Príbeh slovenského metalurga arménskeho pôvodu Artura Gevorkyana a jeho rovnomennej spoločnosti, ktorá minulý rok vstúpila na pražskú burzu, je už pomerne známy aj v susednom Česku. Je však dobrým príkladom, ako sa v dnešnej turbulentnej dobe vysokých úrokov a drahých úverov efektívne dofinancovať a riešiť expanziu.
Gevorkyan je pritom prvou slovenskou firmou, ktorá to skúsila cez pražskú burzu. Tá pritom v tomto roku pokračuje v posilňovaní a darí sa aj mnohým jej bankovým titulom. Vstup na burzu preto môže byť riešením aj pre množstvo iných slovenských firiem, ktoré o tomto spôsobe získavania kapitálu v akomkoľvek štádiu života uvažovali. V rozhovore pre TREND to potvrdzuje aj Marek Šubrt z českej spoločnosti Versute Investments, ktorá uvádzala aj spoločnosť Gevorkyan na pražskú burzu.
Odporučili by ste v súčasnosti menším firmám so solídnymi výsledkami vstup na burzu, ak hľadajú externý kapitál?
Áno, avšak záleží na niekoľkých faktoroch, ako sú napríklad životné fázy spoločnosti, oblasť jej činnosti, história spojená s finančnými výsledkami, plány do budúcnosti alebo vlastnícka štruktúra. V prípade, že samotní majitelia spoločnosti alebo v spolupráci s poradcami usúdia, že je vstup na burzu ideálnym krokom, tak sa pre menšie spoločnosti určite ponúka napríklad trh Start pražskej burzy, ktorý je určený práve pre malé a stredné české a slovenské spoločnosti.
Čo z toho plynie?
Vstup na burzu so sebou oproti iným formám financovania môže priniesť množstvo výhod, ktoré okrem získania kapitálu súvisia napríklad s optimalizáciou kapitálovej štruktúry, voľbou miery kontroly, vysporiadania vlastníckych vzťahov, publicitou alebo angažovanosťou zamestnancov cez zamestnanecké akcie.
Ktoré nástroje sú pre mladé firmy vhodné pri hľadaní kapitálu?
V prvom rade spoločnosť musí mať právnu formu akciovej spoločnosti alebo európskej spoločnosti (SE). V prípade, že takúto formu spoločnosť nemá, je ideálne, aby došlo k premene na takúto formu. Proces premeny právnej formy väčšinou beží paralelne s prípravou emisie a nejedná sa tak o oneskorenie IPO procesu.
Po novom vstupujú do hry už aj možnosti ako je SPAC, ktorý na pražskej burze rozbehli obchodníci z Wood & Company.
SPAC ale anglicky Special purpose acquisition company je špecifický typ spoločnosti – prázdna schránka, ktorá úpisom svojich akcií vstúpi na burzu a stane sa tak schránkou s peniazmi, ktorá spravidla dva roky hľadá cieľovú spoločnosť. Tú plánuje sfúzovať a tým ju „vtiahnuť“ na burzu. Táto cieľová spoločnosť potom využije peniaze, ktoré boli v SPACu. V prípade, že napríklad do dvoch rokov vhodnú cieľovú spoločnosť SPAC nenájde, vráti investorom peniaze a zanikne. Je to forma verejne obchodovaného private equity fondu s veľmi krátkym investičným obdobím a len jednou transakciou. [SPAC sa prvýkrát objavil už v 80. rokoch minulého storočia, ale väčšej popularite sa tešil až v rokoch 2020 a 2021, keď sa okrem iného viezol na vlne prebytku dostupnej hotovosti a rastúcich valuácií – pozn. TRENDU].
Ako tieto nástroje hodnotíte?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?