Získali peniaze od štátu v státisícoch eur na pomoc v čase koronakrízy, no neplnia si povinnosti, ktoré vyplývajú zo zákona. Nebola to totiž podmienka, nikto to jednoducho nevyžadoval. V hre sú pritom státisíce eur, ktoré išli zo spoločnej kasy.
A tak sa stalo, že každá desiata akciovka či eseročka, ktoré získali financie v rámci koronadotácie Prvá pomoc, nemá zverejnenú ani jednu účtovnú závierku za roky 2016 až 2018. Podľa zistení mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko (TIS) preverovali iba tie firmy, ktoré získali pomoc od štátu od marca do konca septembra tohto roka. Zistenia sú viac ako zaujímavé. Celkovo išlo o 145 firiem, ktorým bolo zaslaných viac ako 1,12 milióna eur.
Sporní príjemcovia koronaschémy
Sú firmy, ktoré žiadajú štát o finančnú pomoc, skutočne transparentné? A posielajú daniarom svoje účtovné závierky, aby ich následne zverejnili online na webe registeruz.sk? Na príjemcov koronaschémy dotácií Prvá pomoc sa pozrela aj mimovládna organizácia TIS na čele s riaditeľom Gabrielom Šípošom.
„Zistili sme, že zďaleka nezanedbateľné číslo firiem dostalo dotácie, no nie sú transparentné a v minulosti porušili zákon. To reálne znamená, že štát bude mať o to väčší problém overiť si, či vôbec splnili potrebné podmienky,“ hovorí pre TREND.
Podľa neho štát mohol zvýšiť transparentnosť podmienkou zverejniť účtovné závierky. Firmy by dané údaje mohli doplniť rýchlo, nepadlo by im preto podnikanie. Prispelo by to k zdravšej ekonomike aj po tom, ako pandémia pominie. Akékoľvek obchodné alebo dotačné transakcie by mal štát realizovať iba so spoločnosťami, ktoré si plnia všetky zákonné povinnosti, myslí si hlavný analytik portálu FinStat Pavol Suďa.
Medzi tie patrí aj ukladanie účtovných závierok, ktoré vyžaduje Obchodný zákonník. „To, či firma uložila závierku v Registri účtovných závierok (RÚZ) alebo v zbierke listín Obchodného registra SR (ORSR), je najjednoduchšie overiteľná povinnosť. Jej splnenie možno preveriť vo verejne a bezplatne prístupných štátnych registroch za pár sekúnd,“ dodáva P. Suďa.
Zistili sme, že zďaleka nezanedbateľné číslo firiem dotácie od štátu dostalo, no nie sú transparentné a v minulosti porušili zákon.
Aj keď zverejnenie účtovnej závierky nebolo v podmienkach poskytnutia príspevku na podporu a udržanie zamestnanosti, dokonca ani pri dotáciách na nájom, firmy jej nezverejnením podľa účtovnej poradkyne Združenia podnikateľov Slovenska Jaroslavy Lukačovičovej porušujú zákon o účtovníctve.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?