V čase energetickej a ropnej krízy vyzerá Katar ako krajina, ktorá disponuje bezodnou studnicou prírodných zdrojov a z aktuálnej situácie ťaží asi najviac. Tomu zodpovedá aj rozpočet 300 miliárd dolárov, ktoré uvoľnil na organizovanie tohoročných majstrovstiev sveta vo futbale.

Emirát, ležiaci na Arabskom polostrove v juhozápadnej Ázii, sa tak napriek množstvu kontroverzií do histórie zapísal jednou z najdrahších marketingových kampaní. Podarilo sa mu prilákať množstvo fanúšikov a len nedeľné finále medzi Argentínou a Francúzskom sledovala polovica planéty.

Organizátori – najmä FIFA – vnímajú podujatie ako jednoznačný úspech:
rekordné televízne publikum, spokojní fanúšikovia, zviditeľnenie značky. Pri pohľade na množstvo zmarených životov robotníkov a vynaložené prostriedky sa natíska otázka, či to všetko stálo za to.

Počas majstrovského mesiaca sa v emiráte zišlo niekoľko stoviek tisíc fanúšikov, no mnohí sa už vrátili domov, rovnako ako obrovské množstvo migrujúcich pracovníkov. Realitní makléri sa obávajú, že byty aj hotely budú zívať prázdnotou a niektoré štadióny sa už nikdy na nič nevyužijú.

Niekoľko kontroverzií

Potom je tu medzinárodné postavenie Kataru - malého štátu neďaleko Perzského zálivu. Momentálne dodáva do Európy takmer štvrtinu importu skvapalneného zemného plynu , na ktorý sa Európa spolieha. Predtým, ako sa pozornosť sveta zamerala na dianie na ihrisku, však krajina čelila kritike práv migrujúcich pracovníkov a averzii voči LGBTQ.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa