Slovenská pobočka nadnárodnej spoločnosti Ness Technologies má nového šéfa. Stal sa ním doterajší obchodný riaditeľ Martin Kohút.
Súčasný generálny riaditeľ Václav Klein z firmy neodchádza. Povedie dozornú radu slovenského Nessu a na európskej úrovni koncernu dohliadne na tvorbu vertikálnych biznisových štruktúr, ako sú banky alebo utilitné podniky.
Európsky prezident Nessu Ivan Hruška má pre nového slovenského lídra neľahkú úlohu. Dostať firmu do prvej trojky poskytovateľov IT služieb na Slovensku. V súčasnosti vidí jej pozíciu v prvej desiatke.
Na vnútre neuspeli
Dostať Ness (vlani dosiahol tržby 28 mil. €) do špičky, v ktorej kraľujú firmy ako Hewlett-Packard, IBM alebo Siemens, nemusí byť jednoduché. Jeho tradičný segment – energetika – na to nemusí mať dostatočný potenciál: veľkosť tohto trhu je jednoducho limitovaná. Ďalší segment, lízingové spoločnosti, je zasa vďaka aktuálnej hospodárskej kríze v útlme.
Perspektívu vidí M. Kohút v projektoch pre verejnú správu. Práve na jej informatizáciu má do roku 2013 ísť z európskych štrukturálnych fondov vyše jedna miliarda eur.
V štátnej správe má Ness zatiaľ jednu významnú referenciu: vybudoval katastrálny portál. V rozvoji e-služieb Úradu geodézie, kartografie a katastra SR by rád pokračoval. Na ich vývoj správca IT eurofondov, rezort financií, schválil zatiaľ 43 miliónov eur.
Ďalším veľkým objektom záujmu Nessu vo verejnej správe je informatizácia zdravotníctva. Na projekty e-Healthu zatiaľ ministerstvo financií odkleplo 40 miliónov eur.
Ness chce stavať i na menších projektoch, ktoré v minulosti realizoval pre vyššie územné celky. A pokúsiť sa uspieť ako dodávateľ pre projekty informatizácie samospráv.
Neúspešný pokus má Ness za sebou na ministerstve vnútra, kde sa mu nepodarilo postúpiť do druhého kola v tendri na informačný systém registra osôb. Na vnútre má záujem ešte o informačný systém registra adries.
Úspešnosť vo verejných zákazkach Nessu môže limitovať stabilita etablovaných dodávateľov, ktorí pre ten-ktorý rezort pracujú už dlhé roky. Čím chce takúto konkurenciu predčiť? Máme tímy riešiteľov, know-how a referencie zo zahraničia, odpovedá M. Kohút.
Na otázku, či na úspech netreba poznať prostredie a mať kontakty, odpovedá I. Hruška slovami: „Časy, keď sa projekty dali vyhrať bez kompetencie, sú preč.“
Cez akvizície
Popri organickom raste obchodnou činnosťou sa môže vízia I. Hrušku o Nesse v top trojke slovenských poskytovateľov IT služieb naplniť aj inou cestou – akvizíciami.
Práve vďaka akvizíciám Ness v uplynulých piatich rokoch sdesaťnásobil výnosy na európskom kontinente, na aktuálnych dvesto miliónov miliónov amerických dolárov. „Plán je dostať sa na tristo,“ dodáva I. Hruška.
Európsky šéf firmy potvrdzuje, že Ness chce pokračovať v akvizičnom raste. Firma podľa I. Hrušku aktuálne pracuje na niekoľkých akvizičných cieľoch.
Či Ness mieni kupovať aj na Slovensku, to I. Hruška povedať nechce. Odvoláva sa na pravidlá americkej burzy Nasdaq, na ktorej je firma kótovaná. Naznačuje len, že región strednej a východnej Európy je pre Ness naďalej kľúčový.
Ako akvizičné nálady ovplyvňuje kríza? I. Hruška si myslí, že je správny čas na investície: „Dá sa kupovať lacnejšie. Na druhej strane, riziko takéhoto rozhodnutia je vyššie. Nevieme, kedy sa kríza skončí.“
Foto na titulke - Ivan Fleischer