Najväčší slovenský konkurz, bankrotové konanie Nováckych chemických závodov (NCHZ), sa bude končiť. Po tom, čo Protimonopolný úrad schválil predaj chemičky českej firme Via Chem Slovakia, by ju mal od konkurzného správcu definitívne prebrať nový majiteľ. Tým je česká skupina Via Chem Group, do ktorej patrí aj chemická fabrika Spolchemie v Ústí nad Labem. Via Chem Slovakia vyhrala ponukové konanie na predaj NCHZ z konkurzu koncom roka, keď za fabriku ponúkla 2,2 milióna eur. To o čosi vyše stotisíc eur prekročilo ponuku firmy M-Energo, cez ktorú sa NCHZ dvakrát pokúsil získať podnikateľ Miroslav Remeta, ktorý má blízko aj k doterajším majiteľom chemičky.

V prvom ponukovom konaní bol jediným záujemcom a núkal dva milióny eur. V hlasovaní veriteľských orgánov však jeho ponuka neuspela. Konkurzný správca, spoločnosť Slovenská správcovská a reštrukturalizačná, vyhlásila vlani v lete druhé ponukové konanie. V ňom dala vyššiu ponuku česká Via Chem Group. Zmluvu o predaji chemičky uzavreli jej manažér so správcom v januári. Keďže PMÚ dospel k názoru, že formálne začlenenie NCHZ do biznisu Via Chem Group by nemalo narušiť súťaž, čiže ani nováckej firme, ani českej skupine nevytvorí dominantné postavenie v žiadnom produkte, svojím súhlasom odstránil poslednú prekážku, ktorá bránila predaju NCHZ.

Blízko spriaznených rúk

Ako sa pred zhruba poldruha mesiacom podarilo zistiť TRENDU, je možné, že aj po predaji českej firme ostane novácka chemička v dosahu vplyvu pôvodných majiteľov blízkych bývalej finančnej skupine Istrokapitál. Záujmom ex-istropodnikateľov v NCHZ je získať späť vložené peniaze a podľa možností zarobiť. K podniku majú blízko prepojeniami na jeho doterajšieho akcionára – cyperský Disor, financujúcu Poštovú banku, ale aj viacero ďalších dôležitých firiem v podnikateľskom okolí chemičky.

Tam je aktívny najmä M. Remeta, ktorý pomáhal financovať prevádzku chemičky v konkurze. Nielen tak, že rokoval s dodávateľmi surovín, ale aj finančne. Ovládol bývalú energetickú dcéru NCHZ. Ako nedávno potvrdil, akciovku premenovanú na Novácku Energetiku kontroluje. Fabrike jej prostredníctvom pomáhal dodávkami energií a vody. Aj preto sa ju v provom ponukovom konaní pokúšal získať cez M-Energo, no neuspel. Ako dodávateľovi dôležitých energií sa mu však peniaze majú ako vracať z prevádzky NCHZ.

Novácku fabriku môže prebrať nový majiteľ

Komplikovanejšiu pozíciu má Poštová banka. Je hlavnou financujúcou bankou NCHZ a najväčším zabezpečeným veriteľom v konkurze. Dokopy mu požičala odhadom desiatky miliónov eur. V konkurze je však jasné, že ani záložnými právami podporená pozícia jej investíciu nevráti. Víťaz druhého kola ponukového konania, česká firma Spolchemie Slovakia, ktorá sa premenovala na Via Chem Slovakia, má totiž za NCHZ zaplatiť len 2,2 milióna eur, z čoho by mala časť zhltnúť réžia konkurzu.

S Via Chemom Slovakia sa však možno objavilo riešenie aj pre návratnosť peňazí Poštovej banky. Súvisí s materskou skupinou tohto potenciálneho kupca – Via Chem Group, do ktorého patrí aj chemička Spolchemie z Ústí nad Labem. Začalo sa črtať, keď banka nedávno začala skupovať dlhy Spolchemie. Ak zhruba platia odhady českých médií, podľa ktorých slovenská banka kúpila najmenej 55 percent pohľadávok z krátkodobých bankových úverov Spolchemie (ktoré mali koncom vlaňajška dosahovať okolo 1,9 miliardy českých korún), prebrala dlhy za zhruba 40 miliónov eur. Aj keď takéto pohľadávky sa obvykle kupujú so zľavou, o výške diskontu nákupu Poštovky nie sú žiadne informácie. No je jasné, že či už má nákup dlhov slúžiť ako zábezpeka alebo prepojenie, musí zarobiť dosť peňazí.

