Postupná stabilizácia situácie je dôvod na radosť, no nie na stagnáciu. Slovenské stavebníctvo totiž stále čelí výzvam a na ich riešenia podnikatelia často musia prísť sami. Ide aj o prípad spoločnosti KAMI PROFIT. Jej majiteľ Milín Kaňuščák si napríklad poradil s nedostatkom kvalifikovaných zamestnancov spoluprácou s univerzitami. Nie je to však jediný problém, ktorý tento sektor trápi.
Keď sme spolu minulý rok hovorili, spomínali ste mnoho výziev, ktoré stavebníctvo musí prekonávať. Ako ste si s nimi poradili?
Rok 2022 bol z hľadiska nestability cien stavebných materiálov a prác obzvlášť turbulentný. Som rád, že môžem povedať, že v roku 2023 sa situácia v stavebníctve do značnej miery stabilizovala. Ceny materiálov a prác sa ustálili, rozbehli sa projekty obnovy a napriek vysokým úrokovým sadzbám sa nám podarilo získať dostatok verejných investícií na ich financovanie. Stavebný priemysel však dlhodobo trpí nedostatkom kvalifikovaných remeselníkov a inžinierov. Preto sme sa rozhodli investovať do vzdelávania a prípravy novej generácie kvalifikovaných pracovníkov. Platíme štipendiá a zapojili sme sa do systému aktívneho vzdelávania.
Ako tento program prebieha?
Zatiaľ pozorujeme výsledky v nábore nových zamestnancov z radov absolventov, ale tí patria k našim najlepším pracovníkom. Teda sa to oplatilo a pevne verím, že do mládeže, ktorá má úprimný záujem, sa vždy oplatí investovať.
S čím sa ešte bude musieť stavebníctvo v najbližších rokoch vyrovnať?
Aj naďalej bude pretrvávať silný konkurenčný boj. Slovenské firmy už môžu slobodne súťažiť aj v rámci jednotného európskeho stavebného trhu. Napriek eurofondom sa nám však vyspelá Európa v budovaní infraštruktúry naďalej vzďaľuje, takže nám ostáva čo doháňať a budovať. Je to nová výzva aj pre nás, preto dnes väčšinu tržieb získavame v susednej Českej republike.
Keď sme pri zahraničí, aké rozdiely pozorujete v porovnaní so slovenským trhom?
Okrem zaostávania za niektorými vyspelými ekonomikami spomeniem rozdielnu politickú stabilitu. Nie každý si uvedomuje, nakoľko kľúčová je na vytváranie priaznivého prostredia na investície a rast v stavebníctve. Posledné roky boli pritom pre sektor na Slovensku asi najhoršie za posledných 30 rokov. To napríklad v susednej Českej republike alebo Rakúsku nevidíme. Je tam skutočný záujem investovať do novej infraštruktúry alebo energetickej úspornosti. Konštruktívny prístup je citeľný aj vo verejných súťažiach a na samotných kontrolných dňoch. Napríklad jednoduché odsúhlasenie statickej schémy pomocou mostného vrubového kĺbu pri projekte Višňové trvalo nepochopiteľných osemnásť mesiacov, a to napriek doloženiu, že ide o riešenie v súlade s technickými predpismi a bežnou praxou na iných stavbách. Deštrukčný prístup cítiť naprieč celým verejným sektorom na Slovensku. Samozrejme, česť výnimkám. Príkladom je mestská časť Rača, kde naozaj cítime pozitívny a konštruktívny prístup investora, dozoru aj projektanta.
- Projekty KAMI PROFIT za rok 2023/24
- Pavilón špičkových technológií pre matematicko-fyzikálnu fakultu Univerzity Komenského – nehnuteľnosť získala ocenenie Stavba roka 2023 za inovácie a technologické vybavenie.
- Prístavba Základnej školy v Lozorne – moderná drevostavba významne rozšírila kapacitu školy a vytvorila tak komfortné prostredie pre žiakov aj pedagógov.
- Materská škola Tramín v mestskej časti Rača – okrúhla drevostavba sa vyznačuje jedinečným dizajnom a ekologickými materiálmi. Poskytuje deťom príjemné a zdravé prostredie pre ich raný rozvoj.
- Nájomné byty na Muchovom námestí – cieľom projektu je sprístupniť moderné a cenovo dostupné bývanie v Bratislave. Spoločnosti sa podarilo dokončiť hrubú stavbu a v súčasnosti prebiehajú práce na kompletizácii bytov.
