Nový vlastník Nováckych chemických závodov (NCHZ) by v budúcnosti mohol mať okrem prevádzky podniku o jednu nečakanú starosť viac. Existuje možnosť, že sa bude musieť vysporiadať s pokutou vo výške 19,6 milióna, ktorú Európska komisia vlani udelila chemičke za účasť v cenovom karteli. Finančná záťaž z pokuty sa stala dôvodom, pre ktorý NCHZ požiadali súd, aby na ne vyhlásil konkurz. Paradoxne si ale Brusel pokutu v konkurze nemá ako uplatniť, keďže konkurzný správca pohľadávku komisie poprel.
Veriteľ s druhým najvyšším nezabezpečeným nárokom tak v konkurze nesedí v žiadnom z orgánov a nemá ani právo hlasovať. Nezúčastnil sa ani prvého posúdenia ponuky na predaj chemičky firme M-Energo minulý týždeň. Európska komisia aj bez účasti v konkurze hľadá všetky právne cesty, ktoré má ako veriteľ na Slovensku, no zvažuje aj kroky, ktorými by ochránila svoje práva na úrovni únie, vyhlásila pre TREND hovorkyňa komisie Amelia Torresová.
Napriek všeobecne rozšírenému názoru by sa chemička nemusela sankcie zbaviť ani po zmene vlastníka v konkurze, ktorý mal nárok na pokutu eliminovať. „Pomedzi rôzne cesty komisia skúma aj možnosť uplatniť si pokutu voči novým vlastníkom NCHZ, ktorí budú ekonomickí nástupcovia biznisu NCHZ,“ tlmočila A. Torresová právnu tézu, ktorou sa zaoberá útvar komisie pre ochranu hospodárskej súťaže.
Existuje aj možnosť, že by prekážkou nebola ani právna diskontinuita, ktorá vznikne zmenou vlastníka v konkurze, dodala. „Zatiaľ ale komisia neprijala rozhodnutie, či bude sledovať cestu podnikateľského nástupníctva,“ poznamenala A. Torresová, podľa ktorej budú právnici komisie najskôr študovať právne aj faktické aspekty prípadu.
Kto prevezme chemičku zatiaľ nie je jasné. Veriteľský výbor na minulotýždňovom zasadnutí priamo o predaji nehlasoval, no naznačil, že dostatok hlasov pre dvojmiliónovú ponuku M-Energu by sa nenašiel. Ponuku M-Energo tak má posúdiť súd.
Teoretickú možnosť získať NCHZ má do konca roka aj štát. Môže využiť zákon o strategických podnikoch, ktorý prijala bývalá vláda, a za rovnakú cenu ako ponúkla M-Energo si uplatniť prednostné právo na kúpu závodu. Napriek viacerým výzvam na zváženie takejto možnosti, vrátane tej zo strany Fondu národného majetku, minister hospodárstva Juraj Miškov odmieta kontroverzný zákon využiť.
Pokiaľ by sa Európska komisia rozhodla pri vymáhaní pokuty sledovať princíp podnikateľského nástupníctva, mohol by sa nový majiteľ dostať do ošemetnej situácie. Keď totiž komisia trestala za nekalý postup na trhoch s práškovým acetylidom vápenatým, granulovaným horčíkom a granulovaným acetylidom vápenatým, vyhlásila NCHZ dokonca za vodcu kartelu. Aj preto dostala chemička spolu s bývalou materskou firmou 1. Garantovaná až tretinu celkovej kartelovej pokuty.
Komisia sa popri vlastných zisteniach opierala aj o svedectvo jednej z najsilnejších firiem v segmente, do ktorého NCHZ patrí, holandsko-švédskej Akzo Nobel. Tá mala kartel oznámiť a za spoluprácu jej komisia odpustila druhú najväčšiu pokutu v kauze v sume 17,4 milióna eur.
Foto na titulke - Maňo Štrauch