Zamestnávatelia aj samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) môžu iba do 30. júna zasielať úradom práce výkazy, respektíve žiadosti s výkazmi za máj. Tí, ktorí však žiadajú o pomoc v rámci opatrenia 1 a 3 (3A, 3B), tak môžu urobiť najneskôr do 31. júla.
Úrady práce tiež od zamestnávateľov prijímajú do konca júna aj žiadosti a výkazy v rámci opatrenia 1 a 3 (3A, 3B) za mesiac apríl.
Pomoc beží ďalšie dva mesiace
Finančná pomoc tým, ktorých príjmy sú poznačené koronakrízou, pokračuje zo strany rezortu práce ešte ďalšie dva mesiace. Vláda totiž nedávno schválila predĺženie obdobia realizácie projektu „Prvá pomoc“ aj na jún a júl za rovnakých podmienok. Uviedla to pre TREND Veronika Husárová, hovorkyňa rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny.
„Žiadateľ o štátnu finančnú pomoc v žiadosti v čestnom vyhlásení a aj v dohode potvrdzuje, že má splnené všetky podmienky, ktoré projekt vyžaduje,“ potvrdila pre TREND Jana Lukáčová, riaditeľka kancelárie generálneho riaditeľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.
Žiadateľ tiež deklaruje, že pri preukázaní nepravdivosti údajov bude musieť príspevok vrátiť a za porušenie finančnej disciplíny mu bude uložená pokuta od 200 do 10-tisíc eur, v závislosti od závažnosti porušenia finančnej disciplíny. Kontrola však nastúpi až neskôr.
„V súčasnosti sú kapacity úradov práce plne vyťažené poskytovaním finančných príspevkov tak, aby bola pomoc distribuovaná čo najrýchlejšie. Ku kontrole oprávnenosti poskytovaných príspevkov pristúpime vtedy, keď to kapacitná situácia dovolí a nebude ohrozené vyplácanie príspevkov žiadateľom,“ podotkla J. Lukáčová.
Podnikatelia budú voľnejšie dýchať. Sulík svoje kilečko uhral dobre, keď zapojil aj ostatných
Udržanie viac ako 800-tisíc pracovných miest
Za máj vyplatili úrady práce, sociálnych vecí a rodiny žiadateľom o príspevky prvej pomoci viac ako 61 miliónov eur. Spolu s marcovými a aprílovými príspevkami tak odišlo na podporu udržania pracovných miest, činnosti SZČO a zamestnancom bez príjmu cez 310 miliónov eur, uviedol rezort práce pod vedením Milana Krajniaka.
Príspevkami doteraz štát podporil udržanie pracovných miest pre 833-tisíc ľudí. Podmienkou pre získanie peňažnej pomoci je totiž záväzok zamestnávateľa, že neprepustí podporeného zamestnanca dva mesiace po získaní príspevku. Pri opakovanej pomoci na toho istého zamestnanca sa tak udržanie pracovnej pozície môže predĺžiť až do konca septembra.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?