- Obchodné centrum a bytový dom v Piešťanoch – firma začala v spolupráci s vyznamným českým developerom Fidurock budovať moderné obchodné centrum s atraktívnymi bytovými jednotkami. Investícia prinesie do mesta nové pracovné miesta a oživí jeho centrum.
Nepomohla by lepšia komunikácia?
Na Slovensku máme primátorov, ktorí verejne napíšu, že sa s podnikateľmi nestretávajú. No bez vzájomnej komunikácie sa riešenia nájsť nedajú. Navyše to vytvára bariéry v spolupráci medzi verejným a súkromným sektorom, ktorý je pri projektoch často efektívnejší. Na porovnanie, keď sme prejavili záujem investovať v slovinskom Maribore, pán primátor Aleksander Arsenovič nám osobne ukázal celé mesto.
Ako teda napredujete v zahraničných projektoch?
Podarilo sa nám pripraviť druhú etapu nášho developerského projektu v Chorvátsku na ostrove Ugljan. Plánujeme stavať aj za Atlantikom v USA, začať by sme chceli na Floride, kde už máme akvizičný plán. Ide o výstavbu bytov, pretože po covide tam dopyt po bývaní neustal a zo severu Spojených štátov sa tam presunuli aj mnohí podnikatelia. Rozvíja sa i Atlanta, kde je významný prílev zahraničných investorov. Už od nášho vstupu na trh vidieť, že USA sú krajina, ktorá podporuje podnikanie aj investície. Ich regulácie sú niekedy prísnejšie než v Európe, ale poskytujú vymožiteľnosť práva a s tým súvisiace poistenie zodpovednosti za škodu.
Politická stabilita sa odráža aj v legislatíve. Ako hodnotíte súčasný stav stavebného zákona?
Nová koalícia všetko o jeden rok posunula, teda získala viac času na prípravu. Osobne pritom očakávam, že dôjde k ďalšiemu zdržaniu minimálne o jeden rok. No azda to politici úspešne zvládnu a novelizovaný stavebný zákon začne platiť v plnom rozsahu. Prípravu predpisov totiž netreba podceniť.
Čo by ste v tejto oblasti uvítali od vlády?
Aby viac diskutovala s developermi, so stavebnými firmami, s projektantmi, aby zákony boli zmysluplné. Byrokracia a zdĺhavé administratívne procesy predstavujú pre stavebné firmy a developerov značnú prekážku. Vláda by mala zjednodušiť a zefektívniť administratívne procesy spojené s povoľovaním stavieb a kolaudáciou, aby sa urýchlila realizácia projektov. Ale hlavne, aby obmedzila samozvanú deštrukčnú verejnosť, ktorá sa zameriava na zdržiavanie povoľovacích procesov. To je ako pijavica na krku, ktorej sa treba zbaviť. Ocení to celá odborná aj laická verejnosť.
Čo vás ešte v tomto či budúcom roku čaká?
Ako som spomínal, v roku 2024 plánujeme vstúpiť na vybrané zahraničné trhy a posilniť svoju pozíciu na Slovensku. Kľúčovým cieľom je expanzia do Českej republiky, kde vidíme veľký potenciál v oblasti verejných investícií. Tieto projekty nám umožnia posunúť sa na vyššiu odbornú aj manažérsku úroveň a nadobudnúť cenné skúsenosti. Chceme sa ešte viac zamerať na projekty, ktoré sú komplexné a technologicky náročné, no zároveň prinášajú pozitívny prínos pre spoločnosť. Vďaka tomu plánujeme dosiahnuť značný rast tržieb a ziskovosti. Očakávame, že sa staneme jedným z popredných stavebných podnikov na Slovensku, ale aj v Českej republike. Snažíme sa o to, aby sme boli uznávaní pre kvalitu práce a inovatívny prístup. Aj preto sa v tomto roku chceme uchádzať o prestížne ocenenia v oblasti stavebníctva.
- KAMI PROFIT
- Spoločnosť svojim klientom poskytuje dvadsaťročné skúsenosti v oblasti výstavby rezidenčných a priemyselných nehnuteľností. Na konte má viac ako štyristo úspešne dokončených projektov, a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Svoje pole pôsobnosti sa jej podarilo rozšíriť do piatich európskych krajín vrátane Rakúska, Chorvátska a Francúzska.
We Know How: Tento článok vznikol v spolupráci s komerčným partnerom.