Nie je to tak dávno, čo sa vláda Eduarda Hegera rozhodla v rámci jednotlivých rezortov k zavádzať zmeny, ktoré postavili „do pozoru“ desiatky tisíc podnikateľov či stovky účtovníkov.

Naposledy Sociálna poisťovňa inovovala prihlasovanie na portáli e-služieb, predtým Finančná správa vyžadovala nahlasovanie bankových účtov od platiteľov dane z pridanej hodnoty.

Tí sa hoci s reptaním museli prispôsobiť štátnym novinkám a často v nich hľadali aspoň aký-taký zmysel. Najnovšie si Slováci musia vymeniť starší občiansky preukaz, aby sa dostali do svojej e-schránky na portáli slovensko.sk.

Mnohí podnikatelia to berú ako ďalšie „branné cvičenie“ zo strany štátu. Podobne to vníma aj účtovná poradkyňa pre dane, mzdy a odvody Jaroslava Lukačovičová.

„Koncom vlaňajška sme museli za pár dní oznámiť FS čísla bankových účtov platiteľov DPH, pritom táto už týmito údajmi disponovala. Privrela som oči, pofrflala si na sociálnych sieťach a dočkala sa predvyplneného oznámenia. Potom prišla zmena komunikácie zo Sociálnej poisťovne,“ spresnila.

Na snímke sprava predseda vlády SR Eduard Heger a podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič (obaja OĽaNO) počas tlačovej konferencie v Bratislave 25. júna 2022. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Lengvarského zámer s vyššími odvodmi je len začiatok. Vláda ticho cieli na iné drastické zmeny

Tento krok jej vyhnal veľkú časť klientov, respektíve ich konateľov k notárovi kvôli overeniu splnomocnenia, že môže podávať v ich mene výkazy a tlačivá súvisiace so zamestnancami.

„Táto rôznorodosť komunikácie a nutnosti overí či neoverení pri FS, zdravotných poisťovniach či Sociálnej poisťovne ma nikdy neprestane fascinovať, ale OK, zvládli sme to,“ dodala účtovná poradkyňa.

Pred pár dňami účtovná poradkyňa zase zistila, že ak chce od nového roku používať občiansky preukaz na podpisovanie či zasielanie elektronických dokumentov, musí si ho vymeniť. Nie je v tom sama.

Čo to reálne znamená pre tisíce ďalších Slovákov a ako sa tí dokázali doteraz popasovať s brannými cvičeniami štátu? Štátne úrady majú na všetko svojské vysvetlenie, ktoré často – obrazne povedané – bežná hlava nepochopí.

Spartakiáda s občianskymi preukazmi

Zhruba 30-tisícom Slovákov končí do konca roka platnosť certifikátov na elektronických občianskych preukazoch vydaných do 21. júna 2021. Týka sa to štatutárov firiem, podnikateľov, právnikov, notárov i živnostníkov.

Ak používajú portál slovensko.sk, preukazy si budú musieť vymeniť do konca roka 2022. „Vieme o tomto probléme. Pracujeme na tom s rezortom investícií a informatizácie. Chceme, aby ľudia mali možnosť využiť túto službu, respektíve, aby mali aj inú možnosť,“ uviedol minister vnútra Roman Mikulec.

A to bude v praxi vážny problém. „Občiansky preukaz bude potrebné vymeniť z dôvodu, že v ňom prestane fungovať čip, ktorý zabezpečuje elektronické podpisovanie dokumentov. Takže, aj keď stiahnuté podpisové certifikáty sú platné ešte pár rokov, s nefungujúcim čipom nie je možné ich používať,“ pridáva názor účtovná poradkyňa.

Štát by mal podľa nej občianske preukazy vydávať z tohto dôvodu bezplatne. Otázne je, koľko bude reálne trvať celá výmena a čo ak sa stane, že v čase výroby nového občianskeho preukazu bude dotyčný potrebovať niečo elektronicky podpísať a podať.

Problémy by nemali mať živnostníci, ktorí s FS podpísali špeciálnu dohodu o elektronickej komunikácii a pri podpisovaní daňových priznaní nepoužívajú eID, pridáva názor Mária Sameková, audítorka a daňová poradkyňa zo Slovenskej komory daňových poradcov (SKDP).

„Tých, ktorí majú elektronické schránky a podpisujú sa e-občianskym preukazom, by mal štát v septembri upozorňoval pri prihlásení na portál slovensko.sk, že im končí platnosť certifikátu a majú si vybaviť nový občiansky preukaz s platným certifikátom,“ poznamenala na margo aktuálnej situácie. TREND zisťoval viac.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa