V predajniach najväčšieho súkromného zamestnávateľa v Británii pracujú väčšinou ženy, zatiaľ čo v skladoch prevažujú muži. Podľa právnickej kancelárie Leigh Day, ktorá zastupuje dokladačov tovaru, je obvyklá hodinová mzda zamestnanca na predajni približne osem libier, zatiaľ čo na sklade je to niekedy viac ako jedenásť libier.

Právnici však považujú prácu za rovnako hodnotnú, pokiaľ ide o vytváranie zisku pre spoločnosť. Leigh Day kontaktovala už vyše tisíc pracovníkov Tesca, prvé kroky má tento týždeň podniknúť v stovke prípadov. U nezávislej agentúry ACAS, ktorá rieši pracovné spory, už podala prvé žiadosti.

Niekoľkoročný a najväčší proces

Podľa BBC je to pravdepodobne začiatok dlhotrvajúceho procesu pod dohľadom systému špeciálnych tribunálov, ktorý môže trvať niekoľko rokov.

„Iba sa snažíme uviesť veci na správnu mieru a je hanba, že o to musíme stále bojovať aj v dnešnej dobe,“ povedala BBC Pam Jenkinsová, ktorá pre Tesco pracuje 26 rokov. „Samozrejme, že tie práce sú trocha odlišné, ale ak mám byť úprimná, ich hodnota je rovnaká,“ myslí si.

„Myslím si, že Tesco je jednou z mnohých firiem, ktoré nevenujú pozornosť skutočnosti, že ženy zrejme dostávajú menej peňazí ako muži,“ dodala ďalšia dlhoročná zamestnankyňa Kim Elementová.

Tesco je najväčším britským obchodným reťazcom a s viac než 310-tisícovým tímom tiež najväčším miestnym zamestnávateľom v súkromnom sektore. Firma uviedla, že tvrdo pracuje na tom, aby finančné ohodnotenie všetkých zamestnancov bolo spravodlivé. K požiadavkám na kompenzáciu sa hovorca firmy nevyjadril, pretože spoločnosť podľa neho zatiaľ nemá k dispozícii príslušné dokumenty.

Z prípadu by sa mohol stať najväčší proces vo veci rovnosti platov v histórii Británie. „Ten rozsah ma prekvapil,“ povedal televízii Sky News britský minister podnikania Greg Clark.

Spätné vyplatenie rozdielu by sa pre jednotlivých žiadateľov mohlo vyšplhať na 20-tisíc libier (22 500 eur). Britské súdy už riešia podobné konania voči ďalším obchodným reťazcom Asda a Sainsbury‘s, pričom u Asdy posledný verdikt podporil právo zamestnancov predajní porovnávať svoju prácu s tou, ktorú vykonávajú osoby v distribučných centrách.

„Zákon je tu od roku 1984, môžu sa porovnávať odlišné práce,“ povedala Paula Leeová z Leigh Day zrejme v odkaze na 34 rokov starý dodatok zákona o rovnosti platov.