Tento rok v januári neobmedzené dovolenky zaviedla IT firma Artin v Bratislave. Koncept, ktorý umožňuje vybrať si toľko voľna, koľko zamestnanec potrebuje, prebrala od centrály v Brne. Tá s týmto konceptom začala pred rokom.

„Vedenie na Slovensku bolo zo začiatku skeptické. Báli sme sa, že neobmedzenú dovolenku budú zamestnanci zneužívať,“ priznáva HR manažérka Zuzana Krajniaková.

Dovolenka s háčikom

Firma zavedenie benefitu diskutovala s tímlídrami. Dohodli sa, že experiment spustia v pilotnej verzii na jeden rok a po ňom ho vyhodnotia. Manažérka predpokladá, že po lete, prípadne pred Vianocami, bude žiadostí o dovolenku pribúdať a to bude skúška. Firma je sama zvedavá, či sa naozaj dá spoľahnúť na zamestnancov.

V centrále v Brne už majú ročné vyhodnotenie za sebou. Zistili, že benefit využilo 60 percent zamestnancov, ale obavy sa nenaplnili. Dovolenku zamestnanci nezneužívali ani na dni, keď boli PN, ani na úkor plnenia úloh pre zákazníkov.

Neobmedzená dovolenka síce znie lákavo, ale má háčik. Týka sa len zamestnancov, ktorí pracujú vo firme dlhšie ako jeden rok a sú kmeňovými zamestnancami. Pre ostatných pracovníkov firma ponecháva pôvodný benefit päť dní dovolenky navyše.

Neobmedzené voľno by nemala byť anarchia, ktorá spôsobí, že do práce si bude chodievať každý tak, ako sa mu zachce. „Vždy sa treba dohodnúť s tímom a byť zastupiteľný, čo platí aj pri klasickej dovolenke,“ vysvetľuje Z. Krajniaková. Inými slovami, zamestnanci musia stihnúť dôležité termíny a projekty, na ktorých pracujú.

Dovolenku neschvaľuje len projektový manažér zodpovedný za tím, ale platí nový schvaľovací proces. „Všetci budeme vedieť, koľkí ľudia si v tíme o dovolenku žiadajú, či je to človek, ktorí je u nás iba rok alebo štyri roky, či je to ziskový projekt. Budú individuálne diskusie so zamestnancami,“ vraví Z. Krajniaková.

S prípadmi, keď zamestnanec požiada o dovolenku na celý mesiac, firma veľmi nepočíta. Pôjde skôr o výnimky. Povolia ich zamestnancom, ktorí pracujú pre firmu dlho, sú pre ňu prínosom a spoločnosť si uvedomuje, že zamestnanec potrebuje niekoľko týždňov oddych a potom sa vráti spokojnejší a bude makať naplno.

Ak majú ľudia voľnejší deň, firma si praje, aby radšej oddychovali. „Ľudia u nás pracujú dlho a usilovne a dovolenku si „škrečkujú“. Tlačíme ich do toho, aby šli na dovolenku, a nielen preto, že na to majú nárok. Vidíme, že ak tím pracuje aj cez víkend či počas leta, tak im chceme dopriať voľno. Hlavne pred Vianocami sa stáva, že sa počítajú dni dovolenky – niekto má veľký zostatok, iní zasa majú nedostatok,“ vysvetľuje manažérka. Neobmedzená dovolenka začne plynúť až vtedy, keď zamestnanci vyčerpajú zákonný počet dní dovolenky.

Navyše len o tri dni

Neobmedzenú dovolenku spustili aj pred dvoma rokmi u telekomunikačného operátora O2. „Zdieľame názor, že kvalita výsledku práce nie je priamo úmerná času, ktorý zamestnanec fyzicky strávi v práci,“ tvrdí hovorkyňa Tereza Molnár. Aj v O2 má inštitút neobmedzenej dovolenky svoje podmienky. Predpokladom je splnenie všetkých pracovných povinností a pridelených projektov.

Dovolenka bez obmedzení sa v praxi najčastejšie používa na 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa