Výhľad ratingu je negatívny. Piatkový krok agentúry je odzrkadlením jej názoru, že poľský systém ústavných kontrol a protiváh sa výrazne narušil. Podľa S&P viaceré legislatívne opatrenia iniciované po voľbách z októbra 2015 oslabili postavenie ústavného súdu a verejnoprávneho vysielania krajiny.

Ide o prvú zmenu úverového ratingu Poľska od roku 2007. Na zhoršenie ratingu reagoval aj poľský zlotý, ktorý v piatok večer oslabil oproti euru o 2,2 percenta - na aktuálnych 4,48 zlotých za euro. Ide o najvýraznejšie oslabenie poľskej meny od roku 2011. 

Zloty sinks as S&P cuts Poland’s credit rating in response to policies by new government https://t.co/2UE7VLZbaL pic.twitter.com/yRDuOT23Dx

— Ewa Krukowska (@Ewa_Bxl) January 15, 2016

Zhoršenie výhľadu ratingov vyplýva z názoru agentúry, že existuje ďalší potenciál na eróziu nezávislosti, dôveryhodnosti a efektívnosti kľúčových inštitúcií, predovšetkým poľskej centrálnej banky.

"Zároveň predpokladáme určité zhoršenie makroekonomického riadenia Poľska napríklad zavedením nových daní v určitých sektoroch," konštatovala Standard & Poor's.

Agentúra na druhej strane očakáva, že verejný dlh krajiny zostane do roku 2018 v podstate stabilný na úrovni zhruba 51 percent hrubého domáceho produktu. Zároveň predpokladá, že hospodársky rast bude v rokoch 2016 až 2018 silný, a to v priemere na úrovni 3,3 percent.

Nová poľská vláda konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) po nástupe k moci vlani na jeseň vďaka väčšine v oboch komorách parlamentu rýchlo schválila niektoré zmeny v zákonoch. Týkajú sa predovšetkým ústavného súdu a verejnoprávnych médií. Napríklad novela zákona o médiách, kvôli ktorej si Varšava vyslúžila kritiku opozície aj zahraničia, dáva právomoc vymenovať vedenie a členov dozorných rád verejnoprávnej televízie a rozhlasu ministrovi štátneho pokladu. Až doteraz pritom boli tieto pozície obsadzované na základe verejných konkurzov.

Dianím v Poľsku sa zaoberá aj Európska komisia, ktorá v stredu oznámila, že začala proces s cieľom zhodnotiť aktuálnu situáciu v krajine v súvislosti s krokmi tamojšej vlády. Poľská premiérka Beata Szydlová je ale presvedčená, že je demokracia v Poľsku pevná a zdravá.

Úverový rating je pritom základným vodítkom pre investorov. Čím je vyšší, tým lepšie je v očiach investorov krajina vnímaná. Najvyšší rating znamená, že ide o špičkového dlžníka, ktorý je schopný požičiavať si za veľmi nízky úrok.