Výhradný dodávateľ energií do Nexisu – podnik Chemes zo skupiny humenského biznismena Jána Molnára, ktorý je s takýmto odškodnením nespokojný. Dokonca by chcel výrobcu vlákien prevziať a ozdraviť sám a zo súboja s českým priemyselníkom úplne neodchádza. Z dnešnej schôdze veriteľov vyplynulo, že odobrenie reštrukturalizačného plánu chce ešte zvrátiť súdnou cestou. No nielen to. Súdne ťahanice o dnes odobrený reštrukturalizačný plán môžu byť pre Nexis ešte tým menej závažným problémom.

Chemes po schôdzi upozorňuje, že nevylučuje ani odstavenie Nexisu od energií. „Spoločnosť Chemes bojuje po schválení reštrukturalizačného plánu Nexisu o dlhodobú udržateľnosť. V prípade, ak nedôjde v dohľadnej dobe k vyrovnaniu priamych škôd spoločnosti Chemes, nevylučujeme všetky možnosti riešenia situácie, vrátane ukončenia spolupráce so spoločnosťou Nexis,“ uviedol v aktuálnej tlačovej správe Chemes.

Zavretie nemá byť len hrou

Vypnutie Nexisu od energií by, samozrejme, okamžite zastavilo celú fabriku čo priamo zamestnáva až 500 ľudí a ďalšej tisícke zabezpečuje prácu v nadväzujúcich firmách. Vypnutie by nielen poškodilo jej technológie, no vypadla by aj z trhu s vláknami.

Podľa dôveryhodného zdroja Trendu z vnútra Chemesu pritom odstavenie od energií je naozaj reálne a nie je len súčasťou taktických hier medzi oboma súpermi či pomstou J.Molnára za uprednostnenie I.Bezloju.

Chemes musí podľa zdroja zvažovať ukončenie dodávok z toho dôvodu, že dnes odobrený reštrukturalizačný plán Nexisu je pre energetikov naozaj likvidačný. „Ekonómovia Chemesu práve prepočítavajú ako sa správať ďalej. Alternatíva bez Nexisu je v Chemese medzi reálne zvažovanými možnosťami. Odobrený reštrukturalizačný plán je možno dobrý pre Nexis, no likvidačný pre Chemes,“ uviedol zdroj Trendu.

Chemes si sám vyčísľuje, že Nexis mu dlhuje až päť miliónov eur. Nie všetky jeho pohľadávky však boli uznané a aj z uznaných dostane iba polovicu. Dnes odobrený plán mu teda garantuje iba milión eur. A aj ten získa v priebehu piatich rokov. Práve to má byť pre Chemes likvidačné.

Nexis sa pritom už dlhšie ukľudňuje tým, že Chemes ho predsa len neodstaví. Veď mu dodáva až vyše polovice svojich energií. Podľa zdroja z vnútra Chemesu ale v skutočnosti nemá platiť to, že Chemes môže ďalej žiť iba so svojim najväčším odberateľom. Existovať môže údajne aj bez neho. Iba na dodávkach pre svojich ostatných menších odberateľov.

Má to tak byť preto, lebo zatiaľ čo na zásobovanie ostatných svojich odberateľov Chemesu stačí teraz investícia do nových zariadení iba v rozsahu zhruba jedného milióna eur. No na pokračovanie zásobovanie Nexisu by musel vynaložiť už v najbližších rokoch až ďalších 10 miliónov eur. „Dnes odobrené oddlženie Nexisu je pre Chemes tak nevýhodné, že jednoducho nemá z čoho investovať do ďalšej spolupráce s Nexisom,“ pokračuje zdroj Trendu.

Dohoda nebola nikdy potrebnejšia

S ohľadom na vyššie spomenuté hrozby mimo dnešného úspešného presvedčenia väčšiny veriteľov Nexisu ho I.Bezloja asi udrží pri živote iba vtedy, ak pre neho s Chemesom i J.Molnárom dohodne čo najrýchlejšie bezproblémové dodávky energií. Lebo Chemes nie je iba jediným dodávateľom energií pre Nexis, ale ten si pri svojej fabrike žiadnu vlastnú energetiku vybudovať nemôže. Zakazujú mu to dávnejšie uzavreté zmluvy s Chemesom.

V posledných dvoch týždňoch si isté dohody na zmier už navzájom predkladali, no ich predstavy sa ešte nespojili.

J.Molnárovi sa málilo, že I.Bezloja mu z vlastných zdrojov, mimo peňazí Nexisu, núka namiesto jedného milióna až 3,8 milióna eur. A pre Čecha zasa bolo priveľa, že Humenčan chce ešte tento rok až päť miliónov eur. Teda celý objem svojich pohľadávok voči Nexisu.

