Príliš vágny, nastavený len na formálne pripomienkovanie a málo ambiciózny pre biznis. Takto neraz hodnotia podnikatelia priority plánu obnovy, teda Národného integrovaného reformného plánu z dielne rezortu financií.
Čerpať sa z neho má až do roku 2026 zhruba šesť miliárd eur. Preto by rozhodne nemal byť iba podpultovým materiálom, ktorý poznajú len vyvolení. Až do 8. marca o ňom nikto zvonku ani nechyroval a po 14 dňoch sa skončilo aj jeho medzirezortné pripomienkové konanie.
V 18 komponentoch sa plán zameriava na päť hlavných priorít, a to zelenú ekonomiku, vzdelávanie, vedu, výskum a inovácie, zdravie a efektívnu verejnú správu. Do 30. apríla musí vláda poslať finálny dokument do Bruselu.
Biznisový sektor, verejnosť ani odborníci kritikou nešetria. Vlani v lete minister financií Eduard Heger verejne sľuboval množstvo diskusií o investičných prioritách krajiny, ale skutkami tento zámer zmietol zo stola.
Dnes už je na diskusie neskoro, k celospoločenskej zhode podľa všetkého nedošlo, štát príležitosť premrhal. Najdôležitejšie bude, aby navrhnuté reformy nezostali len na papieri. Štedrá suma, ktorú Brusel na obnovu a podporu ekonomík zničených pandémiou vyčlenil, ponúka príležitosť na to, ako pokročiť v modernizácii a vybehnúť z recesie. Pozrime sa, ako si štát predstavuje čiastkové reformy pre biznis.
Pekné len na papieri
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?