Keď sa v roku 2022 spustil na Slovensku nový systém zálohovania, asi málokto by si vedel predstaviť, že spotrebitelia približne o dva roky vyzbierajú dve miliardy obalov. Trápil ich totiž nedostatok a časté výpadky automatov.

Správca zálohového systému si zase musel poradiť s prípadmi manipulácie s čiarovými kódmi, ku ktorej dochádzalo počas prvého polroka po spustení systému. Zberná sieť sa však postupne rozšírila, podvody sa obmedzili, a tak sa Slovensko môže pochváliť dosiahnutím približne 92-percentnej návratnosti zálohovaných nápojových obalov.

Európske rekordy

„Systém už v druhom roku fungovania dosahuje zákonom stanovené ciele a ciele Európskej únie, teda 90- a viacpercentnú návratnosť do roku 2029,“ informuje vedúca oddelenia pre vonkajšie vzťahy Správcu zálohového systému Monika Farka.

Uvedený úspech pritom nie je samozrejmosťou. Na porovnanie, Malta mala v prvom roku po zavedení zálohovania mieru opätovného zberu jednorazových obalov 79 percent, pričom Slovensko sa mohlo pochváliť 83 percentami.

Aj preto sa na domáceho Správcu zálohového systému obracajú krajiny ako Česká republika, Rakúsko, Poľsko, Slovinsko, Bulharsko či dokonca Spojené kráľovstvo. „Slovensko bolo oporou aj pre krajiny ako Rumunsko, Írsko a Maďarsko, ktoré nedávno spustili zálohovací systém pre plastové fľaše a plechovky od nápojov,“ dodáva M. Farka.

Vývoj zálohovania na Slovensku

História slovenského systému zálohovania siaha do roku 2003, keď sa začala prvá verejná diskusia o jeho zavedení. Od roku 2019 sa tieto snahy stali konkrétnejšími – krajina definovala stratégiu so zameraním na systém zálohového vrátenia PET fliaš a kovových a hliníkových plechoviek. Následne ministerstvo životného prostredia 1. januára 2021 zriadilo správcu systému vracania záloh ako riadiaci orgán DRS na Slovensku. Vytvorilo ho konzorcium štyroch neziskových profesijných združení zastupujúcich výrobcov a maloobchod, ktoré pokrývajú 80 percent výrobkov v plastových fľašiach a plechovkách na slovenskom trhu a približne 3 200 obchodných prevádzok. Slovensko spustilo svoj systém DRS 1. januára 2022 ako jedenásta európska krajina a trvalo mu to len desať mesiacov. Integrátorom IT systému DRS na Slovensku je popredná spoločnosť v oblasti inteligentného odpadového hospodárstva Sensoneo. Miera návratnosti v prvom roku systému DRS dosiahla 71 percent, keď sa vyzbieralo 820 miliónov nápojových obalov z 1,1 miliardy obalov uvedených na trh. Miera návratnosti v druhom roku DRS na Slovensku dosahuje už 93 percent.
PRAMEŇ: Sensoneo

Spomínané štáty sa pritom neinšpirovali len praktickým, ale aj softvérovým riešením zálohovania. Jeho tvorca slovenská firma Sensoneo v súčasnosti dodáva IT riešenia pre šesť európskych krajín. „Začiatkom roka 2025 spúšťame zálohovací systém v Rakúsku,“ dopĺňa komunikačná manažérka spoločnosti Martina Šušová.

Nejde pritom o ľahkú úlohu, pretože každá krajina si zachováva individuálne požiadavky v oblasti legislatívy či vyplácania záloh za obaly. Ich vyplatenie v hotovosti je síce bežná prax, no napríklad v Maďarsku si spotrebitelia môžu dať poslať zálohu naspäť na účet.

Maďarsko spolu s Maltou a vybranými obchodmi na Slovensku ponúkajú aj jej venovanie charitatívnym organizáciám. „Na Malte takisto vyšli v ústrety zákazníkom s cieľom vyvážiť trh s veľkými supermarketmi so zálohomatmi a malými obchodmi bez nich. Podobný počet zálohomatov ako v supermarketoch bol teda umiestnený aj vo verejných zálohovacích stojiskách, takzvaných RVM hubs,“ približuje rozdiely v praxi M. Šušová.

Nové výzvy

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa