Po tridsiatich rokoch existencie Penty prichádza ďalšia veľká zmena stratégie. Z private equity spoločnosti, ktorej cieľom bolo výhodne kupovať zaujímavé firmy, následne ich zreštrukturalizovať a so ziskom predať, sa už pred viac ako dekádou stal dlhodobý investor. Jeho zámerom je úplne iná stratégia – maximalizovať dlhodobý potenciál kľúčových firiem v portfóliu. A tomu v posledných rokoch prispôsobuje aj svoje podnikanie.
Minulý rok skupina Penta predala podiel v poľskom distribútorovi mrazených potravín Iglotex. Týmto krokom zavŕšila proces zužovania sektorov, v ktorých pôsobí. Podľa slov managing partnera Iaina Childa tak spoločnosť predala poslednú takzvanú tier 2 firmu. Tier 1 spoločnosti sú pre Pentu dlhodobo strategické, a v nich sa snaží získať na trhu líderskú pozíciu. Tier 2 biznisy tieto ambície nemali. Práve predaj Iglotexu, podobne ako predtým Aera Vodochody či Mecomu, zavŕšil proces konsolidácie odvetví, na ktoré sa chce Penta sústrediť.
Predaj tier 2 biznisov nemal iba strategický či manažérsky rozmer. Po dlhé roky slúžil ako jeden zo zdrojov financovania rastu firiem zo skupiny tier 1. So zavŕšením predajov vedľajších biznisov sa tak otvára otázka financovania ďalšieho rastu Penty. Jedným z hlavných zdrojov financovania expanzie bol zisk. Partneri Penty tradične reinvestujú podstatnú časť zisku do ďalšieho rozvoja, ale to nestačí. Pohľad na vlaňajšie hospodárske výsledky ukazuje, že skupina dosiahla druhý najlepší výsledok v histórií, keď čistý zisk vzrástol na 503 miliónov eur. Lepší výsledok bol iba v roku 2021, a to na úrovni 570 miliónov eur. Dokopy za tri roky tak čistý zisk skupiny prekročil hranicu 1,5 miliardy eur. Oproti tomu kapitálové investície za rovnaké obdobie presiahli 2,2 miliardy eur. Ani vysoké zisky tak na expanziu nestačia.
Alternatívou je spoliehať sa na bankové financovanie alebo na emisie dlhopisov. Napriek tomu, že v našich končinách ide o štandardný spôsob financovania, nie je vhodný pre dlhodobého investora. Požičiavanie takýchto zdrojov, hoci majú splatnosť v rokoch, má stále iba krátkodobý charakter. Nesúlad likvidity medzi krátkodobým financovaním a dlhodobými výnosmi predstavuje riziko. Aj preto je na Západe, najmä v Spojených štátoch, omnoho viac rozšírené kapitálové financovanie cez akciové burzy. V našich podmienkach však nemá vybudované dostatočne robustný ekosystém a rozhodne nie likviditu.
S tržbami 15 miliárd eur sa potreba kapitálových investícií Penty v jednom roku dostáva k úrovni miliardy eur. To je takmer percento hrubého domáceho produktu Slovenska. Vykryť investičné zdroje firmy, ktorá je aktívna v siedmich európskych krajinách, nie je jednoduché. Aj preto sa partneri Penty rozhodli, že spoločnosť otvoria domácim aj zahraničným investorom. Bude na to slúžiť investičný fond, v ktorom sa investor stane vlastníkom podielu vo všetkých portfóliových firmách skupiny, alebo výhradne iba v biznise s nehnuteľnosťami.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?