Novácku fabriku môže prebrať nový majiteľ

V každom prípade tak, ako mala Poštová banka M. Hoffmanna v NCHZ silné slovo dosiaľ, mala by si ho udržať aj po tom, čo chemičku preberie česká firma. Cez pohľadávky si totiž vytvorila páku nielen na Spolchemiu, ale nepriamo aj na celú českú skupinu.

Tá má pritom aj ďalší problem, spor o vlastníctvo Via Chem Group, ktorý už dva roky najmä kvôli aktívam Spolchemie a bývalej Setuzy zvádza kontroverzný český právnik Petr Sisák s ďalšou rozporuplnou postavou – pôvodom Slovákom Miroslavom Babejom-Kmecom. Ten sa snaží získať polovicu akcií Via Chem Group. Od konca minulého roku má v súdnych sporoch mierne prevahu – a pokračuje tvrdými krokmi vrátane návrhu na likvidáciu skupiny. M. Babej-Kmec okrem toho tvrdí, že za pohľadávkovými obchodmi Poštovky je snaha vytiahnuť Spolchemiu mimo skupiny.

Nové výdavky

Ktokoľvek kontroluje kúpu NCHZ Via Chemom Slovakia, musí mať pripravené ďalšie peniaze. Fabrika totiž v konkurze tlačila pred sebou investície, ktorým sa nevyhne, ak chce plniť európske nároky na ochranu životného prostredia. Pomaly potrebuje aj investíciu do karbidovej pece. Dokopy bude musieť investovať najmenej 20 miliónov eur. A ďalšie nutné investície sa budú množiť.

Na druhej strane, platba za podnik nového vlastníka príliš nezaťaží. Výnos z predaja predstavuje len 2,2 milióna eur. Zabezpečí priamo zaplatenie iba malej časti pohľadávky Poštovej banke. Štátny Fond národného majetku s pohľadávkou voči NCHZ za vyše 20 miliónov eur ešte z čias privatizácie prešovských Solivarov neuspel. Hoci zabojoval o veriteľské práva, prispel k odmietnutiu ponuky M-Energa M. Remetu pri prvom predaji a kritizoval druhý.

Novácku fabriku môže prebrať nový majiteľ

K právam veriteľa z vyše 19-miliónovej pohľadávky sa nedostala ani Európska komisia. Hoci hrozba insolvencie z nároku komisie, ktorá vznikla z pokuty pre NCHZ ako účastníka trhového kartelu, bola priamo dôvodom, pre ktorý NCHZ vstúpili do konkurzu. Po vyše ročných ťahaniciach o kompetencie medzi Okresným a Krajským súdom v Trenčíne a takmer rovnako dlhých úvahách o prerušení konania proces o určenie pohľadávky komisie nepokračuje. Podľa informácií TRENDU sa vec ocitla na stole Súdneho dvora Európskej únie.

Otázne je, ako sa nový majiteľ chemičky vyrovná s veriteľmi konkurznej podstaty. Teda tými, ktorých pohľadávky vznikli až v konkurze, a preto mali byť uspokojené prednostne. Firma totiž tvorila záväzky aj v konkurze. Voči dodávateľom ich musela platiť – inak by správca nemal ako udržať výrobu. No v pozícii veriteľov konkurznej podstaty, ktorým nezaplatili, ostali tí, ktorých firma nepotrebovala bezprostredne na výrobu. Teda najmä Sociálna poisťovňa a zdravotné poisťovne, ktorým firma v konkurze neposielala odvody za zamestnancov.

Ilustračné foto - Vladimír Benko, Maňo Štrauch