Mala to byť výkladná skriňa Marka Zuckerberga. Niečo, čo nahradí zašlú slávu Facebooku. Do budovania vlastnej virtuálnej reality, tzv. metaverza, tak jeho spoločnosť Meta za niekoľko rokov investovala výrazné finančné prostriedky a energiu. Cieľom bolo vytvoriť futuristický spôsob ľudskej komunikácie, v ktorej sa užívatelia, reprezentovaní rôznorodou škálou avatarov, hrajú, nakupujú aj pracujú.
Meta platila programátorom obrovské peniaze, aby túto víziu premenili na realitu.
The Washington Post informoval, že ročné platy sa pohybovali od 600-tisíc po milión dolárov. Úlohou programátorov bolo vytvárať hry, aplikácie a technológie potrebné pre celkové fungovanie virtuálnej reality.
Materská spoločnosť Facebooku „platí výrazne viac, ako mnoho iných herných spoločností,“ potvrdil Patrick McAdams, generálny riaditeľ Andiama, ktorého firma získava technické talenty pre veľké aj malé spoločnosti. „Nie je prehnané povedať, že ich celkové finančné ohodnotenie je prinajmenšom dvojnásobkom toho, čo dostanete vo veľkej hernej spoločnosti,“ dodáva.
Meta sa tak snažila odlákať najtalentovanejších pracovníkov od konkurencie. Apple napríklad platí najlepšie zarábajúcim vývojárom zhruba pol milióna dolárov ročne, Google necelých 450-tisíc dolárov.
Niektorí bývalí technologickí pracovníci Mety sa však priznali, že inkasovali výplatu bez veľkej práce. Derrick McMillen, ktorý po technickej stránke zabezpečoval chod Facebooku a Salesforce, hovorí, že mal pocit, akoby 20 percent zamestnancov robilo 80 percent práce, zatiaľ čo zvyšok cvičil na pracovisku jogu a chodil na dlhé obedy. Niekdajšia náborová pracovníčka Madelyn Machadoová pre Wall Street Journal potvrdila, že zarábala 190-tisíc dolárov bez toho, aby vôbec niečo robila.
Optimistické prognózy
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?