Plány rezortu financií predstavil v utorok štátny tajomník Vazil Hudák. „Ak sa ukáže, že to funguje a nezneužíva sa to, potenciálne môže dôjsť po roku k zvýšeniu úľavy, napríklad na 50 percent,“ dodal V. Hudák.
Podľa prieskumu spoločnosti Deloitte sú to práve daňové úľavy, ktoré by medzi najinovatívnejšími slovenskými firmami ešte zintenzívnili ich výdavky na výskum. „Až 75 percent respondentov uviedlo, že by zvýšilo aktivity v oblasti výskumu a vývoja, keby si mohlo uplatniť aspoň polovicu oprávnených nákladov,“ spresnil Martin Rybár, riaditeľ na oddelení daní v Deloitte Slovensko. Navrhuje preto počas pripomienkového konania k novele zákona o dani z príjmov, ktorou sa má superodpočet zaviesť, ešte výšku úľavy prehodnotiť. Pred poslancov by sa novela mala dostať v septembri alebo októbri a platiť má od 1. januára 2015.
Navrhovaných 25 percent je podľa firiem málo motivačné v porovnaní s administratívou, ktorú okolo novej úľavy očakávajú. Na nárokovanie superodpočtu bude potrebné zhotoviť projekt k výskumu, ktorý musí mať predpísané náležitosti. No nebude ho treba dokladať k daňovému priznaniu, cez ktoré sa odpočet bude realizovať. Na vyžiadanie ho bude treba predložiť len daňovej kontrole.
Firmy sa tiež boja škrtov, ktoré im v konečnom dôsledku v daňových priznaniach môžu urobiť daniari. Tí majú často na výdavky prísnejší pohľad ako samotné ministerstvo financií. Superodpočet sa ale má viazať na účtovníctvo, tým pádom by sa možnosti škrtov daniarmi pre oblasť vývoja mala obmedziť.
Úľava sa bude vzťahovať len na vlastný výskum, teda nie na nakupované inovácie. Výnimkou bude, ak výskum pre firmu realizuje na to zriadená verejná inštitúcia alebo inštitúcia patriaca pod ministerstvo školstva.
Slovensko patrí v regióne k jedným z posledných štátov, ktoré daňovo nezvýhodňujú výdavky na inovácie. Napríklad v susednom Česku či Maďarsku si možno od zdaňovaných príjmov odrátať celú výšku výdavkov na túto oblasť. Druhá spomínaná krajina navyše ešte navyšuje úľavu pre firmy, ktoré prijmú nových zamestnancov do oblasti výskumu.
Už v súčasnosti sú výdavky na vedu a výskum daňovo uznateľné. Napríklad prístroje využívané vo vývoji vo forme odpisu, spotrebovaný materiál v kolónke bežné výdavky.