Poľnohospodárstvo v praxi znamená vysúkať si rukávy, tráviť množstvo času na poli, požehnávať dážď a tešiť sa zo slnečných dní. Posledné roky však počasie spôsobuje skôr vrásky na tvári. Klimatické zmeny sa podpisujú aj pod pestovateľské problémy. Navyše každý kalkuluje, ceny sa menia a pestovatelia nie vždy vedia, aký budú mať odbyt.

Aká je budúcnosť pestovania u nás?
Zdroj: Milan Kapusta
Aká je budúcnosť pestovania u nás?

Úroda v ohrození

Jačmenný slad zo Slovenska patrí medzi dôležité vývozné komodity a dáva chuť nielen pivárskym značkám doma, ale aj v zahraničí. Vyrába sa zo sladovníckeho jačmeňa. Dopestovať ho je kumšt, pretože úrodu ohrozuje studené počasie koncom marca, keď sa vysieva, nedostatok vlahy a slnka v máji, navyše ho treba zobrať z poľa v správnom čase. „Pestovanie sladovníckeho jačmeňa je vysoká škola pre agronóma,“ vysvetľuje tajomníčka Združenia pestovateľov obilnín Vladimíra Debnárová.

Ak sa však rok nevydarí, pestovatelia ho môžu predať ako kŕmny jačmeň pre hydinu a ošípané. Jeho cena je však nižšia a kvôli nízkemu stavu monogastrov, teda zvierat s jednokomorovým žalúdkom, ako sú kone, ošípané či králiky, nemajú u nás tieto kŕmne zmesi veľký odbyt. Ich pestovanie je skôr rizikom. Aby toho nebolo málo, minulý rok vytrápila pestovateľov aj pandémia.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa