Centrum pre materiálové zhodnocovanie odpadov plánujú investori umiestniť na okraji nevyužívaného brownfieldu na mieste niekdajších Závodov ťažkej techniky v Martine. Rozsiahla vysoko sofistikovaná linka má byť umiestnená v nevyužívanej, takmer 90 árovej hale. Do automatizovaného zariadenia by mohol smerovať tuhý komunálny odpad zo spádovej oblasti desiatich okresov severného Slovenska.

Zariadenie je navrhnuté tak, aby bola väčšina odpadu premenená na opäť využiteľné druhotné suroviny. Zmiešaný odpad je najskôr pod vysokým tlakom a teplotou fyzicky sterilizovaný v autoklávoch a následne za pomoci série senzorov automaticky vytriedený. Celý proces je podľa autorov zámeru plne automatizovaný a nevyžaduje ľudský kontakt s odpadom. Sľubujú tichú, bezemisnú, bezzápachovú a vysoko efektívnu prevádzku. Priamo v prevádzke by mohlo nájsť prácu približne štyridsať ľudí kontrolujúcich prevádzku automatu.

rusko, kocner, ilustracia
Neprehliadnite

Známa dvojica Marian Kočner a Pavol Rusko je len krok od dlhoročného väzenia

Výstavba centra by mala stáť približne 40 miliónov eur. Investori svoju iniciatívu odôvodňujú potrebou spĺňania národných a európskych cieľov v oblasti znižovania pomeru skládkovaného odpadu v prospech recyklácie a cirkulárnej ekonomiky. V prípade získania potrebných povolení by chceli ešte tento rok začať s výstavbou a už na budúci rok zariadenie uviesť do prevádzky.

Obdobný závod ponúkli postaviť aj v poli pri obci Horovce v okrese Michalovce. Jeho zámer predložili na posúdenie EIA vlani v auguste. Tam však narazili na nevôľu obyvateľov, obávajúcich sa vplyvu na chránené územie neďalekého lesíka Bisce.

Prepojenia ľudí, ktorí za projektmi recyklačných centier stoja, vedú aj k českému zbrojárovi Jaroslavovi Strnadovi, či niekdajšiemu údajnému politickému sponzorovi Ľubomírovi Blaškovi.

Odskúšaná poľská metóda

Inovatívna technológia, ktorou sa zmiešaný komunálny odpad sterilizuje a triedi na druhotné suroviny pochádza od poľskej firmy Bioelektra. Priemyselné pozemky v Martine na ktorých by závod mal vyrásť, patria alternatívnemu dodávateľovi zelenej elektriny Right Power žilinského podnikateľa Mariána Chomu.

Aktuálny stav priemyselnej haly, do ktorej by malo byť umiestnené zariadenie na materiálové zhodnocovanie odpadov.
Zdroj: Bioelektra, EIA
Aktuálny stav priemyselnej haly, do ktorej by malo byť umiestnené zariadenie na materiálové zhodnocovanie odpadov.

Bioelektra vyvinula inovatívnu metódu mechanicko-tepelného spracovania odpadu, ktorej podstatou je sterilizácia odpadov pred triedením. Zmiešaný komunálny odpad je najskôr fyzicky sterilizovaný a následne mechanicky separovaný. Získané kovy, papier, sklo, plasty či minerálne látky možno ako suroviny opäť využiť v priemysle. Z fabriky na skládku putujú len približne štyri percentá objemu spracovaného odpadu.

Martinské zariadenie by malo mať podľa zámeru kapacitu spracovať približne stotisíc ton komunálneho odpadu ročne, s potenciálom jej navýšenia o polovicu. Podľa prepočtu autorov zámeru by to znamenalo asi šesťdesiat prejazdov nákladných vozidiel denne.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa