Na slovenskom stavebnom trhu sa objavujú materiály, ktoré nespĺňajú štandardy Európskej únie. Tieto produkty, často z krajín mimo EÚ, znižujú kvalitu budov a ich fasád. Nekvalitné produkty síce môžu byť lacné, ale pre rýchlejšie opotrebenie, vyššiu mieru kazov a zvýšené výdavky na údržbu a opravy zvyšujú celkové náklady. Z dlhodobého hľadiska je teda vyššia prvotná investícia do kvalitných stavebnín výhodnejšia.

Hrozí až kolaps fasády

Na prítomnosť nekvalitných tepelných minerálnych izolácií na stavebnom trhu upozorňuje Asociácia výrobcov minerálnych izolácií (AVMI). Tá tvrdí, že tieto výrobky sú od producentov, ktorí nie sú členmi asociácie. Z meraní skúšobného laboratória Slovenskej technickej univerzity totiž podľa AVMI vyplynulo, že produkty z Bieloruska, Ukrajiny a niektoré výrobky poľských výrobcov nedosahujú deklarované mechanické parametre.

Použitie fasádnej minerálnej izolácie s nižšími mechanickými vlastnosťami, než deklaruje výrobca, môže viesť k nefunkčnosti zateplenia. Medzi nedostatky patrí vznik trhlín, ktoré môžu spôsobiť zatekanie do izolácie a jej nefunkčnosť. V krajnom prípade hrozí kolaps fasády.

Pri zaťažení vetrom je rozhodujúci parameter TR, teda pevnosť v ťahu. Aby kotvy fungovali správne a nepretláčali sa do izolácie, sleduje sa tiež pevnosť v tlaku pri desaťpercentnom stlačení.

„Mechanické parametre nie sú na prvý pohľad zjavné. Dovážané nekvalitné materiály väčšinou nemajú certifikát EUCEB, ktorým sa preukazuje zdravotná nezávadnosť minerálnych vlákien. Logo sa umiestňuje na každý jeden obal izolácie,“ upozorňuje výkonná riaditeľka AVMI Marcela Kubů.

Zoznam nekvalitných produktov

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa