V dnešnom svete, kde informačné technológie hrajú kľúčovú úlohu vo všetkých segmentoch, je nevyhnutné, aby sa do tejto oblasti zapojili aj ženy. Občianske združenie Aj Ty v IT sa snaží prelomiť bariéry a stereotypy, ktoré bránia dievčatám a ženám vstúpiť do sveta informačných technológií. V rozhovore pre TREND zakladateľka a riaditeľka organizácie Petra Kotuliaková prezrádza, čo je cieľom organizácie, aký je program pripravovanej konferencie či pre koho je ocenenie určené Žena v IT.

Občianske združenie Aj Ty v IT funguje už dvanásť rokov. Prečo vzniklo a čo je jeho cieľom?

Aj Ty v IT vzniklo v roku 2012, kedy spojenie „dievčatá a technológie“ bolo pomerne netradičné a nikto sa cielene podpore dievčat a ich motivácii študovať IT nevenoval. Prvým impulzom bolo žalostne nízke percento študentiek na IT fakultách – v tom čase to bolo tri až päť percent z celkového počtu študentov. V súčasnosti je to pätnásť až sedemnásť percent.

Preto vzniklo AJ Ty v IT. Venujeme sa podpore, vzdelávaniu a šíreniu povedomia o ženách a dievčatách v IT oblasti. Pôsobíme na celom Slovensku a pracujeme s dievčatami od ôsmich rokov až po dospelé ženy. Pre každú z týchto skupín máme samostatné kurzy a metodiky, organizujeme pre ne workshopy, diskusie, súťaže. Našim cieľom je zabezpečiť pre každú z nich prístup k IT vzdelávaniu a následný rozvoj a uplatnenie, hlavne pre dospelé ženy. Za dvanásť rokov našej činnosti prešlo cez naše aktivity viac ako 52-tisíc dievčat a žien a veľa z nich sa v IT oblasti aj uplatnilo a ďalej tu rastú.

V súčasnosti pripravujete konferenciu Slovak Women in Tech. Kedy sa uskutoční a čo je jej cieľom? 

Slovak Women in Tech sa uskutoční 10. októbra 2024 a má dva hlavné ciele. Prvým je vytvoriť väčší priestor pre ženy, odborníčky, ktorých na bežných konferenciách vídavame menej. Organizátori často reagujú, že majú problém nájsť dostatok ženských rečníčok. My však vieme, že sú, len ich treba lepšie hľadať. Preto sme pre ne vytvorili priestor, aby mohli prezentovať svoju prácu, myšlienky a zároveň aj podporiť a motivovať ďalšie dievčatá a ženy na tejto kariérnej ceste. V obecenstve nám sedia aj muži, pretože i keď je meno konferencie spojené so ženami, je táto obsahovo odbornou konferenciou, ktorú je skvelé zažiť.

Druhý dôvod je ten, že ženy ktoré s technológiami často len začínajú, menej navštevujú čisto technické konferencie. Preto sme vytvorili kombináciu technických, odborných prezentácií, s motivačnými a podpornými vystúpeniami. Všetko to dopĺňajú odborné workshopy, možnosti kariérnych diskusií s firmami a doplňujúci sprievodný program. Každý účastník a účastníčka si tu nájde svoj priestor, komunitu, s ktorou sa spojí.

O akých témach sa bude na konferencii rozprávať a máte už pripravených spíkrov?

Témou tohto ročníka sú prínosy a využitie umelej inteligencie (AI) pre ženy. Téma umelej inteligencie zažíva svoj boom, bežný človek však nie vždy vie úplne vyhodnotiť, ako ju môže využiť, čo sú jej prínosy, prípadne či sa naozaj máme niečoho obávať. Na tieto otázky budú odpovedať naši rečníci a rečníčky, pričom je pre nás podstatné, aby bol prezentovaný obsah čo najviac využiteľný v reálnom živote.

V druhom bloku máme motivačné prezentácie, kedy rečníčky priblížia, na akých projektoch pracujú, zároveň sú však tieto prezentácie nielen technické, ale majú silné osobné posolstvo. Sú to presne tie vystúpenia, ktoré vyvolávajú u poslucháčov „wow“ efekt. Nútia k zamysleniu a verím, že sú častokrát tým spúšťačom, po ktorom sa ženy rozhodnú pre ďalšie vzdelávanie, či novú kariérnu cestu.

