Obrovský potenciál majú vo využívaní solárnej energie logistické a priemyselné parky. Aj preto je na strechách výrobných hál a skladov z roka na rok viac fotovoltických panelov. Mohlo by ich však byť oveľa viac, keby tomu nebránili rôzne technické a administratívne prekážky. Pár rokov iste potrvá, kým parky vyprodukujú toľko elektriny, aby jej bolo dosť pre slovenské domácnosti či firmy mimo areálov týchto parkov.
Problémy s elektrizačnou sústavou
K znižovaniu uhlíkovej stopy z výstavby a prevádzky logistických parkov pristupuje spoločnosť Prologis koncepčne, pričom za jedno z najúčinnejších riešení považuje solárne elektrárne. Ako však upozorňuje riaditeľka firmy pre správu nehnuteľností a zákaznícku skúsenosť Pavla Procházková, problémom je nedostatočná kapacita elektrickej siete.
„Na jednej strane vnímame štátom deklarovanú podporu alternatívnych zdrojov energie, no v praxi často nie je možné pripojenie do siete a distribútori neponúkajú voľné kapacity pre prietoky energie. Regionálnym špecifikom je dlhý čas trvania stavebného konania a kolaudácie,“ upozorňuje P. Procházková.
Z globálneho pohľadu je Prologis priekopníkom v oblasti produkcie solárnej energie. Vlani prekonal hranicu produkcie 400 megawattov elektriny naprieč logistickými parkmi po celom svete. Čo sa týka Slovenska, tu s projektmi fotovoltických elektrární práve vstupuje do prípravného štádia.
Batériové úložiská sú budúcnosťou
Prebytky energie sa dajú využiť rôzne – predať do siete, uložiť do batérií alebo lokálne siete dimenzovať tak, aby solárne elektrárne pokryli spotrebu zákazníkov a nevznikali výrazné prebytky. Pritom práve batériové úložiská považuje P. Procházková za budúcnosť. Upozorňuje však, že návratnosť tohto riešenia nie je na Slovensku na dostatočnej úrovni.
„Veríme, že do budúcnosti sa situácia zlepší a umožní nám efektívnejšie využívať udržateľné zdroje. Prologis aktívne využíva batériové úložiská vo Veľkej Británii a v USA, kde slúžia ako komunitný zdroj energií a prípadne tiež pomáhajú stabilizovať širšiu elektrickú sieť,“ dodáva.
Fotovoltika je efektívna, ak vyrobenú energiu firmy hneď spotrebujú. Energeticky najnáročnejšie sú pritom sklady s nárokmi na chladenie a moderné automatizované prevádzky. Nemalú spotrebu má tiež ľahká výroba či zákazníci, ktorí využívajú nabíjačky na elektromobily.
Súhlasí s tým i riaditeľ Panattoni Slovensko Erik Ivaničko, podľa ktorého cieľom má byť to, aby sa vyrobená elektrina spotrebovala v hale. Pomôže tak nájomcovi znížiť jeho potreby na odber zo siete.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?