A rozdielne boli aj ich pohľady na časový rámec novej zmluvy o energiách. J.Molnár chcel dať Nexisu zmluvu len do záveru budúceho roku. Čech chcel dohodu až do roku 2021.

V každom prípade ak má fabrika prežiť, dohoda sa musí nájsť.

A aj tip na možný konkurz

Okrem nutnosti rýchleho hľadania dohody o finančnom vyrovnaní sa ale paralelne črtá aj súdna dohra sporov medzi I.Bezlojom a J.Molnárom. Na dnešnej schôdzi veriteľov Nexisu Humenčanov Chemes spolu s ďalšími troma menšími veriteľmi totiž zaň nielenže nehlasoval, voči odobreniu plánu podal aj námietku, že bol schválený protizákonne. Lebo podľa energetikov oni už pár týždňov núkajú pre veriteľov Nexisu výhodnejší záchranný plán ako český oponent. Ten spočíva v tom, že J.Molnár vynaložením 11-tich miliónov eur jeho vlastných zdrojov skráti odlžovanie Nexisu z piatich len na tri roky. Samozrejme, za tento kapitál chce celý Nexis už len pre seba.

Chemes chce pravdepodobne dosiahnuť aby prešovský okresný súd, ktorý teraz ešte musí posvätiť reštrukturalizačný plán Nexisu, takúto jeho ponuku vnímal ako naozaj výhodnejšiu a aby plán odmietol.

Nexis zostáva Bezlojovi, no Molnár reálne zvažuje jeho odstavenie od energií

Ivo Bezloja Zdroj: Martina Brunovská

Reštrukturalizačný správca Nexisu Ivan Ikrényi z advokátskej kancelárie Ikrényi&Rehák hovorí, že v tomto prípade by po veľmi pravdepodobných odvolaniach zo strany Nexisu i I.Bezloja musel o pláne rozhodovať nadradený krajský súd. No ak by aj ten povedal, že plán uznať nemôže, Nexis by musel ísť do konkurzu, v ktorom by sa už udržiaval v chode oveľa ťažšie. Práve Chemes už pritom pred pár týždňami vyhlásil, že o Nexis by mal záujem aj v prípadnom konkurze.

Zdroj z Chemesu na takýto scenár ale reaguje tým, že to teraz rozhodne nie je pre energetikov i J.Molnára hlavná téma. Tou je rozhodovanie či budú alebo nebudú naďalej zasobovať Nexis.

Cesta na dnešné ostrie noža

Manažéri a poradcovia J.Molnára pritom dlhšie upozorňujú, že spory s I.Bezlojom nie sú výsledkom Humenčanovej túžby po Nexise, ale jednoducho sa odpisovaním dlhov tejto firmy cíti poškodený a chce minimalizovať svoje straty.

J.Molnárovi tiež vadí to, že pri štarte reštrukturalizácie Nexisu v lete minulého roku sa rátalo ešte so 70-percentným krytím pohľadávok, no napokon I.Bezloja núkal iba polovičné krytie. A nepáčilo sa mu počas reštrukturalizácie výrobcu vlákien ani to, že dodávateľom základných polymérov za ne údajne platil až o tretinu vyššie ceny ako boli na voľnom trhu. I keď Nexis to odmieta s tým, že za polyméry platí ceny na spodnej hranici ich svetových relácií.

Nexis zostáva Bezlojovi, no Molnár reálne zvažuje jeho odstavenie od energií

Syntetické vlákna z Nexisu Fibers sa finálne využívajú na výrobu airbagov do áut, kordov do pneumatík, ako aj lán a siet Zdroj: Shutterstock.com

Podľa ľudí okolo humenského biznismena sa toto všetko zlialo do toho, že napokon začal mať J.Molnár o prevzatie Nexisu naozaj sám záujem. A tiež začal upozorňovať, že ak jeho straty z oddlžovania Nexisu nebudú primeranejšie vykryté, nebude ho jeho Chemes schopný zásobovať energiami.

I.Bezloja svoj legitímny záujem o Nexis zasa opiera hlavne o to, že on pôvodne Nexis do dlhov nepriviedol. Rizikovými obchodmi v iných častiach Európy podnik naozaj uvrhol do dlhov predchádzajúci majiteľ, Švajčiar Marco Marchetti, ktorý teraz dokonca sedí vo švajčiarskom väzení.

I.Bezloja humenský Nexis ovládol až začiatkom tohto roku keď vyhral spory so Švajčiarom, ktorý ho pred šiestimi rokmi do tejto fabriky síce prizval ako spoluinvestora, no napokon ho z nej rýchlo podvodmi vytlačil.