Diváci sa môžu tešiť napríklad na zakladateľku Respectful AI Alžbetu Solarczyk Krausovú z z Prahy, Milana Pikulu, riaditeľa SK-CERT, ktorý sa bude venovať kyberbezpečnosti z pohľadu AI, Gabrielu Czanner, ktorá bude rozprávať o používaní AI pri detekcii glaukómu a mnohých ďalších.

Na konferencii budete vyhlasovať aj výsledky prvého ročníka ocenenia Žena v IT. Prečo ste sa rozhodli pre toto ocenenie? 

Vnímame, že rôzne typy ocenení v oblasti technológií sa akoby vyhýbali ženám. Ak sa niekde aj nejaká žena objaví, je to veľmi zriedkavé a výnimočné. Pritom vieme, že na Slovensku máme veľa skvelých odborníčok v tejto oblasti. Len o nich nepočujeme, nedostávajú priestor na prezentáciu svojej práce, respektíve jej ocenenie. Rozhodli sme sa preto takýto priestor vytvoriť. Jednak aby sme ich pomohli zviditeľniť, zároveň však, aby sme motivovali mladšie dievčatá, ktoré sa rozhodujú o svojej budúcnosti, ale aj ostatné ženy.

Už do prvého ročníka nám prišlo veľa skvelých nominácií, čo je znakom, že sme sa nemýlili. Máme tu odborníčky a teší nás, že aj ich pracovné tímy sú na ne hrdé a na ocenenia ich nominovali. Zároveň mi trocha smútku do duše prinieslo vyjadrenie jednej nominovanej ženy, keď sme ju kvôli GDPR kontaktovali, či súhlasí so zaradením do oceňovania. Na našu druhú výzvu sa ozvala s ospravedlnením, že nereagovala, pretože si myslela, že je to žart. Všetky ocenenia toľko obchádzajú ženy, že tieto už rezignovali na to, že si ich prácu môže niekto všimnúť.

Aké kategórie ste pre toto ocenenie zvolili a sú už známe finalistky? 

Ocenenie má tri kategórie. Ocení ženu, ktorá preukázala v posledných piatich rokoch vysokú mieru excelentnosti, inovácie, líderstva a aktívne sa snažila o väčšiu rozmanitosť v technologickom priemysle. Ďalej IT spojenca, ktorým môže byť firma, inštitúcia, organizácia, jednotlivec alebo jednotlivkyňa, ktorí sa v posledných piatich rokoch zaslúžili o zlepšenie úrovne rozmanitosti v rámci IT, a to v organizácii a/alebo v širšej komunite. A do tretice IT študentku, ktorá študuje v IT odbore a dosiahla excelentné študijné výsledky, priniesla inovatívne riešenie alebo svojím prínosom pomohla posunúť určitú tému.

Z prijatých nominácií porota vybrala tri finálne osobnosti a organizácie v každej z kategórií, ktoré sa predstavia na slávnostnom galavečeri. Porotu sme citlivo zložili tak, aby v nej boli zastúpení ako ženy, tak i muži, z akademickej i biznisovej komunity. Ivana Budinská zastupuje SAV, Dita Formánková partnerskú organizáciu Czechitas z Českej republiky, Peter Rusiňák vedie Biznisovo akademickú komisiu v rámci Americkej Obchodnej komory AmCham, Martin Drobný stojí pri oceňovaní IT GALA. Ja som ako zástupkyňa vyhlasovateľa súťaže Aj Ty v IT porotu viedla.

Petra Kotuliaková

Má doktorát z Ekonomickej univerzity v Bratislave, časť štúdií absolvovala na Inštitúte Politických štúdií v Paríži a Univerzite Pierre Mendés France v Grenobli. Je zakladateľkou a riaditeľkou organizácie Aj Ty v IT, ktorá od roku 2012 podporuje a vzdeláva dievčatá a ženy v IT oblasti, motivuje ich k štúdiu informatiky a zamestnaniu v sektore technológií. Zároveň vedie pracovnú skupinu Charty DiversIT v rámci Európskeho združenia informatických spoločností CEPIS v Bruseli a je členkou Správnej rady Americkej obchodnej komory na Slovensku. V marci 2023 bola vybraná ako jediná Slovenka medzi TOP 100 žien v európskych sociálnych podnikoch. 

Ďalšie dôležité správy

Nielen dolná, ale aj krčná chrbtica trpí pri dlhodobom sedení
Neprehliadnite

Podpora žien v technológiách: Aj Ty v IT oceňuje ženské úspechy v IT sektore