov, pričom ešte predvlani bol nútený výrazne prepúšťať. Na základe vlaňajších hospodárskych výsledkov je viditeľné, že podnik sa vracia silnejší, o čom svedčí aj výrazný rast ziskov, a to aj napriek tomu, že naďalej stráca na objemoch tržieb.

Spoločnosť Decodom v roku 2021 zvýšila zisk o enormných 225 percent na viac ako 420-tisíc eur, ale tržby jej klesli o deväť percent na zhruba 50 miliónov eur. Problémom výrobcu bolo najmä uzatvorenie takmer dvadsiatich kamenných predajní, čo spôsobilo výrazné obmedzenie odbytu, a to najmä počas roka 2020.

S týmito podmienkami však zápasili všetky spoločnosti na trhu, a nakoniec vlaňajší rast ziskov potvrdzuje správne rozhodnutia zakladateľov firmy. Tej sa ale zrejme nedarí celkom obnoviť stav spred roku 2020, keď tržby firmy dosahovali ročne takmer 70 miliónov eur.

Stabilný hráč z Oravy

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa